Esmaspäev, 23. detsember 2024
Sobib pere-ja lustiautoks kuni kahe lapsega perele
1.6-liitrine bensiinimootor Subaru nelikveo ja variaatorkäigukastiga
Hind 26 400 – 29 900 eurot

Subaru pakub autosõpradele vahelduseks põhiväärtusi – ehita hea roolitunnetuse ja vedrustusega auto, aseta selle raskuskese võimalikult madalale, kombineeri see kõik praktilisusega – ning võida südameid!

AJALUGU

Levorg on Subarute perekonna pesamuna, mille algupärased geenid pärinevad ennekõike väljateenitud vanaduspuhkusele saadetud Legacy’lt ja endiselt pildil olevalt WRX’ilt. Uue mudeli loomise eesmärgiks paistab olevat soov, täita sportliku maanteehundi Legacy pensionilesaatmisega tühjaks jäänud nišš, lisades uuele tulijale kamaluga lõbu-elemente.

Tähelepanu väärib, et kui Legacy platvormile (mida müüdi kokku üle 5 milj) ehitati 1992. aastal Outback mudel, siis oli see teedrajav samm krossoverite maailma. Algselt kõrgendatud kliirensiga nišiautost sai peagi eeskuju tänastele teistele automarkide kõikjalsõitjavõimekusega sõsarmudelitele nagu Alltrack, Scout, Cross Country jne.

Tänaseks on Outback jõudnud 5. generatsioonini ja kasvanud käbedast kuunarist aurikuks, mille fun-geenid on pigem allasurutud. Aga kui Subaru tegi juba kord ajalugu, miks mitte ka seekord, Levorgiga?

Võib-olla on huvitav teada, et Subaru Levorg prototüübi varbakastmispidu toimus Jaapanis Tokio motosõul novembris 2013. Auto nägi siis juba üsna valmis välja ning juba poole aasta pärast vurasid esimesed Levorgid Jaapani tänavatel.

Euroopasse jõudmiseks kulus veel aastake. Eelmisel, 2015. aastal müüdi Levorge Euroopas suurusjärgus 2500, mis moodustas siinkandis kõigist müüdud Subarutest umbes 6 %. Polegi nii vähe, kui mõelda mudeli teatavale nišilikkusele. Aga võib-olla saab sellest pereinimeste seas uus hitt. Proovisõidu järgi võiks selleks ainest olla.

Subaru Levorg ja STI
Vasakul WRX STI GT, paremal Levorg GT-S
MINU LUGU

Tunnistan kohe üles, et istusin proovisõiduautosse eelarvamusega. Üritasin eelnevalt tabada, mis pidi inimestel peas liikuma, kui nad otsustasid pereauto mõõtu universaalile lisada sportautoliku vedrustuse ja ninakuju ning jutu järgi võimeka 1,6 liitrise mootori? Miks jätta sellisele autole alles nelikvedu, kuid kliirens tuua madalamaks kui 3.seeria BMW-l? Tundus arusaamatu, sest mis sellest pereautokobakast ikka niiväga kiirendada.

Subaru Levorg Andres pildistab

Puhta südametunnistusega võin pärast liiglühikeseks jäänud nädalavahetust öelda, et auto hakkas sõites üha rohkem meeldima. Võiks isegi öelda, et Levorg puges põue nagu kutsikas. Temas on tõepoolest peidus Outbackist kadunud sportlikkus, mis võimaldas äsjasadanud lörtsises parklas (peaaegu) kontrollitud tingimustel külg ees poognaid joonistada.

Lõbus oli. Peaaegu nagu kunagi kahekümne kaheselt. Kusjuures, lõbutsemiseks ei olnud isegi vaja sisse lülitada imelist S-nuppu või maha võtta stabiilsuskontrolli. Hea oli, et ekipaažiga olid nõus liituma mitu soo poolest Accelerista sihtrühma (tulevast) kuulujat, kelle arvamusi täie tähelepanelikkusega kuulasin.

DISAIN

Levorgi välisdisain jätab mulje, nagu see oleks … viimistletud. Igal juhul on Levorg välja kukkunud paremini, kui eelmise generatsiooni Outback – kui otsustada kisa põhjal, mis selle turuletulekuga kaasnes.

