Pühapäev, 22. detsember 2024
Michigani ja Buffalo ülikooli teadlased uurisid, kuidas tõlgendavad mehed ja naised jõukust. Kinnitust sai tõsiasi, et end edevate autode kaudu eksponeeriv mees mõjub vastassugupoolele kerglaselt. Püsisuhte loomiseks otsitakse mõistliku ja säästliku elustiiliga isast inimest.

Tõestatud fakt – naised leiavad, et oma rikkusega eputavad mehed püsisuhteks ei kõlba. Kui mees raiskab raha edevate autode peale, peetakse seda märgiks, et ta on pigem huvitatud suvalistest seksisuhetest kui romantilisest pühendunud püsisuhtest.

Seda tõestas Ameerika Ühendriikide teadlaste uuring, mille viisid läbi Daniel Kruger Michigani ülikoolist ja Jessica Kruger Buffalo ülikoolist. Uuringu kokkuvõte avaldati väljaandes Evolutionary Psychological Science.

VAHEPALAKS ÜKS NÄIDE ERILISEST AUTOST

https://vimeo.com/237307103

MEHED ESINEVAD ROHKEM

Naistega võrreldes kipuvad mehed rohkem oma võimalustega esinema. See on vastavuses meeste stereotüüpse pere toitja rolliga ning seda on peetud viisiks, kuidas reklaamida oma eeliseid potentsiaalse suhtepartnerina.

Naise eelistused teatud tüüpi partneri osas väljendavad seda, missugust suhet antud ajahetkel eelistatakse.

Mehe füüsilised omadused on olulisemad siis, kui naine otsib lühikest seiklust, mehe jõukus mängib suuremat rolli siis, kui otsitakse elukaaslast, kes suudaks ka lapsed üles kasvatada.

ÜKS EELARVE, KAKS KULUTAJAT

Uuringus vaadeldi, kuidas mehe jõukuse demonstratsiooni naiste ja ka meeste poolt tõlgendatakse. Kaks tudengite gruppi vastasid anonüümsetele veebiküsimustikele.

Esmalt lugesid nad kahe mehe kirjeldust, kes olid autot ostmas. Seejärel pidid nad iseloomustama kummagi mehe käitumist kohtingukaaslase ja lapsevanemana, nende huvitatust suhetest ja atraktiivsust.

Mõlema näidismehe käsutuses oli sama suur eelarve. Üks neist tegi eelarve piires mõistliku otsuse, valides uue ja usaldusväärse auto.

Teine aga valis küll soodsama kasutatud sõiduki, kuid ülejäänud raha eest soetas sellele edevaid lisasid nagu suuremad veljed ja võimas audiosüsteem.

SEKSIMISEKS KÕLBAB, ISAKS MITTE

Nii mees- kui naissoost vastajate hinnangul oli edeva auto valinud mees rohkem huvitatud lühikestest seksisuhetest.

Ta sai kõrgemad hinded partneri leidmise suunas tehtud pingutuste eest, aga madalad hinded selle kohta, kui palju oli ta valmis püsisuhte nimel pingutama.

Edev mees oli naistele atraktiivsem lühikese seksisuhtena, kuid täiesti sobimatu juhul, kui teemaks pikaajaline romantiline püsisuhe ja perekond.

Selles küsimuses eelistati hoopis seda meest, kes tegi majanduslikult mõistliku autovaliku – saavutades maksimumhinded kui potentsiaalne elukaaslane, lapsevanem ja pere toitja.

IGAVUSEL ON PLUSSID

“Uuringus osalejad tõestasid, et intuitiivsel tasandil mõistetakse seda, et oma võimalusi demonstreerivatel meestel on suur huvi partnerite leidmise ja lühiajaliste seksuaalsuhete vastu ning samas madal pühendumus laste saamisele ja pikaajaliste romantiliste püsisuhete suhtes, võrreldes praktilisi investeeringuid tegevate meestega,” selgitas Daniel Kruger.

“See on vastuolus tavapärase arvamusega, et meeste jõukuse demonstratsioon on naistele atraktiivne, sest viitab mehe võimele hoolitseda oma partneri ja tulevaste järeltulijate heaolu eest,” kommenteeris Jessica Kruger.

Tema hinnagul aitab uuring mõista seda, kuidas inimpsühholoogia ja käitumine jõukas, kõrgelt arenenud tehnoloogilises ühiskonnas toimuvat mõjutavad.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Eesti meeste uuringust tuli välja, et Eesti mees on pisut harimatu ja hulljulge elupõletaja ent sealjuures tahab väga lapsi ja peret. Seda näib kinnitavat ka üldine autovalik – populaarsuse tipus on juba aastaid “igavad” olmeautod Škoda Octavia ja Toyota Auris.

Erilisi autosid müüakse ikka vaid näputäis ning mida aeg edasi, seda vähem erutab “moosiriiul” tänavapildis. Linnatänaval aga tekitavad suured õlijoodikud kõvasti müra ja heitmeid, mis kasvõi Tallinna rohelise kuvandiga kohe kuidagi kokku ei käi.

Seda, kuidas mõjub väljapaistva auto roolis naisterahvas ning mida temast arvatakse, pole põhjalikult uuritud kuigi võiks, sest üldine iseseisvumine on loonud naistele võimaluse osta auto, mis meeldib ning… ah, kes see üldse tänapäeval peret ja lapsi tahab!? Ühesõnaga, ootame ka teistpidi-uuringut.

Reference: Kruger, D.J. & Kruger, J.S. (2018). What do Economically Costly Signals Signal? A Life History Framework for Interpreting Conspicuous Consumption, Evolutionary Psychological Science DOI: 10.1007/s40806-018-0151-y

Tõlkis: Lena Murd. Kaanepilt: Ylle Rajasaar. Pilt on illustratiivne

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.