Enamike arusaamade kohaselt on Tesla Model S nullemissiooniga sõiduk – elektriauto ei tekita sõites heitgaase. Singapuri Maatranspordi Ametit see aga ei veena. Nimelt määras amet Singapuri esimesele Model S omanikule peaaegu 10 000 euro suuruse maksu, millega liigitas elektrisedaani kõige saastavamate autode hulka.
Joe Nguyen on viimaste kuude jooksul üritanud importida oma Hong Kongist ostetud Model S-i. Kuna see oli Maatranspordi Ametile esimene Model S testida, ei teadnud härra Nguyen päris täpselt, mis teda oodata võiks. Kuid trahvisaamist ta ei oodanud kindlasti.
Nguyen ütles: “Ma ei mõista, heitgaase ei ole ju. Nad väidavad, et auto tarbis voolu 444 vatt-tundi kilomeetri kohta, aga need ei kattu Tesla veebilehel olevatega. Ja siis on ümberarvutus CO2-emissiooniks.”
Singapuri valitsus rakendab süsteemi, mille järgi vähemsaastavate sõidukite maksuvabastus on suurem ja vastupidi.
Auto, mille saaste jääb alla 95 grammi kilomeetri kohta, saab peaaegu 20 000 euro suuruse maksuvabastuse, samal ajal kui üle 230 grammi CO2 kilomeetri kohta tootvale autole määratakse sama suur maks.
Küsimus aga seisneb selles, kuidas Maatranspordi Amet Model S voolutarbe numbrini 444 Wh/km üldse jõudis.
Model S P90D-l on 90 kWh aku, mis võimaldab Tesla USA andmete kohaselt 430-kilomeetrist sõiduulatust, kasutades 210 vatt-tundi kilomeetri kohta.
Maatranspordi Ameti kõneisik aga väitis, et ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni R101 testides tarbis kõnealune Model S 444 vatt-tundi kilomeetri kohta.
“Elektrisõidukite puhul arvestatakse emissioonifaktoriks 0,5 grammi CO2 vatt-tunni kohta, et peegeldada elektritootmisell tekkivaid heitgaase isegi siis, kui auto ise neid otseselt ei erita.
Härra Nguyeni auto vastav näitaja oli 222 g/km, millega kuulub lisamaksustamisele,” ütles kõneisik, ning lisas, et teised Singapuris registreeritud elektrisõidukid on kvalifitseerunud maksusoodustustele.
Kuna tegemist on aga Teslaga, on kõikvõimsa Twitteri kaasabil juba Elon Musk appi kutsutud:
@Astro_Valdric @TeslaMotors We spoke earlier today and he said he would investigate the situation.
— Elon Musk (@elonmusk) March 4, 2016
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Iseenesest huvitav idee arvestada emissioone ka elektritarbimise järgi ja oma loogika selles isegi mingist otsast on.
Samas pakuti Twitteri threadi sabas välja ka võimalus arvestada fossiilkütustel töötavate autode emissioone selle järgi, kui palju kütuse tootmine neid tekitab, ja miskipärast tundub kahtlane, et me neid numbreid näha tahaks, rääkimata nende eest maksmisest.
Allikas: Car and Driver, foto: Tesla
See Nguyen võiks paigaldada oma garaazile päikesepaneelid ja soojustada oma maja (singapuris on enamik majadest õhukeseseinalised kivimajad, kehvalt tihendatud ühekordeste akendega, mistõttu kulub 70% kodusest elektrienergiast konditsioneeride tööle) Ning väita, et ta ei tekita CO2 emissiooni. (Nagu Eestis kus el.auto soetamiseks anti soodustust, kui ostad EE rohelist energiat)