Aga tõsi, ka minu meelest on Subarul viimasel ajal ikka mingi ebakõla auto esi- ja tagaosade vahel. No lihtsalt riivab silma ja vajab harjumist. Pildilt vaadates ei saanud disaini osas aru, mida need Levorgi-meistrid ometi mõtlesid?

Levorgi WRX stiilis esiots tundus kuidagi liiga otseselt teise auto juurde kuuluvat ja näis külgekeevitatud (ei hakka ütlema kus riigis, sest see oleks ülekohtune nii kaasbaltlaste kui pisut Subaru enda suhtes).

WRX enda küljes on see nina muidugi stiilne, kenad moodsad kandilise sisuga tuled ja puha, koos kapotipealse õhuvõtuavaga. Tõsiselt rääkides, kokkuvõttes võõras nina päriselus Levorgi puhul ei häiri.

Seda autot ei maksa kindlasti ainult interneti vahendusel vaadata, ikka esindusse või sõbra juurde tuleb minna. Eestvaates „tulen-ja-panen-vajadusel-pasunasse, natukene“, tagaots seevastu kena langeva joonega ja väärika haiuimega.

Üks oluline tähelepanek ühelt ekipaažiliikmelt tuligi proovisõiduauto värvi kohta – selle terassinine hall metallik (steel blue gray metallic) leidis arvestatava plussina äramärkimist. Meil müüakse Levorgi veel kuues toonis – alates punasest ja sinisest kuni hõbedase, tumehalli, musta ja valgeni välja.

Värv on vaieldamatult maitseasi, kuid heledamad toonid tunduvad selle auto mõnusaid voldikesi paremast küljest näitavat. Sisedisain on viisakas ja praktiline. Nahkistmed olid enamike autosse istunute jaoks pisut liiga kõvad.

Subaru Levorg GT-S infolust

JUHI TÖÖKOHT

Autosse sisse istudes tabas mind esimene positiivne üllatus. Mulle meeldib istuda autos normaalsel kõrgusel. Outback iste on mulle sobilik. Peaaegu vanainimene, noh. Uurisin internetist eelnevalt Levorgi kliirensi kohta ja sain teada, et see on kõigest 13,5 cm (GT ja GT N mudelite puhul veel pool sentimeetrit väiksem).

Olles kunagi istunud 2013.a 3.seeria BMWs (sellel on kliirens koguni 14,5 cm) on siiani meeles mõte, et kas peab ikka inimese päris asfaldile istuma panema. Õppetund nr 1 Levorgis: kliirensi näitaja ei pruugi veel tähendada seda, kui kõrgel asub istmepadi maast. Igal juhul oli see Levorgil minu jaoks vägagi sobival kõrgusel. Sisse istuda oli mugav.

Võib-olla oli positiivne kogemus põhjustatud sellest, et juhiistet sai elektriliselt nihutada igas vajalikus suunas, sh ka üles. Pearuumi oli eesistmel piisavalt, tagapingilt kostus küll kommentaar ruumipuuduse kohta, mis võis olla põhjustatud langeva katusejoone tekitatud tundest.

Juhi kohal oli kõik käepärane – meeldisid selged ja armatuurile ergonoomiliselt mugavalt ja arusaadavalt paigutatud nupud. Näiteks navigatsiooniseadme nupud on küll puutetundlikud, kuid läbi on mõeldud ka see, et juht tahab võib-olla neid pimesi vajutada, ilma nuppe silmadega täpselt otsimata.

Subarutele omaselt on auto baasvarustus suhteliselt hea. Kõigil on olemas näiteks vihmasensor. Sellele ka veel üks plussmärk tagapingilt – vihmaandur olevat äge. Jah, ega see ilm proovisõidupäeval polnud just kiita jah.

This slideshow requires JavaScript.

LÄHI-JA KAUGTULED

Juhi seisukohast on oluline Levorgile külge monteeritud kaugtulede automaatne ümberlülitussüsteem. Seda ei leia me isegi mitte Outback baasvarustusest.

Sain sellega aga õppetunni nr 2 – loe manuaali või küsi targematelt. Nimelt, unustasin enne uurida täpselt, kuidas see süsteem peaks töötama. Ja nii juhtuski, et pimeduse saabudes keerasin esimesel õhtul küll seda ühte ja ainumast tuledevalitsat kõiksugustes suundades, saamata aru, kuidas see automaatne süsteem peaks aktiveeruma.

