Norra valitsus kaalub järgmisest aastast alates elektriautode maksustamist. Rahvasuus Tesla-maksu nime saanud eelnõu kohaselt lähevad maksustamisele kõik üle kahe tonni kaaluvad elektriautod. Uue maksu kehtestamise põhjusena on välja toodud infrastruktuuri liigne kulutamine särtsukate poolt.
Maailm on hulluks läinud! Norra, tuntud ka kui tõeline Tesla-maa, on siiani hiilanud eeskujuliku elektriautode kasutuselevõtuga. Norra valitsus on särtsukate soetamist – küll ühe väikese pausiga – juba mitmeid aastaid toetanud.
Elektriauto omanik saab maksusoodustusi ning ridamisi muid soodustusi: näiteks on õigus sõita bussireas, parkida tasuta linnas ja osas parklates, tasuta laadida jms. Lisaks siis soodustus tuludeklaratsiooni esitamisel, mis jätab omaniku rahakotti alles kopsaka koguse Norra kroone.
KÜSIDA NAD OSKAVAD!
Aga ajad ja inimesed muutuvad. Norra uus valitsus leiab, et elektriauto omanikke on liialt nunnutatud ja alusetult antud neile eeliseid, mida neil ei peaks olema. Põhjus on lihtne – elektriautode levik on Norras massiline ning soodustused kaotavad mõtte kui bussirada ummistub või teekate kulub.
Just nimelt! Kaks tonni ja raskemad autod nühivad iga päev teid, nende kasutamise eest sentigi panustamata. Eriti kurjad on eelnõu algatajad Tesla peale: esiteks on Teslad rasked, teiseks võimaldab nende sõiduraadius neil rohkem sõita… ühesõnaga, Tesla on saatanast ja tuleb raske maksu alla panna!
Arvutuste kohaselt peaks näiteks Tesla Model X omanik hakkama igal aastal riigile maksma 7500 eurot Tesla-maksu. Norras sõidab praegu ringi rohkem kui 13 000 Teslat. Arvutuse oskab igaüks teha.
KONKURENTIDE KÕRVAD PAISTAVAD
Vandenõuteoreetikud näevad Tesla-maksu kehtestamise tagant paistmas konkurentide kõrvu. Suurimad kasusaajad selles loos on väiksemad särtsukad nagu Renault Zoe, Nissan Leaf, Chevy Bolt jt. Nende kaal jääb just ja just kahe tonni piiri alla.
Samas ei puudutaks maks Model 3 omanikke, sest Model S ja Model X-ga võrreldes on see auto kergem. Teine põhjus, miks seda autot pole mõtet maksustada, on, et selle kättetoimetamine omanikele on veninud teadmatusse. Kuniks maksukogujad pole näinud, seniks ei saa nad ka öelda, kas tuleb maksta või mitte.
Puukallistajad leiavad, et kõik on õiglane: pole eriti vahet, kas sõita noobli elektriauto või sisepõlemismootoriga luksuslaevaga – ühe või kahe inimese transportimiseks piisaks palju pisemast sõidukist.
Võtkem näiteks Toyota i-Road – kolm ratast all, kaks inimest võtab peale, 45 km/h tunnis sõidab ära ja 50 kilomeetrit korraga teeb nagu nipsti. Tahad pikemalt, sõida bussiga! Kui ei raatsi, osta jalgratas.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Ei tea, kas me julgemegi Tesla-teemal rohkem sõna võtta. Viimane kord, kui rääkisime Consumer Reportsi aruandest, vihastasid kohalikud Tesla-fännid Elektriautod Eestis kogukonnas nii kõvasti, et panid Accelerista bänni alla.
Ei ole meie asi hinnata bännajate lugemis – ja tõlgendamisoskust, aga eks ole seda varasemaltki juhtunud, et ühe soovmõtlemine teeb maa lapikuks ja dokumendi serval seisva pitsati tähtsusetuks.
Kui 1000 Tesla omanikku on leidnud, et autoga on pisikesi probleeme ning Norra valitsus tahab elektriautod maksustada, siis üks on selge – meie toimetus ei ole asjasse kuidagi segatud. Küll aga elame me Teslale endise hooga ja kogu südamest kaasa.
Asjast kõneles teiste seas ka Broom. Kaanepilt: Ylle Rajasaar