Esmaspäev, 25. november 2024
Google’i asukoha jälgimise rakendus, mis arvutites ja nutiseadmetes on enamasti vaikimisi sisse lülitatud, kogub kasutajate kohta pidevalt infot. Google avas ka COVID-19 kaardi, mis võimaldab riikide kaupa jälgida, kuidas on kriisi ajal inimeste liikuvus muutunud. 

Google’i andmekogudest on suur kasu näiteks liikluskorraldajatel, kes saavad prognoosida võimalikke ummikuid ning kitsaskohti.

Tavakasutaja omakorda võib loota täpsematele navigatsioonirakendustele, Google Maps’i ja Waze’i reaalajas jagatava info tõhususele: Waze’i kogukonnateenuse teeb toredaks võimalus ise avariidest, aukudest teel jm. teada anda.

COVID-19 pandeemiaga seoses avas Google ka kriisiaja kaardi, kus võrdleb riikide kaupa inimeste liikumisharjumuste muutumist n-ö tavaolukorras ja eriolukorra piirangute valguses. 

Infot avalikustatakse küll mõnepäevase viivitusega, kuid muutusi ajateljel, vastavalt kuidas riigid on kehtestanud uusi piiranguid, saab sellegipoolest kenasti jälgida. 

Näiteks Eesti kaardilt (andmed 29. märtsi seisuga) on näha, kuidas alates 16. veebruarist on muutunud eesti inimeste harjumused käia väljas söömas, poodlemas või jalutamas.

Kuigi väljas söömas käiakse 60% vähem ning poes pea kolmandiku vähem, otsustas jalutama minna senisest vaid 4% rohkem inimesi: tõenäoliselt püsitaksegi korralikult kodus.

Omajagu põnev on võrrelda Google’i  ja näiteks Tallinna Lennujaama andmeid reisijate liikumise kohta: märstis langes Google’i andmetel keskjaamades liikuvus 51%. Tallinna Lennujaama andmetel vähenes märtsis lennureisijate arv 55% ja nagu teame, on nüüdseks liinilennud üldse peatunud ning ilmaandmeid koguvad seetõttu raadiosondid.

Ja veel: maanteeameti mõõtmistulemused näitasid, et sõiduautode arv on umbes kolmandiku vähenenud teedel – kui vaadata Google’i kaarti, siis 32% inimestest istuvadki kodukontorites. 

Valgevenelased jalutavad palju rohkem!

Valgevene president soovitab koroonaviiruse vastu võidelda viina, sauna ja traktoriga. Erilisi piiranguid kehtestatud ei ole, aga tundub, et valgevenelased ise on oma harjumustes muudatusi teinud. Näiteks jalutavad nad palju rohkem!

Google’i  selgitustest loeme, et muutusi arvutatakse jaanuari-veebruari 5-nädalase perioodi mediaanväärtuste põhjal ja neid arvutusi ei saa kindlasti kasutada ametliku statistika alusena. 

Kõiki Google’i ühiskondliku liikuvuse raporteid saab vaadata siit

Värskeid andmeid koroonaviiruse levikust Eestis saab vaadata Terviseameti kaardilt

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.