Saksamaal on Tesla Gigafactory juhid võtnud kasutusele karmid meetmed, et haiguse tõttu töölt puudumiste arvu vähendada: see on kuni kolm korda kõrgem valdkonna keskmisest. Kui ülemus ukse taga koputab, on sel üks eesmärk: tõestage, et olete haige!
Enamus töötajaid on korra-paar aastas tõbised ning tõsisemal juhul tuleb võtta ka haigusleht. Haigestumise puhul tuleb tööandjat teavitada ning pikema tõbitsuse puhul võtta haigusleht.
Berliinis asuva Tesla gigatehase töötajaid on aga viimasel ajal nii palju haigestunud, et ülemused on ühendust võtnud haiguslehel olevate töötajatega – kontrollitakse, kas nad on tõesti haiged.
Ajalehe Handelsblatt andmetel oli Saksamaal 2023. aastal keskmine töölt haiguse tõttu puudumiste määr 6,1% ja autotööstuses 5,2%. Tesla Berliini gigatehase näit on aga keskmisest pea kolm korda kõrgem, tänavu augustis oli haiguspäevade määr koguni 17%.
“Me ei tolereeri tõsiasja, et mõned inimesed jäävad lihtsalt koju lõõgastuma ega taha tööle tulla,” ütles tehase juht André Thierig ettevõtte koosolekul. “Selles tehases pole lihtsalt ruumi inimestele, kes hommikul voodist välja ei saa.”
Kui töötajate haigestumine pandeemiliseks muutus, tulid Thierig ja personalijuht Erik Demmler välja plaaniga pakkuda enam kui 95%-l töötundidest kohale ilmunud Tesla töötajatele tuhat eurot lisatasu.
Kui sellest töötajate hoiakute muutmiseks ei piisanud, otsustasid nad kahekesi autoga ringsõidule minna, et haiguslehel olevate inimeste ustele koputada. “Tõestage, et olete haige!”
Sellised koduvisiidid, isegi ette teatamata, ei ole Saksamaal ebaseaduslikud. Nii väidab tööjurist Till Heimann advokaadibüroost Kliemt. See aga ei tähenda, et sellistele uksekoputajatele pakutakse automaatselt kohvi ja küpsiseid.
Dirk Schulze IG Metalli ametiühingust kirjeldas Tesla juhtkonna uksele koputamise aktsiooni kui “absurdset” vastuseks probleemidele, mis on põhjustatud tehase töötajate suurest töökoormusest.
Tööliste laiskuse kohta on välja käidud sootuks vastupidine teooria: need, kes koormuse all on murdunud ja peavad jääma haiguspuhkusele, tekitavad doominoefekti ülejäänud töötajate seas. Suurem töökoormus ning pidev surve toovad haigestumisi järjest juurde.
“Kui tehase juhtkond tõesti tahab haiguspäevade arvu vähendada, peaks selle nõiaringi katkestama,” ütleb Schulze. Seega tuleks gigatehases töötajate koormus üle vaadata, seda vähendada ja võibolla palgata uusi töötajaid juurde. Kibedas konkurentsis on seda aga raske teha, sest Tesla ei ole enam ainus elektriauto vaid üks paljudest.
Tervise turgutamisest saab lugeda siit
Allikas: Carscoops, IG Metall. Kaanepilt: Pixabay