Uuringufirma TNS Kantar viis Soome autojuhtide seas läbi küsitluse, millest selgub, et auto rehvirõhu rutiinse kontrollimise osas on naised meestest laisemad. Vaid iga viies naisjuht vaatab rehvid paari kuu tagant üle.
Enam kui pool soomlastest (58%) kontrollib oma sõiduki rehvirõhku vähemalt korra poole aasta jooksul. Aga lausa 26 protsenti neist ei tee seda mitte kunagi.
Andmeid veidi lähemalt vaadeldes selgub, et meeste ja naiste käitumises on ka selles küsimuses suuri erinevusi. Pool meestest kontrollib rehvirõhku vähemalt 2 – 3 kuu tagant, naistest teeb vaid iga viies.
Põhjuseks võib olla laiskus, ükskõiksus või see et ei osata rehvirõhku mõõta – ja seetõttu pole julgust ega tahtmist end ebamugavasse olukorda seada. Naised tunnistavad ka, et neil on piinlik nii lihtsas asjas abi küsida.
Rehvirõhu kontrollimine on tähtis nii auto kasutusohutuse seisukohalt. Õige rõhuga rehvid peavad kauem vastu ja kuluvad ühtlasemalt. Autokoolis õpetatakse rehvidele pilku peale viskama iga kord enne sõitu minemist.
Rehvirõhk võib mõjutada sõiduki juhitavust, pidurdamist ja kütusesäästlikkust. Vale rõhuga rehv kulub kiiremini ja võib ohtu seada nii sõitjad kui ka kaasliiklejad. Raskete õnnetuste statistikast tuleb tihti välja, et auto rehvid ei vastanud nõuetele.
Kindlustusfirma Lähitapiola korraldas koos uuringufirmaga TNS Kantar tänavu märtsis küsitluse, millele vastas 1006 inimest, neist enam-vähem võrdselt naised ja mehed. Tegemist on uuringuga, mille tulemusi võib täiesti tõsiselt võtta.
TEE NEID ASJU KORD KUUS
Vähemalt kord kuus autorehvide üle vaatamine on vajalik, sest rehvirõhk langeb pidevalt. Ka ideaalsetes tingimustes langeb rehvirõhk 0,069 baari või 1 nael/ruuttolli kohta kuus ning see näitaja kasvab koos temperatuuriga.
Seega kontrollige rehvirõhku vähemalt kord kuus ja vaadake samal ajal üle ka muster. Kui te ei tea soovitatud rehvirõhku, vaadake seda kasutusjuhendist või rehvi küljelt.
Kontrolli rehvide kulumist. Kas rehvimuster on kulunud ühtlaselt? Aga kui see on kulunud vaid keskelt? Või mõlemast servast? Või ainult ühest servast? Kõrvalekallete korral tuleks pöörduda remonditöökotta, et kontrollida rataste kokkujooksu või muid võimalikke põhjuseid.
Kas tead, kui vanad su auto rehvid on? Rehvi tootmisaasta ja -kuu on kirjas rehvi küljel. Kui rehvi vanus hakkab jõudma 10 aasta lähedale, ei ole need enam igapäevasteks sõitudeks kuigi turvalised.
REHVIRÕHU KONTROLLIMISE ABC
Kasuta manomeetrit. Osta omale isiklik või kasuta kohaliku töökoja või bensiinijaama oma.
Mõõda rehvirõhku külmade rehvidega, kuna rehvid soojenevad sõites ja see võib mõjutada näitu.
Keera ventiilikork lahti ja aseta manomeeter ventiili peale. Kostub sisin, see on normaalne.
Vaata manomeetri näitu ja võrdle seda soovitatud rõhuga ühikutes baar või psi.
Vajaduse korral pumpa rehvi, kasutades kompressorit.
Kontrolli uuesti rehvirõhku manomeetri abil ja võrdle seda tootja andmetega.
Paigalda ventiilikorgid rehvidele tagasi.
Kontrolli kõiki rehve. Kui rehvirõhk langeb liiga palju, võib selle põhjuseks olla halvasti paigaldatud velg või vigane ventiil.
Allikas: Lähitapiola, Good Year