Tesla loobub iga-aastase korralise hoolduse nõudest ja läheb üle vajaduspõhisele hooldusvälbale. Tesla-omaniku Mario Kadastiku sõnul ei ole see mingi uudis, suuremaid hooldusi tehaksegi siis kui vaja.
Tesla on elektriautosid tootnud juba 2012. aastast ning kõik Teslad on aegade algusest saadik saanud kaasa soovituse, käia iga-aastases korralises hoolduses nii nagu autod ikka.
Aga Tesla ei ole päris tavaline auto vaid maailma kuulsaim elektriauto. Mis tähendab, et oma olemuselt on see täiesti erinev sisepõlemismootoriga sõidukist – puuduvad elutähtsad sõlmed nagu käigukast ja sidur ning elektrimootoris sisuliselt polegi midagi, mis saaks kuluda, pole vajadust vahetada õli jne.
Kui midagi ei kulu, mis sellest siis üle hooldada? Nüüd andiski Tesla oma kodulehel ametlikult teada, et tavapäraste iga-aastaste hoolduste asemel siirdutakse vajaduspõhisele hooldussüsteemile. On tõenäoline, et seda initsiatiivi järgivad tulevikus teisedki elektriautode tootjad.
AUTO ANNAB TEADA KUI MIDAGI ON
Vajadusest hooldusse tulla annab auto ise teada. Kohustust garantii säilitamiseks igal aastal hoolduses käia ei olnud juba viimased aastad, tegemist oligi soovitusliku juhisega.
Sisepõlemismootoriga autode puhul sisaldab korraline hooldus tavapäraselt mootoriõli vahetust, samuti kontrollitakse näiteks pidureid ja mitmeid komponente, suuremate hoolduste käigus vahetatakse mootoririhm ja tehakse muudki vajalikku.
Elektriautodel õlivahetuse vajadus mõistagi puudub, seetõttu ei ole ka põhjust iga-aastaseks hoolduseks. Regulaarset hooldamist vajab vaid pidurisüsteem, pidurivedelike ja pidurite seisukorra kontroll on ette nähtud üle aasta.
PÄRIS HOOLDAMATA SIISKI EI SAA
Eesti esimene ja tõenäoliselt ka tuntuim Tesla-omanik ning Teslarendi üks asutajatest Mario Kadastik ütleb, et päris hooldamata ei saa sõita isegi elektriautoga.
Jääda lootma selle peale, et auto midagi ütleb, on naiivne ja iseloomustab ilmselt neid, kes suhtuvad autosse kui rösterisse. Aga praktikas on Teslal olnud kogu aeg reegel, et garantii hooldusest ei sõltu ning seega on iga omaniku oma asi, millal ta väikesi hooldusi teeb.
“Mõistlik on vähemalt kord aastas kontrollida sõitjateruumi õhufiltrit ja see vajadusel vahetada. Kord kahe aasta jooksul või iga 40 000 kilomeetri tagant tuleb üle kontrollida kliimaseade, vaadata, et külmaainet on piisavalt jne.,” loetleb ta väiksemaid töid.
“Ja siis iga 80 000 kilomeetri pealt tuleb teha Tesla esinduses suurem kontroll, sest mis iganes siis on ka kulunud, see läheb veel garantii alla. “
Teslal puudub oma esindus, suuremaid hooldusi tehakse Eestist väljas. Kadastik ütleb, et puudub igasugune vajadus väiksemate muredega esindusse pöörduda.
“Näiteks iga 20-30 000 sõidukilomeetri tagant veermiku kontrolli tegemine on jõukohane igale autotöökojale nagu ka eelpool nimetatud õhufiltri ja külmaaine kontroll. Põhimõtteliselt kõik, v.a. 80 000 suur hooldus on võimalik kohapeal ära teha.”
Kadastik sõnab, et tegelikult on Tesla auto nagu auto ikka: “Kui kojamehed väsivad ära, tuleb need vahetada, kui aknapesuvedelik saab otsa, seda sisse kallata. Kui võtmepuldi patarei saab tühjaks, tuleb seegi uuega asendada. Jättes need pisiasjad kõrvale, on Tesla üsna murevaba auto.”
Materjale sirvis Lena Murd. Mariot küsitles Ylle Tampere