Neljapäev, 19. detsember 2024
Tesla juhatuses hõõgub tüli: esimees Robyn Denholm heidab ette, et juhatus ei suuda Elon Muski ohjata ning peab plaani koosseisu nelja liikme võrra vähendada. Teiste seas jääb tööta ka Eesti päritolu riskikapitalist Steve Jurvetson.

Tesla tegevjuht Elon Musk on käesoleva aasta esimeses kvartalis esitanud vastuolulisi prognoose Tesla selle aasta toodangunumbrite kohta ning saatnud välja ka teisi segadusttekitavaid sõnumeid.

Seepeale on aktsionärid ja juhatuse esimees Robyn Denholm asunud seisukohale, et ettevõtte juhatus on teovõimetu ega suuda Elon Muski vaos hoida vaid lasevad asjadel minna isevoolu teed, istudes ise vait nagu kuldid rukkis.

Ka puudub visioon Tesla tulevikust olukorras, kus iga vähegi end autotootjaks pidav konkurent on turule toonud täiselektrilisi autosid, nimetades ka väiksemad kärulaadsed tooted teslatapjateks. Tesla hakkab ajale jalgu jääma, üksnes uljaste säutsudega end enam ei müü.

ENNEOLEMATULT EDUKAS I KVARTAL

Pealtnäha on kõik paremini kui eales varem: 3. aprillil andis Tesla teada esimese kvartali tootmistulemustest. Ühtekokku valmis 77 100 elektriautot, sealhulgas 62 950 Model 3 ja 14 150 Model S ja X-i. Seda on rohkem kui loota osati.

Kätte anti ligi 63 000 autot, mida oli 110% rohkem kui 2018. aasta esimeses kvartalis, aga 31% vähem kui möödunud aasta neljandas kvartalis. Just see tarnetega kimpujäämine on aktsionärid kurjameelseks teinud.

Languse peamine põhjus on paradoksaalsel kombel Euroopa ja Hiina kasvanud nõudlus – see ületas 5 korda plaanitud tootmismahte.

Seetõttu tekkisid viivitused sõidukite kätteandmisel. 21. märtsil oli klientidele tarnitud vaid pool kvartalisse planeeritud Tesladest. 10 600 sõidukit jäi ootama üleandmist teises kvartalis.

Järgmiste kuude tootmismahtude osas on Musk pildunud erinevaid numbreid ning keegi ei tea, milline neist on see õige. Lubanud on ta nii 11- kui 22% kasvu, üks konkreetsemaid numbreid on aasta lõpuks klientidele üle antud 155 000 autot.

DENHOLM TÕMBAS SUU KRIIPSUKS

Financial Timesi põhjal on Tesla juhatuse esimees Robyn Denholm suuraktsionäridelt küsinud, kas ja milliseid muudatusi ettevõtte juhatuses näha soovitakse.

Kõige rohkem soovitatakse juhatuse optimeerimist. Vähemalt neli Tesla juhatuse liiget peavad loovutama koha ning otsima endale muud tööd. Uus juhatus hakkaks olema 7-liikmeline senise 11 asemel.

Kaks liiget koondatakse juba tänavu, kaks järgmisel aastal, sedastab Financial Times. Enne muudatusi tuleb kõigil aktsionäridel muutused heaks kiita. Üldkogu toimub juunis. Kui muutus heaks kiidetakse, toimub ka juhatuse kokkutõmbamine.

Teada on need neli Tesla juhatuse liiget, kes peavad ameti maha panema. Need on Antonio Gracias, Brad Buss, Linda Johnson Rice ning Eesti päritolu riskiinvestor Steve Jurvetson.

Allesjäävad seitse juhatuse liiget peavad senisest rohkem panustama pikaajalise strateegia väljatöötamisele ning ettevõtte globaliseerumisplaanide ohjes hoidmisele.

MUSKILE PÄITSED PÄHE

Denholm, kes tõusis Elon Muski asemel juhatuse esimehe kohale möödunud aasta novembris, on nüüd päris usinalt sae käima tõmmanud ja nõuab suurte sõnade juurde ka suuri tegusid.

Musk teatavasti tagandati suurema kärata juhatuse esimehe kohalt pärast seda, kui ta – väidetavalt hetke ajel andis teada plaanist viia Tesla pörsilt ära. Sealt edasi on Musk saanud vabalt säutsuda, aga ilmselgelt on ta käed endisest rohkem seotud osas, mis puudutavad firma strateegilisi otsuseid.

MIS TEGELIKULT TOIMUB?

Financial Times on ilmselt munadepühade puhul Tesla juhatuses toimuvale natuke vinti peale keeranud ning ka värviga üle pingutanud.

Tesla juhatus pruugib tulevikus olla tõepoolest 7-liikmeline, aga see kokkutõmbamine on tingitud üleüldisest tõhusama töökorralduse juurutamisest.

Kolm juhatuse liiget viivad oma töö lõpule nagu leping ette näeb, nende volitusi enam ei pikendata. Jurvetson aga taandas end tegevusest peale ahistamisskandaali avalikuks tulemist.

*[wiki base=”ET”]Steve Jurvetson[/wiki] (täisnimega Stephen Tinklenberg Jurvetson, eestipäraselt Steve Jürvetson; sündinud 1. märtsil 1967 Phoenixis) on eesti päritolu USA riskikapitalist. Jurvetsoni on saatnud viimasel ajal mitmed kummalised skandaalid, sh ahistamissüüdistus.

Allikas: Financial Times

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.