Laupäev, 9. november 2024
Hyundai avaldas paar pilti ja peotäie tehnilisi üksikasju oma tulevasest hübriidautost Ioniq. Eurooplastele esmaesitletakse Ioniqut märtsikuisel Genfi autonäitusel. Sarnaselt mitmete konkurentide kontseptsioonile põhineb Ioniq modulaarsel šassiil, mis võimaldab ehitada nii hübriid-, pistikhübriid- kui täiselektrilist versiooni.

Kõigepealt hea uudis kõigile Tesla-fännidele: Hyundai ei nimeta Teslat oma konkurendiks, vähemalt mitte kohe järjekorra alguses. Sihikule on võetud “hübriidide ema” Toyota Prius ja Chevrolet Spark. Ehkki Ioniq tuleb ka täiselektrilisena, on esimeses järjekorras plaan tootmisliinilt maha veeretama hakata siiski hübriidsõidukeid.

Hyundai Ioniq

Hyundai Ioniqu peamised sihtturud on Ameerikas ja Aasias, Euroopale esitletakse autot eeloleval kevadel Genfis. Ka Eesti maaletooja on optimistlik ja loodab Ioniqut veel sel aastal siinsel turul presenteerida. Kas Ioniq Eestisse ka jõuab, sõltub siiski suurte turgude käitumisest – kui autot õhinal ostma hakatakse, pruugib tehas väikeste turgude osas teha korrektuure.

Ioniqut luues on Korea hiigelkontsern päris palju mängu pannud, sest maailm näib praegu janunevat üha uute ökorakettide järele. Natuke tõmbab Hyundai oma tootmisplaanidelt ka katet, et konkurendid tunneksid, turmtuli tõmmatakse kohe peale: Ioniqu tugevuseks on lai valik eri jõuallikaid – hübriidile lisaks lubatakse pistikhübriidi ja täiselektrilist sõidukit.

Ioniq hübriidid saavad peale 1,6-liitrise Kappa Gdi Atkinsoni tsükliga neljataktilise bensiinimootori, mille puhul Hyundai toob esile selle 40%-se termilise kasuteguri, mis on saavutatud pikema töötaktiga, uudse jahutussüsteemiga ja 200-baarise otsesissepritsega. Mootor on võimeline arendama kuni 105 hj (78kW) ja väänet on sel kuni 150Nm.

Atkinsoni tsükkelmootorit kasutatakse hübriididel laialdaselt, sest keskmistel pööretel suudab see tavalisest efektiivsemalt kütust kasutada ning elektrimootor omakorda kompenseerib Atkinsoni puudujääke. Siiani on olnud miinuseks tsükkelmootori väike erivõimsus ja janune jõuetus madalatel ja kõrgetel pööretel; tundub, et Hyundai ongi just nendele puudustele tähelepanu pööramas.

Ioniqu elektrimootor annab tsükkelmootorile juurde kuni 43 hj (32kW) ja väänet kuni 173 Nm. Käigukastina kasutab Ioniq spetsiaalselt hübriidsõidukile disainitud 6-käiguline topeltsiduriga käigukast, mis võimaldab jõukadu käiguvahetustel minimeerida.

Ioniq interieur

Ioniqul on peal liitium-ioonaku, mis on paigutatud parema raskuskeskme saavutamise nimel tagaistme alla. Ioniqu mootorikate ja tagaluuk on valmistatud alumiiniumist ning kogu kerekonstruktsiooni puhul on järgitud kaalulnälgimise vajadust. Korealaste ökoraketi tagateljel on sõltumatu multilink-vedrustus, mis lisab lootust, et autol on potentsiaali olla ka sõidetav.

Mingeid kütusekulu- ega muid kulunumbreid Hyundai vähemalt esialgu ei väljasta, Euroopa NEDC-tsükli andmed ei ole veel ametlikud, aga Koreas kohapeal on eeltellimuste vormistamisel Ioniqu kitsaveljelise mudeli puhul läbi käinud number 4,4 liitrit 100 kilomeetri kohta.

Ioniq hübriidsüsteem

Ioniq šasii

Allikas ja meedia: Hyundai

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Uhh, see ülaltoodud video Youtube’i avarustest ei näe kuigi hea välja, aga annab seda rohkem aimu, et see, mida me näeme piltidel ja see, mis on tegelikkuses, võib olla suhteliselt erinev.

2016. aastal on Euroopa hübriiditurul võtmeküsimuseks, mida teeb Toyota oma uue Priusega. Jah, see auto näeb välja, aga me saame üsna pea teada ka, mis tal sees on ja kui palju erineb ta oma eelkäijatest sooritusvõime ja ökonoomsuse poolest. Hyundai tuleb ju püüdma sama segmenti, kus praegu Prius on saanud suhtelises üksinduses liidripositsiooni nautida.

Fakt, et tänapäeval peabki igal tootjal olema oma hübriid, plugin ja särtsukas, sest muidu pole ta tõsiseltvõetav ja innovatiivne (no ja siis entukamatel on oma luksusbränd –  Toyotal Lexus, Hyundail kohe Genesis). Mis siin pikalt ikka, hübriid on maalt-linna-tööle-lasteaeda-laulukoori tingimustes mõistlik valik, Ootame ära, proovime järgi ja siis räägime edasi.

Hyundai kergitab saladuskatet Ioniq – ökoraketilt

Peadisainer tunnistab, et Toyota Prius on tegelikult Lady Gaga!

Hyundai otsustas: Genesis muutub iseseisvaks luksusbrändiks

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.