Neljapäev, 14. november 2024
Ihaldusväärsete elektriautode tootjale Teslale tuleb pauk sealt, kus seda oodatagi ei oska. Norras, mis teadaolevalt on tõeline Tesla-fännide maa, on Model S P85D omanikud seljad kokku pannud ja nõuavad tootjalt aru hobujõududega manipuleerimise kohta. Kui tarbijakaitseamet asja arutada võtab, on tegu Volkswageni-sarnase skandaaliga, kus ostjatele lubatakse numbreid, mida tegelikkuses näha ei õnnestu.

150 Tesla Model S P85D omanikku Norras on otsustanud esitada riigi tarbijakaitseametlile ühise pöördumise, et pärida aru nimetatud mudeli mootori tegeliku võimsuse kohta. Kui tarbijakaitsel ei õnnestu Teslalt saada adekvaatset vastust, ootab tootjat ees Norra autoomanike ühishagi ja kohtuskäik.

Nimetatud vaidlus sai alguse Model S P85D omanike pahameelest tootja suhtes, kes on andmetes välja toonud jõuallika maksimaalse võimsuse hobujõududes, aga jätnud sealjuures mainimata akude võimsusliimiidi. Praktikas ei suuda Tesla Model S lubatud võimsust arendada ning hobujõud jäävad vaid pelgaks tootja lubatud numbriks.

Üks Tesla Motorsi asutajatest, praegune tehnikadirektor JB Straubel on küll püüdnud asja selgitada oma blogis, aga tõenäoliselt on see pikk jutt läinud pimedatele silmadele.

Straubel põhjendab, et Model S P85D akupaki seisundil ja võimekusel on praktikas tõepoolest suur mõju mootori saavutatavale maksimumvõimsusele ning mitte alati ja igas olukorras ei suuda sõiduk toota maksimaalselt lubatud hobujõude. Ehk lihtsamalt öeldes – Tesla lubatud hobujõud saabuvad üksnes ideaalsetes oludes, millel reaalsusega suurt pistmist ei ole.

Norra teedel liigub tänase seisuga vähemalt 600 Tesla Model S P85D-mudelit. Koguni neljandik nende omanikest on piisavalt pettunud, et asi ametlikuks ajada. Norrat on nimetatud ka Tesla suurimate fännide maaks, arvata on, et tootja ei saa selle vaidluse kohapealt silma kinni pigistada.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Tesla on juba P85D puhul reklaamis numbreid kõvasti alla tõmmanud ja lubab senise 691 hobujõu asemel üksnes 463 hobust. Siiski paistab see asi halb välja nende jaoks, kes S P85D ostnud või ootavad tellimuse täitmist. Mille poolest erineb Tesla skeemitamine Volkswageni omast?

Või püütakse seekord pahameelt vaigistada õigustusega, et isegi 463 hj on täiesti piisav ükskõik, kelle jaoks; Tesla on tavaautost palju keskkonnasõbralikum ja – füüsikute lemmikteemani jõudes – hobujõud on nagunii rahvusvahelise mõõtühikute süsteemi väline moodustis ja seda tulebki võtta kui reklaamijuttu ning üldse oleks mõistlik auto soorituse puhul rääkida maksimaalsest pöördemomendist?*

Asja olemus sellest ei muutu. Kui tõesti selgub, et Tesla on skeemitanud jõuallika võimsusega ning lubab lahkesti tulemust, mida reaalelus pole võimalik saavutada, on tegu klientide petmisega. Karm, halb ja kole, sest siiani oleme Teslast mõelnud ikka kui ihaldusväärsest, puhta rinnaesisega brändist, mille ainus eesmärk on maailm muuta paremaks paigaks.

Tesla Model S

[dropcap]*[/dropcap] Mootori võimsusest rääkides on korrektsem kasutada võimsusühikut kilovatt (kW). 1 kW=1,36 hj. Hobujõudude puhul puudub ühine arusaam ühe hobuse jõust: eri pooltel Atlandi ookeani on suksude jõudu erinevalt hinnatud. Euroopa (Inglismaa välja arvatud) hobused on Ameerika Ühendriikide omadest pisut nõrgemad. Vastavalt on eurohobu võrdne 735,5 vatiga, USA-Inglise hobu aga 745,7 vatiga. Seega on 100 eurohobust võrdne 98,5 USA kaeramootoriga.

Mootori võimsus sõltub ka välistingimustest – õhurõhust, -niiskusest ja -temperatuurist. Selleks, et mingeid üldistusi saaks teha, on defineeritud nö. normaaltingimused, milles võimsust mõõta tuleks. Kuna sellised tingimused valitsevad harva, mootorit on vaja testida aga igasugustes oludes, on välja töötatud korrektsioonifaktorid. Ka neid omakorda defineeritakse eri kohtades erinevalt, aga lõpptulemusena on vahed marginaalsed.

[dropcap]![/dropcap] Tesla Model S P85D mudeli puhul on ideaaltingimustes saadud hobujõudude ja reaalsuse vahe mistahes korrektsioonifaktorit korrigeeriva faktori korrektsiooni arvesse võtes igal juhul liiga suur. Nimelt tõmbas tootja ostjate ootusi 228 hj ehk ligi 168 kW võrra väiksemaks.

Allikas: Norra tarbijakaitseamet, Tesla

2 kommentaari
  1. blank

    Ei ole väga õige seda VW skandaaliga võrrelda. Tesla puhul on tegemist numbritega, mis pole kuidagi seotud keskkonna hävitamisega. VW valetas otseselt nende numbritega seoses, mis suurlinnades inimesi tapavad. Lisaks sellele on JB Straubel kõik lahti seletanud – Milles küsimus?
    Tesla puhul arutletakse siin selliste võimsuse üle, mida ilma liikluseeskirjasid rikkumatta ei olegi võimalik kasutada.

    • blank

      Kõigepealt igasugune diskussioon ja arvamus on äärmiselt teretulnud.
      Aga selles teemas on küsimus vist pigem selles, et inimesed ei saa seda, mille eest nad maksavad. Kui poest osta näiteks kilo kartulisalatit, siis pole ju vahet, et korraga nagunii seda ära ei söö või lõpp ära visatakse, kilo eest makstes tahetakse ikka kilo saada, mitte pool.
      Ja võimsused, mida eeskirju rikkumata pole võimalik kasutada – siis võiks ju kõik autod olla täpselt nii võimsad, et üle 90 ja suvel taganttuulega üle 110 ei lähe. Ometi seda ei tehta.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.