Reede, 20. detsember 2024
Jäätmekäitlejad panevad kõigile südamele, et praeguse eriolukorra ajal võiksid autoomanikud käituda hoolivalt ja parkida oma sõidukid nii, et prügiautod vabalt konteineriteni pääseksid. Kui prügikast on täis, tuleb tellida lisavedu, et mitte ümbrust lagastada. Nakkusohu tõttu tuleb eriti tähelepanelik olla prügi korjamisel, pakendamisel ja ise käitlemisel.

Pandeemiaaegne eriolukord teeb inimesed väheliikuvateks stressisööjateks, ja muutus paistab linnapildis välja kiiresti täituvate ja üleajavate prügikonteinerite näol. Kui need konteinerid muidugi välja paistavad, sest korrusmajade juures varjavad neid tihtipeale risti-rästi pargitud autod. Meie endi huvides on hoolivalt käituda, et prügivedajad saaksid oma tööd teha.

Jäta prügivedajale teed lahti

Suur osa inimestest püsib eriolukorra ajal korrektselt kodus ning Plekk-Liisud konutavad parkimiskohal. Prügikäitlejad panevad kõigile südamele, et parkides jäetaks piisavalt prügiautole liiklemiseks ruumi.

Kui märkate, et konteinerid on kinni pargitud, võtke sõidukiomanikuga ühendust (näiteks PPA või KÜ kaudu) ja paluge auto teisaldada.

Prügi tekib rohkem

Tallinnas ja mujal Eestis toimub jäätmevedu tavapäraselt vastavalt graafikule. Muudatustest teavitab käitlusettevõte e – maili või sõnumiga. Kui aga konteiner saab täis enne korralist tühjendust, tuleks kohe tellida lisavedu, sest üleajavad prügikastid on praegusel ajal lisa turvarisk.

COVID-19 ja ka muud viirused ja bakterid püsivad (ja paljunevad) pindadel kaua: isegi poekotte on soovitatav desoda ja eelistult kasutada poes korduvkasutatavaid kilekotte. Konteineri kõrval või peal olev prügi võib lenduda ja hiljem on keeruline kindlaks teha, kas keegi sai nakkuse saastunud prügist või mujalt. 

Sorteerimist tuleb jätkata

Pakendikonteinerid täituvad samuti tavapärasest kiiremini, aga sellegipoolest tuleks kodus sorteerida nii palju prahti kui võimalik: suurema osa ühe tavalise leibkonna igapäevaprügist moodustavad pakendid, mida saab taaskasutada.

Biojäätmete nagu riknenud toit, kohvipaks, puu- ja juurviljade lõikejäägid, õunasabad, banaanikoored jms jaoks võiks tekitada eraldi konteineri, kuhu “roheline läga” visata. Kui KÜ pole senini biojäätmetele eraldi konteinerit tellinud, siis nüüd on tagumine aeg, sest ülevarutud toit rikneb ja seda on kahjuks rohkesti. 

Eramaja omanik saab jäätmekäitlejaga kokkuleppel tellida isikliku biojäätmete konteineri. Kord kuus tekib 5-liikmelisel perel sadakond liitrit biojäätmeid ikka. Biosse saab visata ka näiteks kassi maisiliiva, aga ei tohi visata aiajääke.

Võimalus on toidujäägid jms ise kompostida, aga selleks on vaja eelnevaid teadmisi. Muidu juhtub nii, et viskate asjad ühte hunnikusse, panete mulla peale ja jäätegi ootama huumuse teket. 

Praegune on hea aeg, et sorteerida läbi kodused riidekapid ja asjade kuhjad, eraldada vajalikud mittevajalikest, ja viia need uuskasutusse. Siiski stopp! Suur osa kogumiskohtadest on eriolukorra ajal suletud. Vaata kuhuviia.ee-st järele.

Jäätmejaamade lahtiolekuaegu näeb Tallinnas siit. Hoidke inimestega distantsi.

Haigetel tuleb prügi erikäidelda

Kui teil või pereliikmell on tuvastatud koroonaviirus või mõni muu nakkav tõbi või olete karantiinis, siis tuleb koguneva prügiga teadlikult ümber käia, et mitte nakatuda ise ega nakatada ümbritsevaid. 

Haiguskahtluse korral tuleb jäätmed hoolikalt kilekotti(desse) sulgeda ja eraldada muust prügist. Mitte mingil juhul ei tohi näiteks nuusatud taskurätte või kasutatud maske jätta lahtiselt muu prügi hulka, need tuleb pakendada kilekotti, tehes seda võimalikult hermeetiliselt. 

Pakendikonteineritesse ei tohi haigestunud või nakkuskahtlusega inimesed prügi viia, kõik jäätmed tuleb panna ainult segaolmejäätmete konteinerisse.

Paar nippi jäätmekäitluse sujuvamaks korraldamiseks
  • Korteriühistute konteinerid peavad olema vabalt ligipääsetavad nii inimestele kui prügiveoautodele
  • Eramajas tuleb konteiner panna tühjendusajaks aia taha, et käitleja saaks selle hõlpsalt kätte
  • Jäätmekäitlejad on riskigrupp, hoidke oma konteiner puhtana, vältige inimkontakte
  • Vanapaberit ja pappi ei tohi konteinerisse visata
  • Jäätmemure kõige raskem osa on jäätmete vähendamine: tarbi mõistlikult, planeeri oste
  • Pakendeid ei saa praegusel ajal paraku vältida, kuna ka lahtine kaup pakendatakse turvalisuse huvides, aga pakendid saab eraldi koguda ja viia pakendikonteinerisse (kui olete terve). 

Loe, kuidas globaalset prügistamist vähendada saab

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.