Laupäev, 23. november 2024
Uus A4 sobib esindusautoks ja pere peamiseks sõiduvahendiks
Mugavusvarustus, mis on tuttav uuelt Audi Q7-lt
Hind alates 31 600 eurost

Keskkonnasäästule saab läheneda mitut moodi. Audi on uue A4 puhul loonud võimaluse neile, kes seni on valinud suurema auto peamiselt seetõttu, et see pakub külluslikku luksust ja mugavusvarustust: nüüd võib rahulikult võtta klass väiksema sõiduki, sealjuures kaotamata ühtegi millimeetrit elitaarsusest.

A4 on uus A6 inimese jaoks, kes enamuse oma (esindus)sõite teeb üksinda. Tavakasutuses võimaldab eelmisest põlvkonnast nõksu suurem A4 piisavalt ruumi kuni neljaliikmelisele perele ning läheb arvesse kui pere esimene auto.

IMG_0045

[dropcap]AJALUGU [/dropcap] Audi A4 on Audi80 järeltulija, esi-või neljarattaveoline, pikipaigutusega mootoriga keskklassi sõiduauto. Esmakordselt esitleti Audi A4 1994. aasta oktoobris. Esimesena toodi turule bensiinimootoriga 4-ukseline sedaan, poolteist aastat hiljem, 1996. aasta aprillis lisandus jõuallikate valikusse tänaseks legendiks saanud 2,8- liitrine 30-klapiline V6 (193hj). Aastatuhande alguses esitleti A4 teist põlvkonda, aasta hiljem, 2001, nägid ilmavalgust universaalkerega A4 Avant ja kõvakatuseline A4 Cabrio.

2015. aasta juunis esitles Audi A4 viiendat (alates Audi A80st üheksandat, tähisega B9) põlvkonda. Ajakirjanikud said sõidukiga lähemalt tutvuda septembris, Frankfurdi autonäitusel. Eestisse jõudis A4 tänavu novembris. Viies põlvkond on oma eelkäijast pisut suurem, aga ligikaudu 120 kg kergem.

A4 on hinnatud üheks vastupidavamaks Audi mudeliks, tema hoolduskulud on igati mõistlikud, tsingitud kere on roostekindel, koostekvaliteet suurepärane ning tänu sellele hoiab A4 ka järelturul väga hästi hinda. Seni on suurim etteheide A4-le olnud tema ahtake olemus, viienda põlvkonna puhul on see argument kasutu, sest tootja on teinud kõvasti tööd selle nimel, et sõitjatel salongis oleks piisavalt ruumi. See on keskkonnasäästlikkus Audi moodi – teha keskklassi auto ruumikam ja ülimugav, et meelitada ostma neid, kes seni on eelistanud preemiumklassi.

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap] Kiirendajannadel on seekord õnn, saada ühena esimestest uuele A4le “käpp peale” ja teha korralik proovisõidutuur kõikvõimalikes olukordades: maanteel, kruusastel külavaheteedel; seal, kus teed peaaegu ei olegi ning Tallinnas ja Tartus. Valime kahest võimalikust selle edevama, kõrgemas, disain-varustuses A4 2.0 TFSI quattro S tronic-u, 185 kW. Mudeli baashinnaks on 45 100 eurot, koos kõikvõimalike lisadega on konkreetse auto hind 72 000 eurot.

[dropcap]DISAIN [/dropcap] Esmamulje A4-st on igati soliidne. Disainerid on rõhutanud selgust, lihtsust ja sirgjoonelisust, mis täna iseloomustab kõiki Audi uudismudeleid. Tugev horisontaalne joon ees, madal ja lai singleframe 3D iluvõre ning nurgelised leedid teevad A4st äratuntavalt tänase Audi.

IMG_9815Külgvaates esiosa teravad nurgad enam nii mõjule ei pääse, kere tundub pehme ja voolujoonelisena, tagaosa oma nurgeliste stoptuledega on aga taas ilmeksimatult uusim Audi.

