Rootsis pidurdab elektriautode levikut linnade vananenud elektritaristu. Uudisteagentuuri Bloomberg teatel on probleemi peamiseks põhjuseks suutmatus toime tulla suurenenud energiavajadusega. Elektriautoga sõitjad pole aga nõus autot kaugemal laadima.
2018. aastal Rootsis kehtestatud ligi 6000-eurone elektriautode ostutoetus on korralikku mõju avaldanud. Tänavu 5 kuu jooksul on elektriautode müük sealmail tõeliselt õitsele puhkenud: müügikasv on 253% ehk müüdud on pea 4000 sõidukit.
Aastaks 2030 teedele vähemalt 2,5 mln elektriautot
Elektritranspordi populariseerimine on üks osa Rootsi süsinikneutraalsuse programmist. Ees seisab tõsisemat sorti pingutus: 2045. aastaks peab heitmete määr kahanema vähemalt 70%. Seega, sisepõlemismootoritel tuleb teha teed nullheitme-ajamitele.
Süsinikneutraalsuse eesmärkide täitmiseks peaks Rootsi elektriautode hulk kasvama praeguselt 70 000lt enam 2,5 miljonini aastaks 2030.
Rootsi suurte linnade elektritaristu aga ei suuda elektriautode populaarsuse kasvuga sammu pidada. Kui juba praegu tekitavad elektriautod oma aeg-ajalt ette tuleva laadimisvajadusega peavalu, siis tulevased miljonid särtsakad sõidukid löövad riigi energiamajanduse korralikult uppi.
Konkurendid on majad ja metrood
Bloombergi andmetel müüs Rootsi 2018. aastal ligemale 10 protsenti toodetud elektrist välismaale. Kuna aga kodumaine elektritarve kasvab kavandatust kiiremini, ei suuda olemasolev elektrivõrk kasvanud nõudlusega enam kuigi kaua toime tulla.
Suuremates linnades ongi juba probleemid kohal: Uued laadimisjaamad konkureerivad elektri pärast teiste taristuprojektidega nagu metrooliinid ja elamud.
Elektriauto ostmist kaaluvad inimesed peavad juba praegu arvestama, et nad ei pruugi kodu lähedalt laadijast saada vajalikul hetkel elektrit. Loomulikult tundub selline olukord vastuvõetamatuna.
Aitaks kahesuunaline laadimisvõrk
Laadimisvõrgustiku laiendamine on aga tehtud väga kulukaks, selgitas energiaettevõtte Fortum Charge & Drive osakonna piirkonnajuht Tobias Henmark Bloombergile.
Rootsi elektrivõrgu ekspertorganisatsioon Power Circle on teinud ettepaneku arendada laadimistaristut sel viisil, et elektriautosid saaks kahesuunalise laadimise abil panna elektrivõrku toetama hetkel mittevajaliku elektrienergiaga.
Laadimistaristut rajades tuleks mõelda pikema perspektiiviga ja suuremalt ning kasutada juba olemasolevaid elektriautosid elektrivõrgu toena.
Tehnoloogia on olemas, rakendatagu!
Kahesuunalise laadimise ehk V2G-tehnoloogia abil (vehicle-to-grid) elektrivõrguga ühendatud elektriautod suunavad osa oma elektrivarudest tagasi elektrivõrku.
Suuremas mastaabis aitaks see tehnoloogia võrgukoormust ühtlustada. Autoomanikule aga peaks sellest tegevusest tekkima rahaline kasu.
Kahesuunalist laadimistehnoloogiat pakuvad juba praegu mitu elektriautode tootjat, seega ei ole tegu mingi ulmelise ümberkorraldusega vaid lähiaja uue normaalsusega transpordi elektrifitseerimisel.
Kuniks inimkond pole õppinud taastuvatest energiaallikatest kiiresti ja lõputult elektrit tegema, tuleb meil arvestada konkurentsiga energiamajanduses.
Ja popimad elektriautod Rootsis on…
Kõige populaarsem elektriauto on Rootsis praegu Model 3. Järgnevad Renault Zoe, Kia Niro ja Nissan Leaf. Ja siis riburada kõik muud mudelid, mida kätte saada on.
Allikas: Bloomberg. Tõlkis: Lena Murd. Kaanepilt võetud Volvolt