Esmaspäev, 18. november 2024
Tänavuse autoaasta üks huvitavamaid uudiseid tuleb Kialt. Genfi autonäitusel esitletud hübriidlinnamaastur Niro on alustanud Euroopa autoturgudele sisenemist. Huvi on suur, Niro näol on tegu taskukohase hübriidajamiga sõidukiga, mis võiks sobida keskkonnateadlikumale väikesele perele igapäevasõitudeks. Panime pilgu peale ja käed korra roolile; Barcelona proovisõidumuljeid vahendab meie kirjasaatja Moonika Kitt

Niro on Kia mudelivaliku uustulnuk, põhinemata ühelgi seninähtud sõidukil. Tõsi, Niro jagab platvormi Hyundai uue Ioniquga, mida samuti just äsja ajakirjanikele päriselus ja pärisoludes esitleti. Aga Ioniq, millest me peagi näeme müügil nii elektrilist kui hübriidvarianti, on luukpära, Niro moodne krossover. Moodne selles mõttes, et näeb välja nagu täitsa tavaline auto, rõhutamata eriliselt hübriidajami seotust ulmevaldkonnaga.

kia niro static 1

Moonika Kitt käis Niroga Barcelonas esimest proovisõitu tegemas ja muljetab otse: “Käisin sõitmas, ja tuleb tunnistada et mulle Niro täitsa meeldis. Esiteks, mulle meeldib välimus – hübriidauto ei pea alati olema väike ja ülepaisutatult elektrikas või siis kallis sedaan. Võib olla ka nagu Niro – seest mõnusalt ruumikas, kus tagaistmele mahub ka pikem inimene ning silmale kena vaadata.

Niro on sõiduomadustelt täitsa asjalik. Auto püsib kenasti teel, igasugused tehnilised vidinad töötavad laitmatult, olemas on reahoidja ja pimenurgaandurid, mis juhti abistavad.  Mis mind ehk veidi häiris, oli pedaalide tuimus – pidurit pidi korralikult tallama ning gaasipedaal tundus pehme, aga kolleegid minu tundeid selles osas ei jaganud.

Üllatas mõistlik kütusekulu. Esimesel päeval sõitsime linnas vähem, maanteel rohkem ning saime kombineeritud tulemuseks 6,6 liitrit sajale. Teisel päeval oli linna- ja maanteesõit enam-vähem võrdne ning tulemus kohe väiksem, 5,7-liitrit sajale. Maanteel sai sõidetud 130 km/h, nii, et Eestis reaalselt on need numbrid ilmselt väiksemad.”

Kia Niro ja Moonika
Moonika leiab, et tegu on praktilise ja ruumika sõiduvahendiga, mis võiks eriti naistele meeldida
RUUMIKAS SALONG, VÄIKSEM PAKIRUUM

Niro välimus kõneleb sellest, milleks ta on loodud – tarbesõitudest. Kia mudelivalikus on mitmeid, oluliselt edevama või ekstravagantsema väljanägemisega autosid. Oma 4,35-meetrise pikkusega ja 2,7-meetrise teljevahega mahutub Niro kuskile Ceed’i ja Sportage’i vahele. Pikk teljevahe lubab rohkem ruumi salongi ning tagapingil istujatele kenasti jalaruumi. Taksojuhid, ae?

Pikemale reisile minnes peab aga hetke mõtlema, kuidas tavaar ära mahutada – Niro pakiruum on maasturilaadse auto kohta üsna kitsuke, vaid 427 -liitrine. Eks siis tule mõni sõitja (paberite järgi mahub 5, päriselus mugavalt 4) autost välja saata ja istmete allalappimise läbi pakiruumi suurendada. Hübriid- ja elektriautodele jaoks loodud platvorm võimaldab pakiruumi põranda alla ära mahutada tagavararatta, asi seegi.

KLIKI PILDID SUUREMAKS, ET NIRO SALONGI LÄHEMALT KIIGATA!
ÜKS HÜBRIIDAJAM, ULTRAEFEKTIIVNE ATKINSON

Oleme varasemalt kirjutanud, et Kia Motors panustab kõvasti Atkinsoni tsükli täiustamisele. Tänasel päeval on maailmarekordimees Toyota, kes on suutnud tsükli termilise kasuteguri viia 40%ni ning inseneride sõnul pole sealt palju edasi minna võimalik. Korealased nii ei arva, ja rassivad edasi, et luua ultraefektiivne “Atkinson” ning panna see edaspidi peale kõigile Hyundai ja Kia hübriidajamiga mudelitele.

Niro jõuallikaks on 103-hobujõuline otsesissepritsega 1,6-liitrine neljasilindriline Atkinsoni tsükli GDI mootor, mil võimsust kuni 105 hj ja väänet 147 Nm.  Jõuallikas käib koos Kia kuuekäigulise kahe siduriga käigukastiga. Atkinsoni toetab 32kW, 44-hobujõuline elektrimootor, mis teatud tingimustel suudab autot iseseisvaltki edasi viia.