Tervikuna mõjub A4 sportliku ja värskena. Mulle isiklikult meeldib praegune disain läbi aegade nähtutest ehk kõige enam, viimati jäin Audile järgi vaatama üheksakümnendatel, mil Eesti teedele jõudsid esimesed A80-d.

Disaini puhul ei ole küsimus üksnes heas väljanägemises vaid selle kasutuskõlblikkuses. Inseneridele tuleb au anda, nad on suutnud A4 tuuletakistusteguri tuua alla, 0,23ni. See seletab ka, miks maanteel suurel kiirusel sõites on A4 pigem vaikne ning kütusekulu mõistlik; sel viimasel on muidugi mitu muud kaasaaitavat tegurit, kuid kõigest järjekorras.

IMG_9866

[dropcap]RUUM[/dropcap] Audi A4 on ehitatud Q7ga samale põhjale. Salongis on ruumi ja mugavust ning lõpuks ometi aktiivpeatoed esiistmetel, mida nupuvajutusega ette-või tahapoole nihutada.

Plastikud on pehmed, nahk on (peaaegu) päris, üldilme on soliidne, kui jätta kõrvale minu silma karjuvad beebikaka värvi istmed. Oleksin iga kell eeistanud domineeriva tumeda salongisisuga kontrastset heledat, musta või punast. Aga eks ma siis tellin, mis meeldib, kui omale ostan.

704x396_CQ4_A4L_top_ENTribakese kasvanud mõõdud annavad salongis kõige paremini tunda tagaistmel – seal on nüüd arvestatavalt ruumi sirutamiseks ja soovi korral üles-alla hüplemiseks.

Kui on väga häda käes, mahutab tahaistmele ära ka kolm last, aga üldiselt on mõistlik, lasta kahel inimesel rahulikult istuda ja tõmmata istmete vahele alla käetugi, kus – nagu korralikus autos ikka, on olemas topsihoidjad/panipaik. Eraldiseisev ja kindlalt suletav tuhatoos on ka olemas, seda võib kasutada näiteks nipsasjakeste hoidmiseks…

Talveriietega ees istudes võib natuke kitsaks minna siis, kui nii juht kui kaassõitja tahavad keskmist käetuge kasutada. Nügimisel pole mõtet, selles olukorras on juhil eesõigus. Ees kõrval istudes on aga täiesti okei lüüa lahti rüperaal ja üle hotspoti rahulikult tööd teha: aruandepaberid saab laotada ette armatuurile, kalkulaatori ja telefoni panna ukse sisetaskusse. Joogitopsid ja veepudelid peavad olema pisemat mõõtu, aga see on viimasel ajal pigem standard.

Pakiruumi võib pidada viisakaks; ei midagi ürgsuurt, aga neljaliikmelise pere kodinad mahutab ka pikema reisi tarvis kenasti ära. Lapsevankriga tekib sel juhul raskusi. Seega, on valida: kas vanker või kodinad või jätke titt seekord parem koju, sest psühholoogide arvamus on, pikad sõidud, need pole tite jaoks – liiga palju infot ühekorraga.

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap] Selle peatüki võiksin ma venitada kilomeetripikkuseks, aga mis kõige tähsam – kokpitis on kõik nii nagu on uues Q7-s. Väga, väga disain –  kõik see, mis puudutab rooli, käigukangi ja nupumajandust. See näeb hea välja, on ergonoomiline ja suhteliselt intuitiivne.

Audi A4 kokpit, ergonoomiline ja kergelt omandatavate töövõtetega
Audi A4 kokpit, ergonoomiline ja kergelt omandatavate töövõtetega

Virtuaalne näidikutepaneel on ilus nagu ime – kõik infotablood on peene graafikaga, värvilised ja pikslitega maalitud ning siravad 12,3-tollisel LCD-ekraanil otse juhi silma ees.

Keskkonsoolis uhkeldab 8,3-tolline kandiline LCD. Näppida ekraani pole mõtet, sest näpujäljed ekraanil mõjuvad labaselt ja Audi teab seda ning palub valikute tegemisel kasutada suurt kodunuppu konsoolis all. Nupukat lähenemist võib harjutama jäädagi. Kulutasin mitu tundi ja päris lõpuni infosügavikesse sukelduda ei jõudnudki. Selle asemel paaritasin sinihamba kaudu oma iPhone’i ja valisin lemmikmuusika. Oleks valinud ka Waze kaardirakenduse, aga seda Car Play veel ei toeta.

