Pühapäev, 22. detsember 2024
Väikeauto, millesse võiks usaldada oma (vana)vanemad
Hinnad alates 13 990 eurost
Kellel veab, võib auto kohe kätte saada

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]Jaapanis, Hiinas ja Ameerikas Honda Fit nime all müüdud väikeauto debüteeris 2001. aastal ja sai kohe Jaapanis äärmiselt populaarseks, konkureerides edukalt sellise ikoonigagi nagu Toyota Corolla. 2005. aastaks oli Jazz jõudnud maakerale ringi peale teha ning kinnitanud kanda nii Euroopas, Austraalias, Ameerikas, Hiinas ja mujal. Mootorivalikus oli paar väikest bensiinitarbijat ja käigukastide seas leidus nii 5-käiguline automaat ja manuaal kui CVT-käigukast, mille saadavus, tõsi, sõltus konkreetsest turust.

2007. aastal viidi läbi mudeliuuendus, mille raames panustati sõidumugavusse ja seda eeskätt ruumi poolelt – väikese auto teljevahet tehti pikemaks, et mahutavuse latti veelgi kõrgemale ajada. Väikeste mootorite ja 5-käiguliste käigukastide valdkonnas ei nähtud seekord suurteks muutusteks põhjust, kuigi 2010. aastal lisandus ka hübriidversioon.

jazz

Ka järgmine Honda Jazz on vaatamata uuenduskuurile, veelgi kasvanud siseruumile ja teljevahele ning moodsamatele disaini- ja koostejoontele endiselt see väikeauto, millesse jaapanlased omal ajal armusid. Väikeste mootoritega koos töötavad käigukastid aga on astunud sammu tulevikku – valikus on 6-käiguline manuaal või CVT-automaatkast, pluss hübriidversiooni 7-käiguline DCT-poolautomaat.

[toggle title=”Tehnilised andmed” load=”hide”]Honda Jazz
Mootori töömaht: 1 318 cm3
Maksimaalne võimsus (kW, hj, RPM): 75/102/6 000
Maksimaalne pöördemoment (Nm/p/min): 123/5 000
Pikkus, laius, teljevahe (mm): 3 995, 1 694, 2 530
Tippkiirus manuaalkäigukast/CVT: 190/182 km/h
Kiirendus nullist sajani manuaalkäigukast/CVT: 11,4/12,3 sekundit
Pöörderaadius: 10,8 meetrit[/toggle]

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Kuna olin just maandunud absoluutselt imelise Type R-iga, oli oht, et Jazzi ees seisab mulle meeldimise näol võimatult raske ülesanne. Etteruttavalt võib öelda, et päris võimatu see ei olnud, kuid raske küll. Samuti võib kohe ära öelda, et Jazz ei ole tegelikult vanainimeste auto, ent selles on teatav selgus, konkreetsus ja lihtsus, mis mitte ei alanda, vaid vastupidi, kergitab seda kvalifitseeruma ka eakamale juhile sobivaks autoks.

jazz

[dropcap]DISAIN [/dropcap]Uue Jazzi puhul torkab esimese asjana silma, et võrreldes eelkäijaga on auto visuaalselt justkui kasvanud. Riisimaigulise taskuraketi asemel sõidab ette peaaegu väikese mahtuniversaali muljet jättev auto. Ma ütlen visuaalselt, sest tegelikult sellist kasvu mõõtmetes ei ole või kui on, siis ühikutes, mida minu silm kindlasti tuvastada ei suuda. See-eest lubatakse aga lisandust siseruumile.

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap]Mul on hea meel tõdeda, et päris suur osa Civic Type R-ist on leidnud oma tee ka Jazzi. Selles autos on kindlalt tunda sarnast kättesobivust ja intuitiivset istuvust nagu eelmises proovitud Hondas, näidikudki ja eriti infosüsteemid on küllalt sarnased. Väga õige lähenemine – kui miski on hea, siis tuleb seda kasutada ka mujal, selmet hakata igasse autosse eraldi jalgratast leiutama.

Honda Jazz

[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap]Nüüd läheb veidi keerulisemaks. Karta on, et minu mõningane rahulolematus kirjutatakse nii Type R kui STI arutut ülistamist tingiva erilise haiguse arvele, mida ma vaieldamatult põen. Ometi ei ole asi selles. Jazzi näol ei ole kindlasti tegemist nö juhi autoga välismaakeelses driver’s car-mõttes. Ja seda mõistusega inimene ilmselt ei ootagi.

Küll aga tunneb mulle proovida antud väike auto tugevalt puudust kas a) mingitpidi teistsugusest käigukastist või b) hübriidversioonist, mille puhul elektriajam võiks vähemalt teoorias kohaltvõtmist ja stardikiirendust tunduvalt kergendada. Paraku ei ole kiirendussport sugugi selle auto ala ja seda tuletatakse igal kohaltvõtul (minu jaoks) valulise stoilisusega meelde. Ja ausalt – ma ei nõudnud temalt sugugi midagi ekstreemset. Igasugused muud sõlmed olid oma ülesannete kõrgusel ja seega eraldi ära märgitud ei saa.

