Pühapäev, 24. november 2024
Sportlikule ja sõidulusti nautivale inimesele
Väike, aga üsna ruumikas - sobib ka väiksemale perele
Hind alates 31 600 eurost
BMW X1 I põlvkond, millel oli ka mitmeid spetsseeriaid. Tootmises 2009-2014
BMW X1 I põlvkond, millel oli ka mitmeid spetsseeriaid. Tootmises 2009-2014

[dropcap]AJALUGU[/dropcap]Kompaktklassi krossoveri BMW X1 kontseptmudelit tutvustati esmakordselt 2008. aasta Pariisi autonäitusel, esimese põlvkonna sõiduk läks tootmisse 2009. aasta oktoobris.

Teise põlvkonna X1 sünniaastaks on 2015 ja seda iseloomustab eeskätt üleminek seniselt tagasillaveostruktuurilt esisillaveole (sDrive tähendab nüüdsest esisillaveolist ning xDrive endiselt nelikveolist varanti). BMW fännide jaoks on tegu muidugi ennekuulmatu pilastusega… seniks- kuniks nad ei ole uue auto rooli istunud.

BMW X1 põlvkonnad võrdluses: uus on eelkäijast nõksu lühem ja üldmuljelt sportlikum
BMW X1 põlvkonnad võrdluses: uus on eelkäijast nõksu lühem ja üldmuljelt sportlikum

[dropcap]ESIMENE PILK [/dropcap]Kompaktklassi linnamaasturid teevad võidukäiku kõikjal, Eesti autoostjate hulgas on need aga eriti soositud – see annab alust uskuda, et ka uus X1 leiab sooja vastuvõttu.

Uue põlvkonna X1 on saanud mõistagi uuenenud välisilme – selle harmoonilisemat välimust iseloomustavad muuhulgas lühemad eendid, ka pikkuselt on uus X1 eelkäijast lühem, kuid seevastu laiem ja kõrgem. Seetõttu (ja esisillaveost tingitud mootori teistsuguse paigutuse tulemusena) on suurenenud ka salongiruum.

Lena hoiab kaabuserva[dropcap]MINU LUGU[/dropcap] Ma olin juba enne X1ga kohtumist kindlalt veendunud selles, et kompaktmaasturid on mõnusad ja praktilised – just sellepärast katoimetuse autoringil, kus kõik said võimaluse, nimetada oma unistuste sõidukid, ma X1 nime ka lauda käisin.

Tahtsin väga teada ja omal nahal kogeda, mida suudab senistele kogemustele lisada BMW uue põlvkonna X1. Ootusi liialt kõrgele kruttimata oli siiski eelaimus, et eesootav sõidupäev saab olema mõnus. Proovisõiduautoks oli 2,0 l R4 140 kW diiselmootori ja 8-käigulise automaatkäigukastiga xDrive mudel, millel sõidurõõmu lisamas hulgaliselt lisavarustust. No mis sa hing veel ihkad, eksole!

[huge_it_gallery id=”36″]

[dropcap]DISAIN[/dropcap]BMW kirjeldab X1 disaini kui vabadust selle kauneimal kujul. Kaunis on X1 tõepoolest. Ja see uue põlvkonna pisi-X on nüüd üsna sarnane oma suurema venna, X5-ga. Kompaktne, kuid jõuline ja isikupärane. Aerodünaamiline ja sportlik. Kõrgkvaliteetsed materjalid ja peen viimistlustöö. Kõik on läbimõeldult praktiline ja samas soliidselt elegantne. Kui mitte see, siis mis veel peaks äratama sportlikku seiklusjanu?

[dropcap]RUUM[/dropcap]Sportmaasturid, ka kõige kompaktsemad neist, on ju ikkagi loodud nende omanike sportlikke ettevõtmisi või perega tehtavaid sõite silmas pidades. X1 puhul on ruumikasutus äärmiselt hoolikalt läbimõeldud, et kompaktset salongiruumi maksimaalselt praktiliselt ära kasutada.

Pagasiruumi annab paigutada isegi jalgratta (kui tagaistmed alla klappida), väiksemast spordivarustusest rääkimata. Suurte esemete äramahutamiseks on 40/20/40 suhtes allaklapitavad tagaistme seljatoed. Proovisõiduautol oli mugavust lisamas elektriline lahendus – nupuvajutusel klappisid seljatoed end ise kenasti kokku.

Samuti on praktiline võimalus, sõidutada tagaiste ettepoole, sedagi paindlikult 60/40 suhtes, et teha pagasile veelgi rohkem ruumi. Ka kaassõitja istme seljatuge saab tasapinnaliseks alla klappida, nii moodustub ruum kuni 2,5 m pikkuste esemete vedamiseks. Ja et käsi ei peaks määrima, saab tagaluugi lahti ka tagumise põrkeraua all jalga viibutades. Kõik eelmainitu on saadaval siiski lisavarustusena.

Eelnevast ei maksa muidugi arvata, nagu sõitjatel seetõttu ruumi napiks – kaugel sellest. Nii ees kui tagaistmetel on enam kui piisavalt nii pea-, õla- kui ka jalaruumi. Esiistmetel istujail on meeldivalt kõrge isteasend, mis tagab ümbritsevast väga hea ülevaate.

