Esmaspäev, 25. november 2024
Tesla Gigafactory, maailma suurim akutehas saab olema ühtlasi planeedi suurim ehitis. Ainuüksi teras, mida kasutatakse hoonekarkasside püstitamiseks, maksab 15 miljonit dollarit. Siinkohal toome teieni veel 10 mõistusevastaselt mõjuvat fakti, millega näiteks seltskonnas silma paista.

Maailma tuntuim elektriautode tootja Tesla ehitab Nevada tühermaale [wiki base=”EN”]Gigafactory[/wiki] 1-nimelist akutehast. Õigem oleks öelda, Tesla jätkab lõputut ehitamist, sest väike osa tehasest on täna juba töös.

Kolossaalne kompleks peaks valmis saama aastal 2020 ning see on teadaolevalt maailma suurim ehitis, mille “jalajälg” ülalt alla vaadates on rohkem kui 500 000 ruutmeetrit. Seda on rohkem kui Boeingu Everetti tehasel. Inimesele arusaadavasse mõõtkavasse ümber panduna: Tesla akutehas võtab enda alla rohkem kui 100 jalgpalliväljaku suuruse maa-ala.

10 FAKTI TESLA GIGAFACTORY KOHTA

[dropcap]* [/dropcap] Tesla Gigafactory valmis ehitamine maksab ühtekokku vähemalt 5 miljardit dollarit. Sama palju raha nõutakse Ühendriikide kohtus Fukushima tuumajaama haldajalt kahjude katteks. Seda on natuke vähem kui Uberi konkurent Didi tänavu kevadel investoritelt sai: taksojagamisteenusesse investeeriti 5,5 mld dollarit.

[dropcap]* [/dropcap]Kui Tesla Gigafactory saab valmis ja masinad tõmmatakse täie tinnaga huugama, toodetakse aastas seal rohkem akusid kui kogu maailmas 2013. aastal kokku. Vahepeal on akutootmine küll kõikjal hoo sisse saanud, aga Tesla uuest tehasest ette jõuda on utoopiline.

[dropcap]* [/dropcap]Tesla on lubanud, et Gigafactory kasutab ainult taastuvenergiat. Valikus on peamiselt päike, mida Nevadas antakse kõigi kätteulatuvate asjadega, kapast kosmoselaevani. Lisaks teeb vabriku lävel tuult hiiglaslik tuulepark.

[dropcap]* [/dropcap]Tehase katus kaetakse tervikuna päikesepaneelidega. Katus on valget värvi, mis peegeldab omakorda päikest ning muudab paneelide töö efektiivsemaks. Suure tõenäosusega on kasutatavad päikesepaneelid Tesla enda leiutatud. Mis omakorda tekitab lootuse, et nii suure massi uudsete paneelide valmistamine toob hinnad alla ka tavatarbija jaoks.

[dropcap]* [/dropcap]Tesla Gigafactory on ehitatud nii, et see suudaks vastu pidada loodusstiihiatele, peamiselt maavärinatele, mida sealkandis aeg-ajalt ette tuleb. Maavärin, mis rebib tehase piltlikult tükkideks, on riskide esireas.

[dropcap]* [/dropcap]Selleks, et Tesla Gigafactory ehitamist üldse alustada, tuli luua füüsiline kehand. Fondi investeeriti kohe alguses 16 miljonit dollarit. Ehitamist alustati mais 2014.

[dropcap]* [/dropcap]Teras, millest on ehitatud hoonete sõrestik, on maksma läinud vähemalt 15 miljonit dollarit. Ja ehkki Tesla räägib keskkonnasäästust, siis ehitatakse hooneid ikka vanamoodi ning ökoloogiline jalajälg selle ehitise puhul aina paisub. Välja arvutada ei julge seda täpselt keegi…

[dropcap]* [/dropcap]Tesla on maksnud Gigafactory tuleohutuse eest 5 miljonit dollarit. Hoonekompleksi kasvades hüppab see number mitu korda lakke. Investeerida tuleb tulekindlatesse vaheustesse ja luua turvalised evakuatsiooniteed. Samal ajal on elektrivõrgu välja ehitamisele kulunud “vaid” 300 000 dollarit

[dropcap]* [/dropcap]Aastal 2020, kui gigakompleks on valminud, töötab seal 24/7 6500 töömesilast. Töö käib vahetustega, suur investeering tahab tagasi teenimist ning puhkepausi lubada ei saa. Seda, kas töötajatele tehakse enne tööpostile asumist ka koolitus, kuidas mõistlikult autot parkida, me ei tea. Tesla autotehase viivituste üheks põhjuseks olevat just nimelt parkimise korraldamatus ja üldine korralagedus.

Selline oli Gigafactory algus aastal 2014

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Isegi kui tehas töötab vaid päikeseenergial, tekib ridamisi küsimusi ökoloogilise jalajälje kohta. Kuidas tulevad tööle 6500 töölist? Kas on korraldatud ühistransport? Mis maksab transport “keset Ei Miskit” kohale jõudmiseks? Kuhu pannakse jäätmed, nii inimtekkelised kui tootmisega kaasnevad, jne. jne.

See saab olema põnev diplomitööde allikas loodetavasti kümnetele tudengitele. Ükski teadlane Gigafactory teemal sõna praegu võtma ei kipu, sest võimaliku mõju arvutamine on praeguses olukorras ilmvõimatu, mistahes arvamine võib aga kaela tuua suured kohtuasjad. Arusaadav, iga sent on vajalik, et gigant püsti lükata.

Allikas: BGR. Pilt: Tesla

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.