Manuaalist leidsin õige koha – õige asend on AUTO ning armatuuris süttib seepeale ka vastav roheline märgutuli. Subarul tuleb seda süsteemi veel timmida, sest ehkki kaugtulede automaatne peale-ja mahalülitus on mugav, kipub autoaju heleda põhjaga liiklusmärke pidama vastutulevateks sõidukiteks ning tulesid vahetama. Tulemuseks on üpris närviline sõit, sest ei ole teada, millal automaat heaks arvab ülereageerida.

Igal juhul näitasid leed-lähituled hästi. Üllatuslikult pole Levorgil kaugtuled mitte ksenoonid, vaid vanad head pisut kollakad halogeenid. Aga valguse puuduse üle kurta ei saa ka nende puhul.

Subaru Levorg tuled

VIDINAMAANIA

Mõnevõrra imestama paneb, et Levorg ei ole varustatud Outbacki baasvarustuses oleva EyeSight sõiduohutuse süsteemiga. Auto tutvustusüritusel 2013. aastal seda küll lubati, kuid ju siis oli põhjuseid, miks see lõppvarustusse ei jõudnud.

Ehkki vaade juhi kohalt on väga hea nii ette, taha kui kõrvale, siis on autosse lisatud rodu juhti abistavaid tehnikavidinaid.

Olulisemast nimetaksin pimenurgaandurit, mis linnatingimustel andis märku taha pimedasse nurka peitunud kaasliiklejatest. Maanteel õnnestus mul eneselegi ootamatult käivitada reavahetust markeeriv värinaalarm, kui proovisin lörtsivaaludele pihta saada.

This slideshow requires JavaScript.

SÕIDUOMADUSED

Kui jutt juba lörtsivaaludele läks, siis puhastamata teedel pean ma auto tühimassi oluliseks. Mida raskem auto, seda ebatõenäolisem on lörtsi peal juhitavust kaotada.

Teisalt, mida raskem auto, seda aeglasem, kütusejanusem ja ebahuvitavam. Levorgi tühimass on 1551 kg. Võrreldes meie Outbackiga on see vaid 54 kg vähem. See seletab üsna hästi, miks ma ei tundnud olulist erinevust lörtsisel teel. Täitsa hästi sõitis see Levorg.

Aga lörtsise teega võitlemine ei ole kindlasti mitte Levorgi stiihia. Need on kõigest reaalsed olud Eestis, mis aeg-ajalt autosõidul ette tulevad. Palju põnevam on Levorgi täpseks asfaldisõiduks timmitud rool ja vedrustus.

Vedrustuse osas pean tunnustavalt lisama – autot sai proovitud ka auklikul lumisel kruusateel, kus ta käitus üllatavalt kindlalt ja rahulikult. Kordagi ei olnud tavalisest sõidust (60+ km/h) hoolimata sellist tunnet, et kohe-kohe kukub miskit küljest. Isegi madal kliirens ei tulnud meelde.

Levorgil on pidev nelikvedu. Lahtise kruusaga teel me seda testida ei jõudnud, kuid talvel on nelikveost kasu kindlasti. Kuival asfaldil – suurt vahet ilmselt pole. Võiks ka ilma olla. Tagaveolisena. Aga Subaru lihtsalt ei saa muudmoodi. Peab olema nelikvedu. Seda nad oskavad.

Madala raskuskeskme tõttu tundub autoga kurvide läbimine turvaline. Sellel ei ole krossoverile omast kere kaldumist. Prooviauto rehvid on suhteliselt madala profiiliga, seepärast puudus ka mõistlikkuse piires kurve läbides ebamäärane läbivajumise tunne. Kurvid läbitakse sujuvalt, ilma eriliste ekstsessideta.

Mis jäi sõidumugavuse hindamisel silma – rattakoobaste või põhjaalune heliisolatsioon võiks olla kindlasti parem. Lompides või ka liivatatud teel sõites kostus autosse üsna tihti ootamatult tugevaid hääli. Tuulemüra hindamiseks jäi proovisõiduaega liiga väheseks.

On teste kus seda omadust on laidetud, meie hindaks üldist mürataset pigem keskmiseks. Üldiselt on seda autot mõnus ja kerge juhtida. Pikemate reiside tarbeks tuleks püüda mürataseme individuaalset häirivust hinnata.