Erilist avarustunnet lisas ka proovisõiduauto klaasist panoraamkatus (saadaval lisavarustusena). Kiidusõnu pälvivad aga testsõiduauto sportistmed, mis olid ülimugavad, mitmeti reguleeritavad ja pakkusid suurepärast külgtuge.

Mugav on ka tagaistmel, kus ruumi on nii peal kui ka põlvedel, selja heaolu eest hoolitseb aga seljatoe kalde reguleerimisvõimalus.Salongis on ruum organiseeritud igati läbimõeldult, panipaiku ja laekaid on piisavalt.

Kogu see läbimõeldud praktilisus on mõistagi esitatud premiummargile kohaselt soliidse ja väärika viimistlusega. Nahk- ja poolnahkkate, ehtsailmelised puitviimistlusdetailid, loogilise paigutusega näidikud ja juhiabilised, vaikselt rulluvate kaantega panipaigad – iga üksikkoht kõneleb sellest, et esmatähtsaks on peetud sõidurõõmu. Tegelikult ei olegi X1 salongis midagi väga erilist, lihtsalt kõik on seal, kus vaja ja nii, nagu hea on. Lihtsuse ja ehtsuse võlu.[huge_it_gallery id=”37″]
[dropcap]JUHI TÖÖKOHT[/dropcap]Nagu juba mainitud, ei saa juht X1 salongis küll millegi üle kurta. Kõik on kenasti käepärane. Isteasend on mugavalt seatav, käetoed on seal, kus vaja, hästiloetavad näidikud annavad vajalikku infot.

Ka sõidurežiimide lüliti paikneb mugavalt keskkonsoolis, käigukangi kõrval. Info- ja meelelahutussüsteem iDrive võimaldab sõidukiga üsna intuitiivselt suhelda. Kuigi puuteekraanidega harjunult tabasin end korduvalt kätt ekraani poole sirutamas, enne kui meenus, et siin need asjad nii ei käi.

Ja parim asi maiuspalana viimaseks – täisvärviline head-up displei, mis projitseerib kõik olulise teabe just täpselt õigesse kohta juhi vaateväljas, varustades olulise infoga kiiruse, kiirusepiirangute ja möödasõidupiirangute kohta ning näidates muuhulgas ka navigeerimisjuhiseid. Unistan ajast, mil see tänuväärt vidin kõigi sõidukite baasvarustusse jõuab.

[dropcap]SÕIDUOMADUSED[/dropcap]Särtsakad jõuallikad, sportlikult jäik vedrustus, sõidurežiimide valik, sujuvalt töötav käigukast, nelikvedu. Sellega on juba piisavalt öeldud. X1 kuulas täpselt rooli ja andis kiiret tagasisidet. Linnasõidul tegi vaikselt oma kütusesäästutööd start/stopp-süsteem. Kurvilisemal teel väljaspool linna püsis X1 kindlalt oma trajektooril ja sirgel maanteesõidul kippus kiirus tõusma liigagi ruttu üle lubatud piiri. Sõidurõõm ju, mis parata!

Ja kui kõik on lihtsalt väga hea, siis inimloomus ju kohe peab otsima midagigi, mis ei ole absoluutselt täiuslik. Ootamatult tugevasti oli salongis kuulda rehvimüra, seda küll ainult karedamal teelõigul. Samuti tundus jäik vedrustus auklikul teel pisut ebamugavalt hüpitav-raputav (selle üle kurtis õrnapoolse seljaga kaassõitja) – võimalik, et täislastis sõiduk oleks selle lõigu läbinud hoopis sujuvamalt. Aga taeva pärast, ega see pisku siis ometi sõidurõõmu ei vähenda!

[dropcap]TURVALISUS[/dropcap]Proovisõiduauto Driving Assistant pakett sisaldas rikkalikult turvalisust ja ohutust suurendavad juhiabisüsteeme. Sõidureast lahkumise hoiatus, tagant otsasõidu hoiatus, tuledeautomaatika, kiiruspiirajaga püsikiirushoidja, parkimisabi. Niisugused lahendused näivad muutuvat juba universaalseks. Ja selle üle on põhjust vaid rõõmustada.

Tunnetatavat turvalisust pakub mõistagi ka juhi kõrge isteasend ja teadmine, et 5-tärnise EuroNCAP turvalisusreitinguga on kõigile autosviibijaile tagatud maksimaalne võimalik kaitse.

[dropcap]JÕUALLIKAD[/dropcap]BMW on uhke oma innovatiivsete TwinPower turbomootorite üle. Ja mootorite valik on lai – alates 1,5 l 3-silindrilisest bensiini- ja diiselmootorist, võimsusega vastavalt 100 ja 85 kW, edasi tulevad 2,0 l 4-silindrilised bensiini- ja diiselmootorid, 141 ja 170 kW ning 110, 140 ja 170 kW võimsusega.

1,5 – liitrised mootrid teevad koostööd 6-käigulise manuaal- või automaatkäigukastiga, suuremad mootorid on varustatud 8-käigulise automaatkäigukastiga.

