Volvo on üks autotööstuse pioneere isejuhtivate sõidukite arendamisel. Hiina suure potentsiaaliga turg annab Rootsi autotootjale võimaluse astuda järgmine oluline samm selles valdkonnas: lähiajal jõuavad teedele 4. autonoomsustasemega taksod.
Volvo Cars ja Hiina juhtiv interneti- ja platvormtaksoteenust osutav ettevõte Baidu sõlmisid äsja koostööleppe, mille kohaselt hakatakse ühiselt välja arendama 4. taseme autonoomset tehnoloogiat, eesmärgiga alustada robottaksode masstootmist Hiina turule.
Selle tehinguga saab Rootsi autotootja robottaksode tootjate seas absoluutse juhtpositsiooni. Möödunud aastal sõlmis Volvo koostööleppe Uberiga, mille kohaselt hakkab 24 000 Volvo XC90 noobelmaasturit sõitma Uberi robottaksodena Põhja-Ameerikas.
Volvo juht Håkan Samuelsson kommenteeris väljaandele Automotive News: ”Tegime taas sammu edasi, näidates, et võtame robottaksode valdkonda täie tõsidusega. Kuigi ise me selleks sektoris ei tegutse, oleme äärmiselt suure võimekusega tarnija neile ettevõtetele, kelle tegevus sobib ideaalselt kokku meie sõidukitega.”
SAE neljanda taseme autonoomia tähendab seda, et sõidukis pole enam rooli ega pedaale ja autojuhtimisega tegeleb arvuti.
Volvo teavitas tänavu juunis, et nende eesmärgiks on saavutada aastaks 2025 olukord, kus kolmandiku kogu müügikäibest moodustavad autonoomsed sõidukid. Samuelssoni sõnul müüakse suurem osa neist kindlasti robottaksofirmadele.
Hiinas on selles sektoris suurim Baidu, Põhja-Ameerikas Uber. Loomulikult ei välistata koostöövõimalusi ka teiste valdkonnas tegutsejatega. Pearõhk on ilmselt siiski (hiigel)suurtel turgudel nagu Hiina, kus aastaks 2040 peaks olema müüdud 14,5 miljonit robotsõidukit.
[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Põhja-Ameerika katsetuste käigus on olnud vähemalt üks intsident, kus Uberi isejuhtiv takso on jalakäija alla ajanud. Uurimine on tuvastanud, et õnnetuses ei olnud süüdi auto vaid selle turvaisik, kes lootis liigselt XC90 “mõtlemisvõimele”.
Tuleviku seisukohalt ongi ilmselt kõige olulisem lahendada küsimus, kes vastutab, kui midagi juhtub. Loogiline on, et isegi robotauto puhul vastutab selle tegude eest inimene, kes auto üle “valvab” ja kriitilisel hetkel peab otsuseid vastu võtma.
Kaanepilt: tootja. Materjale lappas Lena Murd