Neljapäev, 19. detsember 2024
Meile kirjutas lugeja, kelle Skandinaavia külalised tulevad elektriautoga Eestisse ja soovivad siit sõita edasi Leetu. Probleem on aga laadimises: kuidas, kus ja mis hinnaga Lätis ja Leedus elektriautot laadida saab? Nagu selgub, kõik on päris lihtne.

“Kuidagi ei õnnestu leida infot selle kohta, kuidas toimub Lätis ja Leedus avalikus laadimispunktis elektriauto laadimine,” kirjutab murelik lugeja.

“Olen kirjutanud ka väidetavatele laadimispunktide haldajatele, aga saanud null vastust.  Kas saab kasutada krediitkaarti või on tegu suletud süsteemiga nagu Eestis?”

Vastust otsima hakates täpsustasime kõigepealt üle, mis särtsukaga tegu. Selgub, et väliskülalised saabuvad Teslaga. Sel  autol on ka talvel sõiduraadiust vähemalt pool tuhat kilomeetrit, seega ei ole ülesanne kõige raskemate killast.

Lätist ja Leedust kiirlaadijate kohta infot saada on üsna aeganõudev. Seepärast lähemegi lihtsamat teed ja võtame kõne Mario Kadastikule, Eesti Tesla-kogukonna “isale”, kel olemas kuhjaga kogemust Lätis ja Leedus Teslaga reisimisel.

“Nii Lätis kui Leedus on laadijatega parem seis kui Eestis,” tõdeb Kadastik. “Vähemalt suurematel maanteedel on olukord parem, sest seal on paigaldatud uued laadimisjaamad, millel on CCS tugi. Tesla puhul on olemas ka CHAdeMO adapter, ning see võimaldab järjest muretult sõita.”

RAKENDUS AITAB LEIDA LAADIJA

Mario Kadastik selgitab, et Lätis on paigaldatud eraldi “sabaga auto” märgid, mis näitavad laadijate asukohti. Aga kõige lihtsam on sõitu planeerida, kasutades PlugShare rakendust.

Laadimise kasutamiseks on vaja kas kaarti või siis ennast registreerida (võimalik ka mobiilselt autentimine, aga see on kasutajate sõnul üliaeglane) ja seejärel laadida alla äpp ning saabki kasutama hakata. Laadimise hind on 15 senti/ minuti eest.

Läti põhimaanteedel on laadijad umbes iga 50 km tagant. Aastaks 2022 paigaldavad lätlased ühtekokku aga 235 moodsat laadimispunkti, millel on olemas Euroopa levinumad laadimisstandardid.

Leedus on laadijad teatud maanteedel, nende asukohti näeb taas PlugShare rakendusest. Ja seal on vähemalt esialgu elektriautode laadimine veel tasuta. Korraga saab laadida 30 minutit.

MURETU REISIMINE

Mida me elektriautolt muud tahamegi, kui et sellega reisimine oleks sama muretu kuik tavaautoga sõit. Mario Kadastik kinnitab, et tema hiljutine Tallinn-Riia-Klaipeda-Vilnius-Riia-Tallinn teekond kulges muretult, sai kõikjal kus vaja laadida.

“Väljaspool Eestit ehk ELMO “külmkappe” ei ole Tesladel ühtegi laadimistõrget. Ei tõmba jaamad ampreid alla ega ole laadimise alguses tõrkeid. Kokku laadisin piisavalt palju kordi, et statistiliselt oleks vähemalt üks pidanud ikka esinema aga oli null.”

Kadastik ütleb, et suvekuumaga on ELMO laadijates tavaline, et tekib tõrge enne kui auto laadima hakkavad, ja ka siis kipuvad nii auto kui laadimisjaam võimsust alla tõmbama, viidates mõnikord “adapter issue’le”. Aga Leedus kulges 35-kraadises kuumuses kõik muretult.

LEAFIGA LÄTTI

Facebooki “Elektriautod Eestis” grupis jagab oma Läti-kogemust ka mitu Leafi kasutajat. Nalja teeb “tagurpidi” laadimine – ehk laadijad näitavad, kui palju protsente on aku täituvuseni veel jäänud. Mõned nopped ka Leafi omanikelt:

Pärnust Riiga sõites kulub Läti laadijates umbes 5 eurot. Arve saadetakse e-mailiga ja on täiesti arusaadav, et see edukalt tasuda. Leafi omanik soovitab võimalusel vältida Saulkrasti laadijat, mis on aeglane ja kallis (max 22kW, 15 senti minut).

Ka soovitavad Leafi-omanikud võtta kindlasti kaasa Type2 laadija, sest tasuta laadijaid leidub Riia linnas ja mujalgi. Ka tuleb end valmis panna, et kohalikud tulevad elektriauto “pidamise” kohta küsimusi esitama: Läti on võtnud kindla suuna “roheliste” autode soosimisele. Nissan Leaf on sealgi praegu müüduim särtsukas.

Allikad: FB, Mario Kadastik, CSDD

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.