Reede, 20. detsember 2024
NOx on kuum päevateema ilmselt veel pikka aega. Sakslaste Auto Motor und Sport tegi elulise testi ja mõõtis rea Euro 6 standarditele vastavate diiselmootoritega autode lämmastikoksiidide (NOx) heitmete taset tegelikkuses, ehk tavaoludes sõites. Tulemused on avaldatud  värskes lehenumbris. Ja need tulemused on jahmatavad.

AMS mõõtmiste tulemused on ehmatavad: enamus testitud sõidukitest ei mahtunud lubatud normi piiresse. Rivi lõppu jäänud autode NOx tase ületab labori piirnorme mitmeid kordi, üks sõiduk lausa kümnekordselt!

Auto Motor und Sport testis praegu turul olevaid sõidukeid, mille diiselmootorid vastavad paberite järgi Euro 6 normidele. Lämmastikoksiide mõõdeti auto liikumise ajal, auto taha kinnitatud mõõteseadmega, mille abil koguti andmeid kogu tavapärase, ökonoomse sõidu vältel.

AMS on välja töötanud oma testsõidumudeli, mida on aastaid kasutatud ning mis hõlmab nii linna-, maantee- kui kiirteedistantse. Eesmärk on teekond läbida majanduslikult kõige mõistlikumalt, kasutades ökonoomseid sõiduvõtteid: nii, nagu sõidaks eri oludes tavaline auto kasutaja.

AMS kasutas testide läbiviimisel sõltumatuse tagamiseks uuringufirma Emission Analytics mõõteriistu ja oskusteavet. Nimetatud ettevõtte on aastate jooksul testinud tuhandeid sõidukeid nii Euroopas kui Ühendriikides. Mõõtmisi tehes võeti arvesse 2018. aastal Euroopa Liidus jõustuvat muudatust, mis lubab tavaliikluses diiselmootoriga sõidukitel Euroopa sõidutsükli (NEDC) testil saadud lämmastikoksiidide heitmekoguste piirmäära (0,08 g/km) ületada kuni 2,1-kordselt.

Auto Motor und Sport lehe NOx heitmekoguste mõõtmises osalesid järgmised mudelid: Audi Q3 2,0 TDI quattro (VW skandaali osaline), BMW X5 sDrive 25d, Fiat 500X 1,6 Multijet, Ford Mondeo 1,0 Ecoboost (bensiinimootor), Mazda CX-3 Skyactiv-D 105, Mercedes-Benz C 250d T, Opel Mokka 1,6 CDTI, Volvo XC90 D5 ja VW Golf Variant 2,0 TDI.

Auto Motor und Sport testitud sõidukid ületasid NOx piirmäära (0,08 g/km) alljärgnevalt (esimene number märgib piirmäära kordades ületamist) :

MUDEL ÜLETUS x NOx heitmed g/km
     
Ford Mondeo 1,6 0,096
VW Golf 1,9 0,148
M-B C klass 2,7 0,215
Mazda CX-3 3,6 0,284
Audi Q3 4,6 0,864
BMW X5 5,8 0,462
Opel Mokka 6,0 0,477
Volvo XC90 6,2 0,498
Fiat 500X 10,6 0,845

Nimekiri räägib iseenda eest. Kõige viletsama tulemusega paistis silma Fiat 500X, mis ökonoomselt sõites suutis õhku paisata lämmastikoksiide lausa 10 korda Euro 6 normidega lubatust rohkem. Tulemus on seda kurvem, et tegu oli testitavate seas ühe väiksema mootoriga sõidukiga ning autot ei saa suuruse poolest võrrelda BMW X5 krossoveri või Volvo XC90 luksusmaasturiga.

Teiste seas testis AMS ka Volkswageni skandaalis “vahele jäänud” Audi Q3-e Euro 5 normidele vastava turbodiiselmootori lämmastikoksiidide heitmekogust. Saadud tulemus ületas piirnorme vaid 4,6-kordselt; samas olid selle mootori piirnormid ka lubatust kõige suuremad (Euro 5 vs Euro 6).

Siinkohal on õige hetk meenutada, et kõik autod, mida Auto Motor und Sport testis, on läbinud Euro 6 – normidele vastavuse testid laboris ja ühegi margi puhul ei tõstatatud küsimust tarkvaraga trikitamises. Artiklis tõstatatkse küsimus, kuidas on võimalik, et selliste näitajatega autod on testi läbinud? Fiat 500X näiteks, mille heitmekogused tavasõidul ületavad norme lausa kümnekordselt?

AMS testi tulemused näitavad, et paljudel autotootjatel on veel tükk tegemist, et saada tavasõidul NOx heitmekogused enam-vähem normaalsuse piiresse. Kurioosumina on just Volkswagen üks neist, kes n.ö. tavaelus saab päris hea tulemuse. Saksa autotootjal tundub siiski olevat oskusteave, kuidas ehitada tänapäevaseid, vähem saastavaid diiselmootoreid, ehkki kontsern ise vaevleb praegu aegade suurimas kriisis.

[dropcap] ACCELERISTA KOMM [/dropcap] Kui nädala alguses oli tunne, et enam ei jõua skandaalis osalejaid kokku lugeda, siis nüüd ei jaksa enam ära lugeda kõiki teste, mida eri väljaanded omavahenditega korraldavad. Üks on selge, kogu see “noksindus” on sündinud laborivaikuses ja tõenäoliselt ka testitud hiirte peal, autodega ei ole neil normidel ja numbritel suuremat pistmist. Kahju neist, kes igapäevaselt tihedas linnaliikluses seda jama sisse hingama peavad, sest lõppude-lõpuks on küsimus ikkagi meie tervises. Elage maal ja sõitke jalgrattaga, muud ei oskagi esimese soojaga soovitada…

Loe lisa: Auto Motor und Sport nr. 25/2015

 

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.