Laupäev, 23. november 2024
Euroopa elektriautode turu valitseja Nissan Leaf on nüüdsest saadaval võimsama, 62 kWh akupakiga, mis kasvatab senist sõiduraadiust umbes 40% võrra. Leaf e+ peaks Eestis müügile jõudma veel selle aastanumbri sees. Kõigil Nissani mudelitel on Eestis nüüdsest viieaastane garantii.

Tänavusel tehnoloogiamessil CES avalikustas Nissan justkui möödaminnes elektriauto Leaf e+ versiooni. Ametlik nimi on keerulisem: LEAF 3.ZERO e+ Limited edition, ent asja sisu see ei muuda. e+ toob juurde hobujõude (217 hj maksimaalselt) ja sõiduraadiust (385 km ühe laadimisega).

Teine tutvustatud mudel, ilma “e+”-ta LEAF 3.ZERO on põhimõtteliselt ikka seesama teise generatsiooni Leaf, mida on Eestis tänavu hullult hästi müüdud – 40 kWh akupakiga versioon, mis 3.ZERO raames saab lisaks kaks uut värvitooni ja täiustunud navigatsioonisüsteemi.

Koos esitlusega avati mõlema auto eeltellimise võimalus. Esimesed õnnelikud peaksid oma LEAF 3.ZERO autod kätte saama tänavu mais, suvel jõuab LEAF 3.ZERO e+ Limited Edition versiooni kättetoimetamise järjekord. Hind algab ilma e-ta Leafil Euroopas 39 900 eurost, plus-versioonil 45 000 eurost, Eesti hinnad on kirjas siin ja all tabelis.

[pdf-embedder url=”https://www.accelerista.com/wp-content/uploads/2019/01/LEAF_Jaemüügi_hinnakiri_MY19-3.ZERO_09-01-19_1007.pdf”]

62 ON PAREM KUI 60

Võimsamast, 60 kwh-suurusest akupakist on sahistatud sellest ajast peale kui Leafi teine generatsioon müügile jõudis; oma hästi saladuses hoitud 62-ga suutsid jaapanlased korraldada väikese üllatuse.

Tootja annab Leaf e+ sõiduraadiuseks 385 km ühe laadimisega (WLTP). Tegeliku sõiduraadiuse kohta on esialgu olemas vaid USA EPA andmed.

Nende põhjal on auto võimeline läbima ühe laadimisega 364 km. Seda on pisut vähem kui 64 kWh akupakiga Hyundai Kona EV ja Kia Niro EV suudavad välja sõita.

2017. aasta septembris esmakordselt avalikustatud ja möödunud aastal Genfi autonäitusel Euroopa publikule lähemalt esitletud Nissan Leafi teine generatsioon sai kõigepealt kaasa 40kWh liitium-ioonaku. Jaapanis mõõdeti Leafi sõiduraadiuseks 400 km, Euroopas andis NEDC tulemuseks 378 km.

Ilma igasuguse mõõtmismetoodikata on 40 kWh akupakiga uus Nissan Leaf talvistes oludes Eesti teedel võimeline mõistliku sõidu korral läbima ühe jutiga umbes 250 kilomeetrit.

Kui aga “gaasi” anda, tuleb juba enne kahesajandat kilomeetriposti laadijat otsida – seega on kõik need pika sõiduulatuse jutud otseses sõltuvuses kasutajast ning paberil kirjas olevatesse numbritesse tuleb suhtuda teatavate reservatsioonidega.

45% VÕIMSAM ELEKTRIAJAM

Aga otse loomulikult on 62 kWh rohkem kui 40 ning ka elektriajam on e+-l 45% võimsam: 160 kW/215 hj ja selle pöördemoment on 20 Nm suurem (340 Nm).

Kiirendus 80 km/h kuni 120-ni on varasema versiooniga võrreldes 13% kiirem. Ka tippkiirus on kümnendiku võrra kasvanud.

Nissan Leaf e+’ga koos tutvustab tootja uut 70 kW (100 kW peak) kiirlaadimissüsteemi, mis võimaldab auto suurema akupaki esialgsetel testandmetel silmini elektrit täis pakkida 40 kW akupakiga Leafiga võrreldes suhteliselt sama ajaga (ELMO postist 35 kW hetkevõimsuse korral tunni ajaga umbes 80%).

Suurem aku on mõõtudelt umbes sama suur kui “tavalise” 40 kWh Leafi oma ning auto välis-ja sisemõõtmed sellest ei muutu.

16-tolliste ratastega auto on üksnes 5 mm kõrgem. Suuremal akul on rohkem elemente: 288 40 kWh aku 192 vastu.