Ühe nipi võin algajale A4 kasutajale õpetada küll. Nimelt, kui on vaja navisse sisestada aadressi, saab seda teha ühe näpuga, tähti kodunupu pealaele sirgeldades. Infolustil on olnud hea õpetaja, ka kehvem käekiri saab dešifreeritud. Mitte, et selline aadressi sisestamise moodus kõige kiirem oleks… ilmselt on olemas ka hääljuhtimise võimalus, aga see eeldab perfektse inglise keele häälduse olemasolu. Jääme kehva käekirja juurde…

Kõige tähtsam nupp, vali, mida tahad. Viletsa käekirja pärast põdema ei pea[dropcap]TURVALISUS [/dropcap] Uus Audi A4 on hinnatud Euro NCAP 5 tärniga. Vähemat ei oskakski oodata. Kõrged punktid tulevad kaasaegse aktiivturvalisuse eest – põhimõtteliselt on tegu nii palju ise toimetava autoga kui see täna seadusandluses lubatud on: tempomaat, automaatne pikivahe hoidja, realpüsimise abi, juhi väsimuse assistent, liiklusmärkide lugeja ning vajadusel nende põhjal kiiruse korrigeerija, kokkupõrke ennetussüsteem… mida vaid mõtled, see oli Audil juba enne sinu mõtet olemas.

Kes tahab end tunda nagu tuletõrjuja väljasõidul, võib proovida eelpingutusega turvavöö kinnitamata jätmist. Liikuma hakkamist see ei takista, aga see lärm, mis lõpuks salongi lakkamatult kostab – kassimõõtu tuletõrjeauto “iiu-iiu” –  tõmbab ka möödakäijate tähelepanu. Kellegi peas põleb ja elu on ohus, pane parem see vöö kinni.

IMG_0096[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap] See on nüüd jälle koht, kus ma võiksin pikalt rääkima jäädagi. Uus A4 sõidab nagu mööda siidi. Kaheliitrine turbo on nii kõva vungiga, et kasutamegi peamiselt öko-sõiduviisi ja sporlikumalt ei laamenda, sest pole lihtsalt vaja! Kõik kiirendused ja möödasõidud saavad  rohelise sõidumaneeriga suurepäraselt sooritatud. Sõiduviise (koos individuaalsega) on viis, ökost väga sportlikuni, kui soovite.

IMG_0172

Auto kuuletub juhile väga hästi, rool on kerge, neljarattavedu rakendub vastavalt vajadusele; veoskeemi üle ise pead murdma ei pea. Kuna konkreetsel mudelil on kõik kõige-kõigem, kaasa arvatud korvistmed, siis vägisi kisub kiirus üle lubatu, sest tegelikkust lihtsalt ei hooma. Tempomaat siinkohal abiks, liiklushuligaani seekord minust ei saa. Küll aga naudin kiireid kurve. Ei saa liiale minna sellegagi, tagaajus torgib teadmine, et tegu on ontliku sõidu- mitte sportautoga. Kiusatus on suur.

[dropcap]PIMEDA- JA LIBEDASÕIT[/dropcap] Lisavarustuses saadaolevad maatriksleedid, automaatne kaugtulede lülitus – mis siin ikka pikalt rääkida, suurepärane! Pimedat ega ka libedat selle autoga kartma ei pea, viimase eest hoolitseb automaatne neljarattavedu, mis pidevalt veojõudu neljale rattale jagab. Kasutajate aastatepikkune kogemus kinnitab, et quattro on töökindel. S-tronicuga autodel on lisaks peal ka iselukustuv keskdiferentsiaal.
[dropcap]KÜTUSEKULU[/dropcap] Proovisõidu alguses näitab infotabloo kütusekuluks 10,8 1/100km kohta, autot tagasi andes on see number aga väga edumeelne 6,0l/100km. Meenutan, et suurema osa ajast kasutasime ECO-režiimi. Linnasõitudel tuli keskmine kulu 7,5 liitri kanti, maanteel nägin ühel lõigul korraks ära ka numbri 5,8l/100km. Roppraskel teelõigul roomates oli auto janusem, aga paljukest seda teeta- ja peataolekut ikka ette tuleb… sellise autoga.