Jõuallika kombineeritud võimsus on 141 hobujõudu ja koguvääne 265 Nm. 1,6-kilovatt-tunnine liitiumioonaku paikneb tagaistme all ning lisaks auto toitmisele säilitab pidurdusenergiat, mis muidu raisku läheks.

Euroopas on Kia maaletoojad väga optimistlikud, sest uustulnuka säästu- ja päästunumbrid tunduvad olevat enam kui mõistlikud. Hübriidajami ametlikud kulunumbrid on 3,8 l /100 km peale ja CO2 heitmekogus 88 grammi kilomeetri kohta.

SOBIB PERELE, NAISELE, TAKSOKS…

Kia püüab Niroga tabada kahte kärbest korraga: maasturilaadsete toodete vaimustus kogu maailmas kasvab jätkuvalt ja jõuliselt; hübriidajamid on teatavas mõttes linnainimese uus normaalsus ning pakuvad järjest rohkem võrdväärset konkurentsi seni säästlikele-särtsakatele diiselmootoritele.

Nagu näha, ei taotle Kia Niro puhul erilisust ega sportlikkust. Maanteel on Niro mõistlikus tempos edasiliikuja, olemuselt aga hea kombo mugavusest ja sõiduomadustest. Tegu on maasturilaadse tootega, mis on loodud sobima linna ja linnalähistele ning teenima kuni kahelapselist peret, taksojuhti või kulutuste üle täpset arvet pidavat ettevõtjat. Hübriidide segmendis Nirole otsest konkurenti justkui ei olekski.

Moonika leiab, et Niro puhul on tegu igati praktilise pereautoga, mis sobib hästi eriti naisterahvastele: kogu elu saab mõnusalt sisse pakkida. Nirol on kuni 1300 kg haagisejõudu, mis tähendab, et ta suudab ära vedada nii murutraktori kui pisema paadi.

Järelhaagise valmidusega auto tuleb tehasest eraldi tellida, sest auto elektrimootor ja aku vajavad spetsiaalseid osi ja seadistust, niisama lihtsalt “konksu” Nirole külge panna ei saa.

[huge_it_gallery id=”184″]

NIRO JÕUAB EESTISSE SÜGISEL, HIND MÕISTLIK

Esimesed neliteist autot on Eesti poole juba teel ning peaksid müügisalongidesse jõudma septembris. Eeltellimise kohta võib vaikselt juba nüüd uurima hakata.

Kuna autol ongi vaid üks jõuallikas, siis sõltub hind varustustasemest. Need on Kia muust mudelivalikustki tuttavad tähekombinatsioonid LX, EX ja TX (odavamast kallimaks). Odavaima Niro eest tuleb välja käia 22 490 eurot, kõikide ilude ja viledega auto maksab umbes 28 490 eurot.

KUST OTSIDA KONKURENTE?

Kia on juurutanud Niro puhul originaalse nimetuse “linnahübriidmaastur”. Pilk autole paigutaks selle siiski kompaktmaasturite kategooriasse. Nüüd ei räägi me enam Toyota Aurise hübriidversioonist, mida tootja lähimaks konkurendiks peab vaid kõikidest väike-keskklassi maasturilaadsetest toodetest.

Näiteks uuenenud Peugeot 2008st, Opel Mokkast; viimast on saadaval ka LPG-gaasiseadmega. Või Škoda Yeti, millele kuuldavasti tuleb samuti CNG-variant. Hübriidide poolelt aga aga vaatab klass kõrgemalt vastu Toyota RAV4, mis Nirost ruumikam, hind aga – nagu Nirolgi – pigem soodne. 26 000 euro eest saab täiesti pädeva, särtsakalt edasi astuva RAV4.

Kaua ei pea enam ootama, esimesed Nirod jõuavad Eestisse juba septembris
Kaua ei pea enam ootama, esimesed Nirod jõuavad Eestisse juba septembris

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kial jääb üle loota, et ühe tarbija peas saavad need tahtmised – olla keskkonnasõber ja näha kõrgemalt kaugemale – kenasti kokku ja ta otsustab hübriidajamiga… Niro kasuks.

Lisame ühe, võimalik et kõige olulisema komponendi veel – raha. Kui Niro suudab hinnaga üle lüüa, siis võib Kia öelda, et läks õnneks. Kui aga kõrval on ja tuleb (ja neid tuleb!) võrdväärseid konkurente, hakkavad esimest viiulit mängima originaalsus, detailid, väärtus järelturul jms. Jääme huviga ootama ja vaatama ning teeme peagi ka pikema proovisõidu koduteedel!

Pildid: Kia, Moonika Kitt (KIA Eesti)

Kia tahab võtta hübriidide turust ampsu Niro linnamaasturiga

Nauditavalt dünaamiline Toyota RAV4 Hybrid

 

 

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.