USA-s müüdavate Leafide 64 kWh akupakis on kasutatud Nissan AESC liitiumelemente. Neid valmistatakse Tennessee osariigi tehases.

Euroopa Leafid pannakse jätkuvalt kokku Ühendkuningriigis, nende akude elemendid tulevad Kanagawast, Jaapanist. Ja tõenäoliselt kasutatakse akupakis LG Chem elemente. Või siiski mitte?

Pisut ebameeldiva üllatusena ei ole ka suurel akupakil vedelikjahutust. Ometi on Nissanil lahendus olemas, vedelikjahutust kasutatakse 40 kWh e-NV200 väikebussil näiteks. Olenemata, kus 64 kWh akupakk valmis tehakse, on suuremal akul ülekuumenemise tõenäosus õnneks väiksem.

SUJUVAM e-PEDAL

Lihtsustatult on e-Pedal kiirenduspedaali lisafunktsioon, mis võimaldab Leafiga sõita suurema siblimiseta – sama pedaali abil saab juht sõitu alustada, kiirendada, aeglustada ja auto peatada.

Selleks, et e-Pedal ka Leaf e+ lisandunud võimsuse ja massiga, on tarkvara täiustatud, et pedaali kasutamine oleks sujuvam ja selle tagasiside, eriti tagurpidi liikudes, oleks parem. Aeglustamist on muudetud järsemaks, et sõiduki peatamine oleks lihtsam.

VEIDI TÄIUSTATUD ProPILOT

Nissani ProPILOT, mis suudab täita isejuhtimise funktsioone SAE 2. tasemel ning teeb uue Leafiga sõitmise ülimalt mugavaks, on saanud samuti väikesi täiendusi.

Ummikus täielikult peatunud auto uuesti “ellu äratamiseks” piisab kergest pedaalivajutusest, et aktiveeruksid kõik abid, kohanevast kiirushoidikust rajahoidjani ning auto läheks vaikselt liikvele.

Leaf suudab märgata ja hoiatada rajalt kaldumise ja ristuva liikluse eest, sel on peal pimenurgahoiatus ning nutikas 360-kraadi kaamera, mis ühtlasi suudab tuvastada liikuva objekti.

INFOLUST

Nissan Leaf e+ infolust on senisest moodsam – keskkonsoolis troonib 8-tolline puutetundlik värviekraan, mil on uuendatud navigatsioonisüsteem (oi, seda uudist oleme me oodanud!).

Ühtlasi on nüüdsest võimalik nn ukselt-uksele navigeerimine – auto mäletab su asukohta ja on võimeline sinna tagasi navigeerima; kui oled auto parkinud, siis juhatab navi sind edasi lõpp-punkti; nutitelefonilt on võimalus saata navigeerimisandmed mugavalt autonavisse.

Infolust on kergelt paaritav nuhvliga ning selle kasutamine peaks olema sama lihtne kui mistahes nutiseadme oma – silita, skrolli, koputa, ja kõik juhtub. Ka tarkvarauuendused peaksid edaspidi käima lihtsamalt (OTA update).

Põhja-Ameerikas hakatakse Leaf e+ müüma Leaf Plus Series nime all ning kolmes varustusastmes: S Plus, SV Plus ja SL Plus.

Üleilmselt kujuneb auto nimeks tõenäoliselt küllalt suupärane Nissan Leaf e+, kes soovib võib kasutada ka veidi kohmakat ZERO 3.0 epiteeti. Jaapanis jõuab auto müügile jaanuaris, USA-s kevadel ja Euroopas 2019. aasta keskel.

5 AASTAT GARANTIID

Eesti maaletoojalt on lisaks üks hea uudis – kõik Nissani mudelid on nüüdsest viieaastase garantiiga: 3 aastat tagab kindlustunde tehas ning 2 aastat esindus.

Nissan Leafi elektrilisele jõuülekandele (sh aku) kehtib 5 aastat või 100 000 km garantii (kumb iganes jõuab kätte varem). Aku garantii on 160 000 km või 8 aastat.

Eesti hindu vaadates astub võimsam Leaf ühte jalga Hyundai Kona EV-ga. Tippvarustuses e+ on esmapilgul isegi nõksu kallim kui Kona EV 64 kWh, mille “kõige-kõigem”, nahksisuga isend maksab umbes 46 500 eurot.

Kona EV on krossover, Leaf mitte ning lõpphinnast aru saamiseks peaks rida-realt varustuse nimekirjades järge ajama.

Loe siit garantiitingimuste ja säästunippide kohta

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.