Subaru Levorg allee

PRAKTILISUS

Subaru ise tundub Levorgi praktilisi külgi väga hindavat. Kui nüüd mõelda, milles see reaalselt seisnes, tuleb esimesena meelde ruumikus. Auto on piisavalt lai selleks, et tagaistmele mahutada kaks last ja täiskasvanu. Tõsi, laps kurtis turvavöö soonimist, võib-olla annaks sellega midagi peale hakata.

Istmepadjaga näiteks, kuid teistel autodel seda muret pole täheldatud. Pakiruum on üsna suur, üleliia ruumiga priisata ei ole, kuid ühtteist sinna 522 liitri peale (Outbackil on sama number 559) ikka mahub. Põhja alla on tekitatud väikesed panipaigad. Samas jääb mulje, et need tekkisid sinna iseenesest varuratta väljaviskamise tõttu ja osa kasulikust ruumist on täidetud mingil põhjusel lihtsalt vahtplastiga.

Tagaistmel sõitjad märkasid kohe esimese asjana seda, et keskkonsoolist saab nutiseadmetele särtsu võtta. Hurraa, ei peagi enam vanemaid tüütama, kui mobiil või tahvel tagaistmel tühjaks hakkab saama.

Subaru Levorg USB

INFOLUSTIVÄLI

Subaru varustab viimasel ajal oma autod kahe LCD kuvariga. Armatuurlaual asuvale ekraanile saab kuvada tehnilisest infost (nt õlitemperatuur ja turbo laadimisrõhk) kuni elegantse seierkellani.

GT-S varustustasemel on puutetundlik 7-tolline navigatsiooniseade põhivarustuses, GT-N mudelil saab seda tellida lisavarustusena.

Selle kasutusmugevus oli hea ja lihtne, norida võiks ainult kaardipildi suuruse üle. Ei leidnud võimalust kaarti vaadata 3D vaates, mis oleks hõlbustanud tihedamas tänavavõrgustikus navigeerimist. Häälteavitus oli küll vaid inglisekeelne.

JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID

Eestis varustatakse kõik Levorgid 1,6 liitrise bensiini neelava turbomootoriga, mis oma tehniliste näitajate poolest on ligilähedane Outbackil kasutatavaga 2,0 – liitrisega.

Kilovatte on Levorgil küll mõni vähem (125 vs 129), kuid maksimaalne pöördemoment on suurem (250 N*m vs 235), kusjuures see on kättesaadav pikas pööretevahemikus 1800-4800 p/min.

Tunnetuslikult tähendas see, et auto kiirendas paigalseisust kuni 60-80 km/h-ni tõesti hästi. Samas ei tunnetanud kiirendust enam niiväga suurematel kiirustel, ehkki möödasõiduks vajalik särts oli piisav.

Tunnetust mõjutas olulisel roolil asuvate SI-drive nuppudega mängimine. S-nupu sisselülitamisel muutus gaasipedaal veelgi kiiremini reageerivamaks ja kütusekulu jälgides kasvas ka see.

Erinevalt Outbackist puudus Levorgil variaatorkäigukastile omane kummipaelaefekt. Gaasipedaalist ratasteni jõudis kiirendussoov oluliselt kiiremini. Levorgi CVT-kastis kasutatakse metallrihma ja imiteeritud käiguvahetust.

subaru_levorg_48

HIND

Eestis on Levorg baasmudeli hind 26 400 €, lisades 900 € saate juba GT-N versiooni. Peamine erinevus seisneb navigatsiooniseadme olemasolus. Veel 2600 € juurde lisades (siis on Levorgi koguhind juba 29 900) jõuate tippvarustuse tasemeni GT-S. Peamise erinevusena on sellel elektriline juhiiste, katuseluuk ja 18’’ veljed, samuti nahksisu.

ÜLALPIDAMISKULUD

Sõiduomaduste juures sai nenditud, et Levorgi tühimass ei erine oluliselt Outbacki omast. See seletab ka, miks Levorg keskmine kütusekulu on GT-S mudelil tehaseandmetel linnas 8,5, maanteel 6,3 ja kombineerituna 7,1 l/100 km kohta. Proovisõidul õnnestus üks pikem lõik maanteel ja linnas sõita ka täiesti mitte-midagiütlevalt (ehk siis normaalselt).

Sõidu lõppedes teatas pardakompuuter rõõmsalt kütusekuluks 6,4 l/100. See võiks olla tõestuseks, et alati ei ole tehaseandmed liigoptimistlikud.