[dropcap]VARUSTUSTASEMED[/dropcap]  Keretüüpe on kaks: sedaan (Limousine) ja universaal (Avant), veoskeeme kaks – esi ja neljarattavedu. Kel vaja maastikul sõita, võtab kõrgema allroad quattro versioonis A4.

Varustustasemeid traditsiooniliselt kolm: basic, sport ja disain. Üksikasjaliku kirjelduse leiab maaletooja lehelt, lühidalt öeldes – isegi, kui valida madalaim varustustase, auto sõiduomadusi see toolide istmekate ja kolme vile puudumine ei mõjuta. Baasvarustuses on olemas eluks vajalik turvalisus ja sõitmiseks vajalik põhimugavus.

[dropcap]JÕUALLIKAD [/dropcap] Valikus on kaks bensiini- ja kaks diiselmootorit, käigukaste on kolm: 6-käiguline manuaal ja 7-käiguline s-tronic ning ainsana tuleb koos võimsaima, 3,0 TDI quattroga kaasa 8-käiguline tiptronic kast. Lähemalt saab spetsifikatsioone uurida siit hinnakirjast.
Testauto 2.0 TFSI näitas täiesti suurepärast dünaamikat ning jättis kohati mulje võimsast diiselmootorist – kuidas nad seda teevad, polegi vaja teada, aga piisanuks täiesti ka 1.4-liitrisest jõuallikast, usun ma.

[dropcap]HIND [/dropcap] Nagu öeldud, saab hinda, alates baashinnast ise kujundada. Kõige odavam, esiveoline, 1,4-liitrise turbobensukaga, 6-käigulise manuaalkastiga madalaima varustustasemega A4 hind algab 31 600st eurost. Kõige kallimast otsast alustab 3-liitrise diiselmootoriga quattro, mille hind algab 50 950 eurost.

[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap] Audi A4 on läbi aegade tõestanud oma töökindlust. Uue auto puhul annab tootja kaks aastat täisgarantiid, 3 aastat värvi- ja 12 aastat korrosioonigarantiid. Lisatasu eest on tehasegarantiid võimalik kuni 3ks aastaks juurde osta. Autot ostes tasub küsida baashooldusega kaasnevate kulude kaklulatsiooni kogu liisingperioodi ajaks. Mõnesaja eurose kohustusliku väljaminekuga aastas tuleb kindlasti arvestada.

[huge_it_gallery id=”21″]

[dropcap]KONKURENDID [/dropcap] Tõsiseltvõetavaks konkurentideks on BMW 3. seeria ning M-B C klass. Tõenäoliselt kaalub ostja, vähemalt korraks ka VW Passatit. Kõik ülejäänud konkurendid on A4 jaoks kas liiga eksootiliselt või mitte üleliia tõsiseltvõetavad.

Audi on läbi aegade olnud üks kõrgema lojaalsusega brände – kes kord Audi ostnud, see naljalt vahetama ei kipu. Või kui, siis kukub valik ülalnimetatud segmenti või kraad kangemaks, sest näiteks BMW 3. seeriaga võrreldes on A4 hinnatase pisut kõrgem… ja kui juba laristamiseks läks, no võtame siis… midagi veel kallimat.

Vaata hinnakirja maaletooja kodulehel
Vaata edasimüüjate kontakte
Loe Audi-kasutajate kogemusi foorumist
72%
72%
Mugav ja esindluslik
  • DISAIN
    7
  • KVALITEET
    8,5
  • JUHI TÖÖKOHT
    8
  • INFOLUSTIVÄLI
    9
  • RUUMIKUS
    6,5
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    8
  • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
    8
  • HIND
    6
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    6
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    7,5
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7
  • ACCELERISTA FAKTOR
    6,5

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.