Elektriautode buum toob kaasa autotööstuse paradigma muutuse, sealhulgas tuleb ümber mõtestada tööhõive. Tulevikus ei vajata näiteks jõuallikate tootmiseks nii palju töökäsi. Saksamaa seisab silmitsi tõsiasjaga, et uus töö tuleb leida umbes 75 000 inimesel.
Tänasel päeval annab autotööstus Saksamaal tööd 840 000 inimesele, neist 210 000 on seotud jõuülekandeseadmete tootmisega. Muutused töökohtadel toimuvad juba praegu, mil elektriautode osakaal kõigist sõidukitest on väike. Kui see tõuseb aga viiendiku või veerandini, muutub pilt drastiliselt.
Saksamaa autotööstusettevõtete poolt tellitud uuringust selgus, et moodsate elektriautode kasutuselevõtmine seab löögi alla 75 000 mootorite ja käigukastide tootjate ja paigaldajate töökohad. Uuringu viis läbi Fraunhofer Institute of Industrial Engineering.
Saastevabade sõidukite kasutuselevõtt loob mõistagi ka uusi töökohti elektroonika- ja akutööstuses, kuid elektriautode koostetöödel vajatakse IG Metall ametiühingute sõnul vähem tööjõudu.
Arvestuslikult peaks elektriautod aastaks 2030 mõjutama kas otseselt või kaudselt iga teist töökohta sõiduautode jõuülekannete tootmises. IG Metalli uuring tugineb Daimleri, BMW, Volkswageni ning komponenditootjate Boschi, ZF-i ja Schaefferi andmetele.
”Poliitikud ja autotööstus peavad nüüd välja töötama strateegia nende muudatuste juhtimiseks,” teatas IG Metalli juht Joerg Hofmann.
Ettevõtted peavad alustama ulatuslike ümberkoolitusprogrammidega, et tagada uut tüüpi sõidukite tootmiseks vajalike oskustega töötajaid.
75 000 ohustatud töökohta on arvutatud selle alusel, et 25 protsenti kõikidest uutest sõidukitest on aastaks 2030 elektrilised, 15 protsenti hübriidid ja 60 protsenti bensiini- või diiselmootoriga. Kui elektriautodele üleminek peaks toimuma prognoositust kiiremini, võib töö kaotada isegi 100 000 töötajat.
Volkswageni juhtkonda kuuluv Bernd Osterloh kinnitas, et elektriautode mootorites on kuus korda vähem komponente võrreldes sisepõlemismootoritega. See tähendab, et elektriautode koostamine võtab 30 protsenti vähem aega. Ka akutehastes vajatakse vaid viiendikku mootoritehaste tööjõust.
Allikas: Fraunhofer, Reuters. Pilt: VAG