Oma olemasoleva Outbacki kogemuse põhjal julgen arvata, et kompuuter ei valeta, olen seda reaalsuses korduvalt täispaagimeetodil kontrollinud. Energiliselt sõites ei olnud probleemi keskmiseks kütusekuluks saada ka 12 l/100, kuid selles autot süüdistada, oleks tõesti patt.

Vastupidavusele ja reaalsetele hoolduskuludele annab vastuse aeg. Eestis on sõidukitele tagatud 3 aastat tasuta hooldust (ei sisalda nt piduriklotse ja muid kasutamise käigus tekkivaid vajadusi remonttöödele nt pirnivahetust).

Üldiselt ei ole Subarute töökindlusele tavaliselt midagi erilist ette heita. Kuna tegu on uue mudeliga, siis oleks tegu puhtalt ennustamisega, aga n.ö lastehaigusi võib ikka ette tulla. Kui proovida analüüsida, siis Levorgi mootor on teadaolevalt algupärasena enne ümbertegemist paigutatud tööloomana tuntud Foresterile.

Sillaosa on suure tõenäosusega mingis osas pärit WRXilt, mille tühimass on Levorgi omast on tühised 23 kg kergem. Seega suuri üllatusi ei peaks ülalpidamise tehnilises pooles kasutajaid ees ootama.

KONKURENDID (VAATA KA)

Subaru Levorg on piisavalt omapärane, et seda millegagi võrrelda. Ennekõike konkureerib Levorg oma hinnatasemelt Subaru Outbackiga. Nüüd on küsimus eelistustes – kas tahta sportlikku või pigem praktilist? Kes on nõus loobuma sportlikkusest mõningase maastikuvõime kasuks, peaks valima Outbacki.

Muudest markidest jäid silma Volvo V60, Škoda Super Estate, Honda Civic Tourer, Opel Astra Sports Tourer – seda loetelu võib pikemaks venitada vastavalt sellele, milline “tugitoolisportlane” kellelegi parasjagu pinget pakub. Seega, “vaata ka!”…

Subaru Levorg nostalgia

ACCELERISTA KOMM

Esimene soovitus, ärge jumala eest sellele autole naelrehve soetage. Vähemalt siis, kui te talvel lõbutseda tahate ja pere eelarve pidevat naelrehvivahetust välja ei kannata.

Kui peaksite endale soetama Levorgi, siis tuleb kindlasti ette neid olukordi, kus te püüate (salaja ja teiste liiklejate eest varjatud kohades) proovida teekatte libedust ja enda võimet Levorgi njuutonmeetreid ohjata.

Lisaks on oht, et see hakkab ka teie ekipaaži liikmetele meeldima. Meil nii juhtus (peaaegu kõigiga, vist). Jah, kindel on, et selle autoga saab kiiresti ja ägedalt sõita.

Teine soovitus, kui te just naelrehvidega ei sõida, siis olge libedaga ettevaatlikud. See oli alguses isegi pisut üllatav, kui kergelt seda autot on võimalik külglibisemisesse lasta.

Jah, see on lõbus, kuid te peate olema valmis sekkuma. Tunnetuse olemasolul on Levorgi taltsutada lihtne. Julgen väita, et rooli ja vedrustuse koostöö soodustab selle auto tunnetuse kiiret tekkimist. Minge Levorgiga kindlasti libedakoolitusele!

Kolmas soovitus, minge sõitma. Kogu perega. Kutsuge kaasa ka (täiskasvanud) lapsed või oma õde/vend ja valige lähima 50-70 km sees mõni hea söögikoht. Mõnulege, meenutage noorust, oma esimesi autounistusi ja lõbusõite. Subaru Levorg teeb selle lihtsaks.

Pildid: Andres Kruus, Ylle Rajasaar, Subaru pressimaterjalid

Loe Levorgi kohta lisaks maaletooja lehelt
Vaata edasimüüjate kontakte siit

Subaru Levorg

68%
68%
Tõeline Subaru DNA
  • DISAIN
    6
  • KVALITEET
    7
  • JUHI TÖÖKOHT
    7
  • INFOLUSTIVÄLI
    5,5
  • RUUMIKUS
    6
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    8
  • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
    6,5
  • HIND
    6,5
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    7
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    7,5
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7,2
  • ACCELERISTA
    9

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.