Virginia Automüüjate Ühendus (Virginia Automobile Dealers Association, VADA) esitas loetud päevad tagasi hagi Tesla Motorsi ja Virginia osariigi ametnike vastu, et takistada elektriautode tootjal osariigis teise müügiesinduse avamist.
VADA väidab Fairfaxi maakonna ringkonnakohtusse esitatud hagis, et Tesla ja osariigi ARK-i ametnik RIchard D. Holcomb rikuvad 2013. aasta lepingut, mille kohaselt ei tohtinud elektriautode tootja omada ega opereerida teist esindust Virginia osariigis enne 2017. aasta augustit. Teslal on praegu Virginia osariigis üks müügiesindus, mis asub Põhja-Virginias, Washingtoni lähedal Tysons Corner’is ja mis avati 2015. aasta veebruaris.
VADA president Don Hall ütles, et Tesla ja Virginia ARK üritasid VADA eest varjata oma püüet, avada teine müügiesindus. Hagi kohaselt nimetas Holcomb Tesla palve ärakuulamiseks vastutava ametniku ja ärakuulamine ise on planeeritud 31. märtsile. Hall väitis: “Nad üritasid selle väga kiiresti ja varjatult tehtud saada, lootuses, et keegi ei saa sellest teada.”
Automüüjate ühenduse liige sai aga teada Tesla poeruumide kinnisvaratehingust Richmondis, andis sellest organisatsiooni juhile teada ning sel moel jõudiski asi kohtusse.
Elon Muski ettevõte on alati võidelnud õiguse eest ise oma müügiesindusi omada ja opereerida, ja seda ka osariikides, mille frantsiisialane seadusandlus ei luba tootjal endal seda teha.
Tesla kavatseb end VADA hagi vastu igatahes “raevukalt kaitsta” ning nimetas hagi “täiesti alusetuks”. Tesla teatas oma avalduses, et kuigi on 2013. aastal sõlmitud lepingut alati järginud, ei keela see neil avada täiendavaid müügiesindusi. VADA jäi oma hagis vastupidisele arvamusele, küll aga pakkusid mitmed automüüjad Teslale heldelt võimalust frantsiisi alusel oma esindustes Tesla autosid müüa.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Arvata on, et kui sööjaid juurde tuleb, läheb pirukatükkide pärast kõvemaks rebimiseks, ja esimesed taldriku lähedal olijad ei pruugi uute lauda istujate üle sugugi rõõmustada.
Ühest küljest võiks Mandri-Euroopa seadusõigusega harjunult arvata, et vaidlusele on ju lihtne lahendus – lugege, mis lepingus ja seadustes kirjas on, ja mis seal vaielda. Teisalt on Anglo-Ameerika pretsedendiõigusele rajatud õigusruumis asi natuke keerulisem, kohtunikel teinekord mänguruumi veidi rohkem ja langetatava otsuse osas mingit kindlust pole seni, kuni see otsus ka päriselt käes on.
Allikas: Reuters; meedia: Tesla