27. aprillist alustas Škoda kolmes Tšehhi tehases uuesti autode tootmist. Töötajate tervise kaitsmiseks töötati välja muljetavaldav ettevaatusabinõude pakett, milles sisaldub üle 80 konkreetse tegevusjuhise. Ka tehaste töökorralduses on suuri muutusi. Kriisi lahendamisel on kuldvõtmekeseks professionaalne kommunikatsioon ja inimlik lähenemine.
Škoda taaskäivitas aprilli viimasel nädalal kolm Tšehhi autotehast. Selleks, et tehaste töötajaid kaitsta COVID19 viirusnakkuse eest, on ettevõte väljatöötanud ulatusliku kõikehõlmava meetmete paketi.
Koos ametiühinguga on välja töötatud spetsiaalne töötajatele mõeldud kaitseprogramm, mis sisaldab enam kui 80 individuaalset ja üldist ettevaatusabinõud.
Näomaskid on kõigile kohustuslikud
Ettevaatusabinõud COVID-19 leviku tõkestamiseks hõlmavad lisaks individuaalse kaitse meetmetele mitmeid konkreetseid samme töökohtade ohutuse tagamiseks, ja organisatsioonilisi muudatusi.
Ühe olulisema ettevaatusabinõuna peavad kõik töötajad tehase territooriumil kandma näomaski. See kehtib ka välise tööjõu ning tehasesse väljast tulnud inimeste kohta. Näomaskid on loomulikult firma kulu.
Igas vahetuses on tööriistade, telefonide ja klaviatuuride ning erinevate materjalide ja pindade puhastamiseks tagatud vajalik lisaaeg. Lisaks puhastataks ja desinfitseeritakse kõiki tööpiirkondi regulaarselt ja sageli.
Škoda plaanib rakendada ka muid muudatusi personali kaitsmiseks mõeldud igapäevastes toimingutes. Nende hulka kuuluvad näiteks tööliste transportimiseks mõeldud busside regulaarne desinfitseerimine, samuti kõikide tehaseväravate, vastuvõtupunktide ja sööklate regulaarne puhastamine ja desinfitseerimine.
Muuhulgas, nii kummaline kui selle meetme vajalikkus ka ei tundu, on COVID-19 vastases võitluses kasutusel ka töötundide registreerimine.
Töid tehakse väiksemates tiimides
Tehaste uued personalieeskirjad sätestavad reegli, mis jagab töötajad väiksemateks tootmistiimideks, ja kus tavapärast roteerumist eri meeskondade vahel enam ei toimu.
Samuti näevad reeglid ette, et vahetuste infotunnid peavad olema võimalikult lühikesed. Töötajatele mõeldud puhkealasid laiendatakse ja suurendatakse, et minimeerida töötajate vahelisi kontakt, seega minimeerides ka nakatumisohtu.
Võimalusel julgustatakse töötajaid töötama kodust. Kontoritöötajate arvu on vähendatud, põhimõttel, et oleks võimalik jälgida ohutut vahemaad inimeste vahel.
Samuti soovitatakse, et töötajad võtaksid puhkepause erinevatel aegadel ja vaheldumisi ning aitaksid sellega kaasa kaitsemeetmete tõhusale rakendumisele.
Lisaks nendele ettevaatusabinõudele järgitakse ka kõiki üldisi kaitse-ja hügieeninõudeid. Nõutakse regulaarset käte pesemist, desinfitseerimist ja soovitatakse hoiduda sõrmedega näo katsumisest.
Kolm erinevat turvameetmete taset
COVID-19 pandeemia tingimustes uue elu alustamiseks on Škoda jaganud turvameetmed kolmeks: karmimad ettevaatusabinõud nagu maksimaalne võimalik eraldatus ja hügieenireeglid, väikesed tiimid, eraldi puhkeajad kehtivad seni kuni käib viirusega võitlus eesliinil, teises etapis neid meetmeid pisut leevendatakse ning lõpuks, kolmandana tehakse ettevalmistusi tavapärasesse töörütmi naasmiseks, leevendades teatud kitsendusi veelgi.
Nii püüab Škoda tagada olukorra, kus tegutsetakse läbimõeldult ja vastutustundlikult, seatakse esikohale kõigi töötajate tervise kaitse.
Ajapikku loodab Škoda jõuda kolmandasse etappi ja järk-järgult karme nõudeid maha võtta ning naasta samm-sammult tehastes normaalse igapäevatöö ning tavapäraste rutiinide juurde.
Alles seejärel saab kõrvaldada kõik praegu kehtivad kitsendused külalistele tehase territooriumile sisenemisel ja on lootust, et uudishimulikud uudistajad pääsevad nagu varasemalt tehase muuseumidesse ja liine vaatama.
Škoda teavitab oma töötajaid kõigist turvameetmetest kõikides tehastes nii digikanalite kui ka infomaterjalide, plakatite ning teavituste kaudu.
Kommunikatsioon kui viiruse võitmise kuldvõtmeke
Videod, teabematerjalid, plakatid jms ei asenda inimlikku kontakti. Sestap ongi Škoda koolitanud spetsiaalselt kriisiajaks juhendajad, kes kõigile töötajatele üksikasjalikult tutvustavad olulisi ohutusmeetmeid ja selgitavad, miks üks või teine range kitsendus vajalik on.
Koolitatakse eraldi nii väikesi tiime, mis nüüdsest roteerumata peavad omavahel päevast-päeva koos töötama kui töötajaid laiemalt, sest tootmisprotsess koosneb eri osadest ja tootmishoonete vahel liikudeski peab olema kindel, et viiruse levikule kaasa ei aidata.
Teiselt poolt on Škoda Tšehhis algatanud ka klientide teavitamise kampaania: õppevideotes selgitatakse, millal ja mismoodi näiteks teenindusse võib minna, kuidas kaitsta end ja teenindajaid. Kindlasti peab kandma maski, hoidma distantsi ja vältima igasuguseid otsekontakte või samade pindade katsumist eelneva puhastuseta.
Kommunikatsiooni täpsus ja professionaalsus saab olema üks võtmeteguritest seljatamaks viirust. Plakatid ja seinalehed, video ja Skype koosolekud, erinevad platvormid ja tehnilised lahendused on siin päästerõngaks.
Kui me kõik ükskord taas ilma maskita tööl olla võime, on maailm siiski juba muutunud.
Näide klientidele suunatud videost: Autoteeninduses
Allikas, videod ja pildid: Škoda pressiruum