2006. aastal valmistati Slovakkias miljones sõiduauto, 2017. aastal sai täis 10 miljonit. 2018. aastal ehitatakse juurde vähemalt üks tehas ning tehakse lisainvesteeringuid. Juba praegu on Slovakkia käes omapärane maailmarekord: kõige rohkem autosid elaniku kohta toodetakse just siin.
Kõige esimesena leidis tee Slovakkiasse Volkswagen, mis alustas sõiduautode tootmist 1993. aastal. Tänavu alustas Volkswagen 300 miljoni täiendava euro investeerimisega oma Bratislava tehasesse.
Samal ajal käib kibe töö Jaguari tehase ehitustandril ning Hyundai, Kia ja PSA kontsern teevad oma tootmisliinidel pidevaid uuendusi. Tihtipeale jõuavadki uued Kiad, Hyundaid, Peugeot’d ja Citroenid Baltikumi Slovakkia autotehastest.
Slovakkia võib edetabelites uhkustada vähemalt ühe juhtpositsiooniga: siin toodetakse kõige rohkem autosid elaniku kohta maailmas. 2017. aasta aprillis ületas toodetud autode arv kümne miljoni piiri.
2013. aastal moodustas autotööstus poole kogu riigi majanduskasvust, praegu räägitakse 44%-st: kui suurema osa Slovakkia ekspordist moodustavad autod, saamegi rääkida Euroopa suurimast autotööstusriigist.
KOLM SUURT TEGIJAT
Slovakkias tegutseb nüüd kolm suurt autotehast – VAG, Hyundai-Kia ja PSA. Neljas on tulemas, sest Jaguar Land Rover ehitab 1,6 miljardit eurot maksvat tehast riigi keskosas Nitras. Tehas saab valmis järgmisel aastal.
Kõlakad käivad ka viienda tulija osas: nimelt on Škoda tõusnud ostjate seas nii populaarseks, et praegused tootmisliinid ei suuda nõudlusega sammu pidada. Škoda on kaalumas uue tehase ehitamist Ida-Euroopasse. Kaalukausi kaks liidrit on Poola ja Slovakkia. Mõlemas riigis on varasemalt VAG tehased ees.
Jaguar ehitab samale krundile oma autotehasega ka mootorititehase. Mootorite tootmine tähendab ühtlasi stabiilsust, sest mootorite tootmist on ühest riigist teise viia oluliselt keerulisem kui liigutada autode tootmisliine.
Ka Volkswagenil on praegu käsil 300 miljoni euro suurune investeering Bratislavas asuvasse tehasesse. Esimene mudel, mida 1993. aastal siin tootma hakati, oli VW Polo. Nüüd valmivad Bratislavas VAG grupi suured linnamaasturid: Porsche Cayenne, Audi Q7, VW Touareg. See on soodustanud allhankijate spetsialiseerumist.
SOODNE ASEND KESET EUROOPAT
Autode tootmine on elanike arvu poolest viis korda Eestist suurema rahvaarvuga riigi majanduse vundament. See moodustab 44 protsenti riigi tööstustoodangust ja üle 12 protsendi riigi SKP-st.
Slovakkia asukoht on soodne: see on Euroopa Liidu turu keskel ja Venemaa lähedal. Asukoht oli oluline põhjus muu hulgas Kia Slovakkiasse tulekuks. Krimmi okupeerimisele järgnenud majandussanktsioonide ja venelaste ostuvõime nõrgenemise tõttu on Vene turg ära kukkunud.
Kia on siiski suutnud leida uusi turgusid Euroopa Liidus, ja Suurbritannias, ja ettevõtte toodangumahud on Ukraina kriisile eelnenud ajaga võrreldes kasvanud. Seega on Kia Slovakkiasse kolimisest vaid võitnud.
SLOVAKKIA VÕTAB HIINALT ÜLE
Slovakkias toodeti 2017 kokku 1 046 000 autot, peamiselt Euroopa Liidu turule. Kokku on siin toodetud üle kümne miljoni auto. Slovakkia, Poola, Tšehhi ja Ungari moodustavad Euroopa autotööstuse keskse tootmispiirkonna, kus on esindatud kõik Euroopa ja Aasia olulised tootjad. Slovakkia SKP oli eelmisel aastal 18 480 dollarit elaniku kohta.
Eelmine aasta oli Slovakkia autotööstusele rekordaasta 1 046 000 toodetud autoga. 2017. aastal annab toodangunumber veidi tagasi, põhjuseks VAG ja PSA teoksil olevad investeeringud. Kui Jaguar järgmisel aastal tootmise käivitab, tõuseb aastane autotoodang umbes 1,2 miljonini.
“Areng on olnud peadpööritav ükskõik millise mõõdupuu järgi”, ütleb Jan Pribula, Slovakkia autotööstuse keskorganisatsiooni president.
Slovakkia on teiste riikide nina eest napsanud suuri investeeringuid tööstusesse. Pribula jaoks on põhjused selleks selged: “Kuulume euroalasse, see on investeerijaile suur boonus. See annab selged mängureeglid ilma valuutakursiriskideta. Sellele lisaks oleme Schengeni osa, mis on suur boonus eriti Euroopast väljaspool asuvale investorile, nagu Kia”, ütleb Pribula.
Pribula rõhutab ka Nato-liikmelisusega kaasnevat kindlust ebakindla Ukraina ja Venemaa naabrina. “Meil on halvad kogemused suurest riigist, mis soovib otsustada meie eest. Nüüd kuulume Natosse ja seda probleemi enam ei ole,” tõdeb Pribula.
Enim on Slovakkiasse tagasi tuldud Hiinast, kus tootmine on küll odav, aga muud kulud kõrged ja logistika keeruline. Ka ei tehta enam allhanketöid vaid ehitatakse kohapeal autod otsast lõpuni valmis.
TOOTMISAHELA PIKKUS ON ARGUMENT
Tootmisahelate lühenemine on suurendanud survet allhankijatele, et kolida lähemale peamajale. Autotööstus seisab lähiaastatel silmitsi suurte muutustega, elektriautode ja rangemaks muutunud heitmenormide tõttu. Praegu toodetakse Slovakkias näiteks särtsukat VW e-Up.
.
Pribula meenutab, et elektriautodel on veel palju tehnilisi piiranguid. Probleeme on nii laadimise infrastruktuuri kui ka laadimisajaga. “Me usume, et avaldused sisepõlemismootorite surma kohta aastaks 2030 on ebarealistlikud,” ütleb Pribula.
Kõige enam usub Pribula hübriidautode tulevikku, kuid möönab, et autotööstus ei pruugi ilma elektriautodeta saavutada vastavust rangemaks muutuvate heitmenormidega. Pribula arvates võib poliitikute liialdatud innukus elektriautode suhtes isegi seada ohtu Euroopa autotööstuse ja selle miljonid töökohad.
Tõlkis: Kadi Rünkla Allikas: Rahoitusuutiset