[dropcap]PRAKTILISUS [/dropcap]Selles valdkonnas on Hondal pakkuda vahvad Magic Seats-istmed, mida saab erinevatesse asenditesse kokku klappida, sealhulgas saab tagaistet tavapärase seljatugi-ette-asemel ka sättida nii, et hoopis istmepadi üles tõsta. See lubab tagaistme kohal tomatitaimi või muid kõrgeid esemeid vedada.

jazz

Seda me proovima ei hakanud, ent minust vähe kabedama silmamõõduga inimese hinnangul mahtunuks sinna ka muruniiduk. Seega ei olnud üllatus, et tagaistmele mahtus vaevata ka selg sõidusuunas turvatool.

jazz
Turvatool: Beebicenter

[dropcap]VIDINAD [/dropcap]See on jälle üks Type R-iga väga sarnane lahendus. Tahvelarvutilaadne Androidi põhjale tehtud ekraan ja kõik mured on lahendatud, prooviautol oli olemas ka Honda CONNECT, navi ja liiklusmärgituvastus, nii et mida sa hing veel ihaldad.

[dropcap]JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID [/dropcap]Honda on konkreetne: Eesti inimese jaoks on valikus uus i-VTEC 1,3-liitrine bensiinimootor koos 6-käigulise manuaalkäigukasti või hoopis CVT-käigukastiga.

[dropcap]HIND [/dropcap]Jazz kuulub kindlasti kategooriasse “soodne uus auto” – hinnad algavad 13 990 eurost, mille eest saab manuaalkäigukastiga Trend-varustustasemel auto. Kes tahab puutetundlikku ekraani, suuremaid rattaid, soojendusega peegleid ja ehk midagi veel, peab võtma kaasa 1 000 eurot rohkem ja valima Comfort-varustustaseme. Ka CVT-käigukast lisab hinnale 1 000 eurot.

[huge_it_gallery id=”250″]

Kõige kallim Jazz maksab 18 390 eurot ning on vingel Elegance-varustustasemel koos navi, ADAS-süsteemi ja CVT-käigukastiga. Kes viimase asemel ikka ise käiku vahetada tahab, pääseb 1 000 eurot soodsamalt. Kõige rohelisem ehk väikseima ametliku emissiooninumbriga (kusjuures teiste väikeste seas) variant Jazzist aga on CVT-käigukastiga Trend-varustustasemel auto, mille hind on ilma ADAS-ita 14 990 ja koos sellega 15 590 eurot – kalleim ei olegi sugugi alati keskkonnasõbralikem.

[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap]Kõikide Jazzide kombineeritud kütusekulu näitajad jäävad vahemikku 4,6-5,1 l/100 km. Väikese autona ei teki selline keskmine näitaja mitte kõrgest linna- ja väikesest maanteekulust, vaid ka linnakulu jääb ideaalis veidi üle 6 l/100 km.

Honda annab oma autodele mitu erinevat garantiid, millest minimaalne on 3-aastane/100 000-kilomeetrine standardgarantii. Sama pikk on ka kere välisdetailide korrosioonigarantii. Kuigi see on viimasel ajal moodi läinud ülipikkade garantiiaegadega võrreldes pigem vähe, lisandub sellele 5-aastane väljalaskesüsteemi- ja 12-aastane keredetailide korrosioonigarantii, mis peaks üldise ampsu vähe magusamaks tegema.

[dropcap]VAATA KA [/dropcap]Väikesed autod on teadagi populaarne segment ja valikut peaks leiduma igale maitsele. Umbes samasse hinnaklassi jääb futuristlik Citroen C3, vend DS3 on tiba kallim. Stiiliikoonidele on mõelnud Fiat oma 500-ga. Fordil on Fiesta, Hyundail i20, Mazdal 2, Nissanil Note ja nii edasi, ja nii edasi…

jazz

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Ka proovisõidu ja loo lõppu jõudes ei ole minust kuhugi kadunud juba üsna alguses tekkinud tunne, et mõni aktiivne (vana)vanem võiks sellisest autost suurt rõõmu tunda. Parajalt väike, säästlik, lihtne (džässirütmis pead segi ei aja) ja soodne, samas piisavalt mahukas, et kepsakad esivanemad Eestit avastama või suvilasse komandeerida nii, et midagi olulist maha jätma ei peaks. Eriti head pakkijad suudavad lapselapsegi tagaistmele vupsata. Jah, selle tomatitaime saate ka kaasa võtta, kui te selle ülemise otsa kuidagi kinni panete… aga sellest rääkigu üks teine lugu.

Vaata hinnakirja maaletooja kodulehel
Vaata edasimüüjate kontakte

Tekst: Maarja Vau, fotod: Honda, Maarja Vau

68%
68%
Rahulik ratsu
  • DISAIN
    7
  • KVALITEET
    7.5
  • JUHI TÖÖKOHT
    7.5
  • INFOLUSTIVÄLI
    8
  • RUUMIKUS
    7.5
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    4
  • PIMEDA- JA LIBEDASÕIT
    7
  • HIND
    8
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    7.5
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    6
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    6
  • ACCELERISTA FAKTOR
    5

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.