Hong Kongi elektriautode idufirma Thunder Power on üks paljudest, mis loodab lähiajal saada nooblite särtsukate turul jala maha. Nende huvi on vallutada Hiina ja Euroopa. Auto, mida nad tootma hakkavad, konkureerib eelkõige Teslaga, seejärel kõigi premium-elektriautodega. Tormihoiatuse andis uustulnuk Frankfurdi automessil.
Hong Kongis asuv elektriautode idufirma Thunder Power on visanud kinda autotootjatele ja tehnoloogiahiidudele üle maailma, väites, et tema sõidukitel saab olema revolutsiooniline juhtmeta laadimine, need on isejuhtivad ning nende sõiduulatus ületab rivaalide oma ja võidab Hiina ning edaspidi ka Euroopa tarbijate südamed.
Thunder Power esitles äsja Frankfurdi autonäitusel oma brändi ning prototüüpe, nähes seda osana oma pingutustest siseneda Aasia Vaikse ookeani piirkonna turule.
ESIMENE MUDEL 2018. AASTAL TOOTMISSE
Firma esimene elektriauto, sedaan TP-488c Limited Edition, mida hakatakse tootma Hiinas 2018. aasta esimeses kvartalis, kiitleb eriomadustega nagu 650-kilomeetrine sõiduulatus, mille tagab 125-kilovatine aku. See on 50 % rohkem kui Tesla Model S sedaani 430 kilomeetrit.
Sedaani hind saab olema 434,000 jüääni (umbes 60 000 eurot) ning seda saab juba ette tellida Thunder Power’i kodulehelt.
Hiina tehnoloogiahiiud peavad võistlema minuga, ütleb Wellen Sham, Thunder Power’i tegevjuht. Intervjuus Hiina ajalehele South China Morning Post ütles Wellen Sham, et suurem sõiduulatus on põhjus, mis veenab Hiina tarbijaid valima Thunder Power’i elektrisedaani.
“Otsustav on sõiduulatus. 400 kilomeetrit võib olla piisav Honk Kongis, kuid see ei ole piisav Hiina jaoks,” tõdes Sham.
Ta väidab ka, et firma taotleb parajasti patenti oma juhtmeta laadimistehnoloogiale, mille saab moodulina paigaldada igale elektrisõidukile ning mis võimaldab kõigest kolme kuni nelja tunniga aku täis laadida, võrreldes praeguse 9-10 tunniga.
KAS THUNDER POWER ON UUS TESLA?
Thunder Power, millel on oma elektrisõidukitehnoloogiale 390 patenti, on patenteerinud kaitstud tehnoloogiana ka süsteemi, mis kasutab alkoholidetektorit ja isegi elektrokardiogrammi, et kontrollida juhi südamategevust määratlemaks, kas on turvaline juht rooli lasta.
Kuigi nimetatud tehnoloogia ei ole veel kasutusel firma praegusel elektriautol, võib see kasutusele tulla tulevikus ühendatuna isejuhtimisomadustega, et kindlustada turvaline juhtimine, ütles Sham.
“Autonoomsel juhtimisel peab olema eesmärk. Seda saab kasutada (momendil) juhtima sobimatute juhtide rooli taha mitte lubamiseks,” ütles Sham, viidates vanematele inimestele, või joobnud juhtidele.
Ta lisas, et sensorid suudavad tuvastada, kas inimene on sobilik juhtima, nii et auto eemaldab automaatselt rooliratta, kui ta tuvastab, et juht on purjus. Seejärel saab turvaliselt sisse lülitada sõiduki isejuhtimise, et auto turvaliselt sihtkohta toimetada.
KAS WELLEN SHAM ON UUS ELON MUSK?
Sham’i, kes on Thunder Power’i aktsiate kontrollpaki omanik, ei kohuta miljonite dollarite suurused investeeringud, mida tehnoloogiafirmad autotootjatesse pumpavad, nii Hiinas kui mujal maailmas.
Hiina Baidu, Alibaba ja Tencent on kõik kõvasti investeerinud ühendatud ja isejuhtivatesse tehnoloogiatesse võidujooksus viia teedele isejuhtivad elektriautod.
“Hiina tehnoloogiahiiud peavad võistlema minuga,” ütles Sham. “Nad ei hammusta isejuhtimist lahti, sest nad kasutavad objekti äratundmise teholoogiat, kuid Thunder Power kasutab hägusat loogikat, see on inimese närvivõrgustiku sarnaselt töötav tehisintellekt.”
EI MUSK EI TESLA, AGA RISUKS JALUS KÜLL
Shami hinnangul saavad Thunder Power’i isejuhtivad autod valmis aastaks 2025. Tesla Pro Pilot on juba pikka aega võimeline autonoomseks juhtimiseks. Thunder Poweri sõiduraadius on 400+ km ühe laadimisega, Tesla suudab teha 1000.
Tesla toodab oma autod, akud ja muu ise, TP esialgu vaid lubab. Iseenesest on kõik need lubadused muidugi lausa imelised, eriti see osa, mis puudutab soovi sõita Thunder Poweri elektriautoga purjus peaga – no et siis auto ei käivitu või midagi… Me mõistame küll, miks selline soov üldse võib tekkida.
Tesla näeb välja nagu… Tesla. Ja see nägu on võrreldes mitmete konkurentidega ajale natuke jalgu jäänud (ilu on vaataja silmades). Thunder Power – see, mida meile Frankfurdis näidati – see ei näe üldse välja, sest on lihtsalt kole.
Siinkohal tahakski meelde tuletada, et mis on lubatud Jupiterile, ei ole lubatud härgadele. Sul võib olla kõik-kõik-kõik, aga kui väljanägemist ei ole, siis jumalapärast, Sham, tule uuesti. Allpool mõni stiilinäide Frankfurdis demmitud sõidukitest. Jah, tule uuesti Sham.
Tõlkis Kadi Rünkla. Allikas ja meedia: TP