[dropcap]KÜTUSEKULU[/dropcap]Lühike ülevaade ka kütusekulu numbritest:

  • bensiini- ja diiselmootoriga mudelid: 3.9 – 6.6 l/100 km (kombineeritud)
  • xDrive25i: 6.4 – 6.6 l/100 km (kombineeritud)
  • xDrive20d: 4.9 – 5.1 l/100 km (kombineeritud)

Kütusesäästu aitavad saavutada nii start/stopp-süsteem, regeneratiivse pidurdusenergia kasutamine kui ka püsikiirusehoidja. Kuid märkimisväärseim on lisaks juhi sõidustiilile ECO PRO sõidurežiim, mis võimaldab saavutada lausa 20% väiksemat kütusekulu. Lisaks ECO PRO režiimile aitab kütust säästa intelligentne vabakäiku kasutav lahendus, mis rakendub juhul, kui sõidukiirusel vahemikus 50 – 160 km/h tõstab juht jala gaasipedaalilt ning ei vajuta pidurile.

[dropcap]VARUSTUSTASEMED[/dropcap]Üsnagi mõistlikule baasvarustusele on võimalik valida lisaks xLine, Sport Line või M Sport-pakett. Baasvarustuses on muuhulgas automaatne kahe tsooniga kliimaseade, CD-mängijaga raadio, bluetooth käed-vabad telefonisüsteem, info- ja meelelahutusüsteem iDrive koos 6,5” värvimonitoriga, automaatne start/stopp-süsteem ning sõidurežiimide valik, halogeen lähi- ja kaugtuled, automaatsed leed-päevatuled ja vihmaanduriga klaasipuhastid.

xLine varustustaseme ideeks on tuua igakülgselt esile X1 maasturi hinge – lisandub poolnahkpolster nahkkattega sportrool, 18” kergsulamveljed, samuti tagumine parkimiskontroll, pidurdusfunktsiooniga tempomaat ning valgustite pakett.

Sport Line pakub hulganisti sportlikku muljet loovaid välis- ja salongidisainielemente. Olulise lisaväärtusega on aga selle paketiga kaasnevad sportistmed.

M Sport-pakett pakub võimalust muuta X1 maksimaalselt sportlikuks. Kahevärvilised 18″ või 19″ kergsulamveljed, aerodünaamikapakett, rikkalikult disainielemente, spetsiaalne M Sport rooliratas ning alcantara-naha ja tekstiiliga kaetud sportistmed.

BMW X1

[dropcap]PIMEDA- JA LIBEDASÕIT[/dropcap]Meie peaaegu aastaringne niru suusailm on kahtlemata just see, millega edukaks hakkamasaamiseks see auto loodud on. Mõtleme lumesajujärgselt lahtilükkamata kõrvaltänavatele või aukudega ilmestatud poristele pealinnatänavatele või siis metsavaheteedele.

Proovisõit sattus hoopiski ideaalselt päikesepaistelisele detsembripäevale, mille muutsid veelgi rõõmsamaks tublid plusskraadid ja seetõttu ka ideaalses korras teed-tänavad. Seetõttu jääb üle vaid uskuda sisetunnet, et X1 oma särtsaka jõuallika, intelligentse nelikveo, jäigemapoolse vedrustuse ja kõrge kliirensiga suudab vaevata ning ohutult läbida kõik selle toreda, mille Eestimaa ilm vähegi luua suudab.

Proovimata jäid ka tulede automaatika ning leed-esitulede valgusjõud, sest testsõiduks õnnestus seekord näpistada vaid need napid tunnid keset päeva, mille valgustamise eest hoolitses harvanähtavalt ere päike. Kuid ka päevavalgel muudavad X1 kenasti nähtavaks (ja eksimatult äratuntavaks) leed-päevasõidutuled.

[dropcap]HIND[/dropcap]BMW X1 hinnad algavad alates 31 600 eurost (sDrive18i) ja hinnakirja tipuks on 36 700 eurot maksev xDrive25i. Rikkalik lisavarustuse loetelu viib hinna ülempiiri julgesti kaugemale.

Uue BMW garantii on 5 aastat / 200 000 km. Lisaks sellele on põhivarustuses BMW Service Inclusive hoolduspakett, mis tagab 5 aastat või 100 000 km muretut sõidurõõmu. Kõik korralised hooldused ja remont on kogu perioodi jooksul tasuta.

[dropcap]KONKURENDID[/dropcap]Audi Q3, Mercedes Benz GLA, Volkswagen Tiguan, Ford Kuga ja miks mitte ka mitmete teiste mainstream-markide tippvarustuses mudelid.

Loe BMW X1 kohta  lähemalt maaletooja lehelt
Vaata hinnakirja siit

BMW X1

73%
73%
Väike ja terav
  • DISAIN
    7,5
  • KVALITEET
    8
  • JUHI TÖÖKOHT
    9
  • INFOLUSTIVÄLI
    7
  • RUUMIKUS
    6,8
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    8,5
  • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
    8
  • HIND
    6
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    8
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    6,8
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7
  • ACCELERISTA FAKTOR
    8

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.