Neljapäev, 14. november 2024
Ühendriikide Maanteeohutuse Amet uurib õnnetust, milles Autopiloti abil sõitnud Tesla Model S juht hukkus. Seda peetakse esimeseks isesõitva auto osalusega letaalse tagajärjega õnnetuseks. Autot juhtinud 40-aastane Joshua D. Brown sõitis Floridas mööda maanteed, kui talle keeras ette järelhaagisega veoauto, millele ei Brown ise ega Tesla autopiloot ei reageerinud.

Model S sõitis järelhaagise alla, ning selle põhi tabas auto esiklaasi. Auto sõitis veel veidi mööda teed, keeras siis teelt maha ja tabas aeda. Juht hukkus sündmuskohal.

Neljapäeval tehtud avalduses teatas Tesla, et Maanteeohutuse Amet (National Highway Traffic Safety Adnimistration ehk NHTSA) on alustanud Autopiloti õnnetuseaegse tegevuse “esialgset hindamist”. “Tegemist on esimese teadaoleva letaalse tagajärjega Autopiloti üle 130 miljoni läbitud miili kohta. Ühendriikides on muidu kõikide sõidukite lõikes inimohver iga 94 miljoni miili kohta,” rõhutas Tesla.

Brown oli Tesla-kogukonnas hästi tuntud ja kõigest kuu enne õnnetust postitas YouTube’i klipi sellest, kuidas Autopilot edukalt avariid väldib. Videot vaadati lühikese aja jooksul miljon korda.

Tesla Autopilot on mõeldud juhiabiks ja pigem “poolautonoomseks” režiimiks, mille kasutamisel peab juht alati rooli hoidma. Oma avalduses märgib Tesla, et Autopilot areneb kogu aeg, kuid see pole täiuslik ning juht peab jääma tähelepanelikuks.

See ei ole siiski ära hoidnud süsteemi tõendatud väärkasutusi ning seda on mõnel pool tõsiselt kritiseeritud kasutajatele eksliku turvatunde tekitamise eest. Kritiseerijate hulgas oli ka Volvo insener, kes nimetas Autopilotit “järelevalveta hakatiseks”, mis “jätab mulje, et teeb rohkem, kui tegelikult teeb”.

Uurimise esialgses staadiumis ei ole veel teada, miks Brown ise ei pidurdanud. Tesla avalduses oletatakse, et ta lihtsalt ei näinud “järelkäru valget külge eredalt valgustatud taeva taustal”, kuid on ka väidetud, et 62-aastane veokijuht olevat kuulnud õnnetuspaigal autost Harry Potteri filmi mängimas. Tesla sõnul ei ole Model S-i ekraanilt võimalik videoid sõidu ajal vaadata.

Model S Tesla info

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Alustame lõpust – see, et auto enda ekraani pealt film mängida ei saanud, ei tähenda, et oma Autopilotis kindel olnud juht seda mõnest teisest seadmest ei vaadanud. Enne kui süüdistada tehnikat, tuleks mõelda, mida inimene selle tehnika abil teeb.

Jah, sellised abisüsteemid peavad laitmatult töötama, sest mängus on rohkem kui parempööre. Siiski ei saa masin vastutada inimese eest! Tegu on abisüsteemidega ja enne kui pole kokku lepitud teisiti – et tehisintellekt üle võtab näiteks- vastutab inimene. Inimene, kes on roolis.

Võimalik, et me ei ole veel valmis ei poolautonoomsete ega ammugi isesõitvate autodega liiklemiseks, sest mugavus hajutab tähelepanu ja paneb autoroolis igavlema. Sealt edasi on samm kõrvaliste tegevusteni. Sealt edasi omakorda… juhtuvad asjad.

Selle õnnetusjuhtumi puhul on üks huvitav asjaolu veel – nimelt sõitis Tesla Model S kõigepealt käru alla ja riivas esiklaasiga selle põhja. On ülimalt tõenäoline, et selle riivega sai kahjustada autoaju infoga varustav kaamerasüsteem. Kõik edasine oli juba loogiline. Surra aia otsas on muidugi… traagiline. Kui sõidad, siis sõida. Punkt.

Allikas: Autothrottle, meedia: tootja, Youtube

Roolimobiilikud põhjustavad aastas 730 liiklusõnnetust ja on sama ohtlikud kui roolijoodikud

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.