Teisipäev, 4. veebruar 2025
Selle artikli puhul jääda mulje, et lugu on kirjutatud igavusest kohatäiteks – kõik me oskame tanklas autosse kütust kallata. Nagu selgub, teevad paljud meist tanklas vea, mis valusalt kätte maksta võib. Kuidas auto kütusepaaki õigesti täita? Ja miks on “õigesti” just nii nagu kirjeldame? Elementaarne, Watson: kõik sinu enda huvides!

Autojuhtide seas on levinud harjumus tankida sõiduki kütusepaak võimalikult täis, isegi pärast tankimispüstoli automaatset väljalülitumist. See tava võib aga põhjustada mitmeid probleeme, hoiatab autoentusiast ja YouTube’i Regular Cars kanali eestvedaja Brian Reider.

Reideri sõnul ei ole kütusepaagid mõeldud ääreni täitmiseks; täitekaela peaks jääma ruumi ka õhule. Liigne tankimine võib häirida paagi ventilatsioonisüsteemi, mis omakorda võib viia mootori käivitamisraskusteni, suurenenud heitgaaside emissioonini ning armatuurlaual hoiatustule süttimiseni. Seetõttu soovitab Reider lõpetada tankimise kohe, kui püstol automaatselt välja lülitub. Youtuber rõhutab, et kütuse valesti tankimisest tekkida võivad probleemid kaaluvad üles piripardani kütusepaagi täissurumise.

Ekspertide sõnul võib kütusepaagi ületäitmine põhjustada kütuse kuumenemist ja paisumist. See omakorda võib tekitada probleeme. On välja arvutatud, et pärast automaatset väljalülitumist püstoli käsitsi uuesti aktiveerimisega lisatud kütusekogus võimaldab sõita kõigest umbes ühe kilomeetri, mistõttu on see pigem harjumus kui reaalne vajadus.

Tasub meeles pidada, et ükski äärmus pole hea. Ka peaaegu tühja paagiga sõitmine pole kuskilt otsast kasulik. Asjatundjate sõnul võib liiga väike kütusekogus põhjustada kütusepumba ülekuumenemist ja kahjustusi, mis võivad viia näiteks mootori äkilise võimsuse kaotuseni.

Seega on oluline hoida kütusepaagis alati sobiv kogus kütust ning vältida nii ületäitmist kui ka peaaegu tühja paagiga sõitmist, et meelerahu tagada, alati sihtkohta jõuda ning auto tervist kaitsta.

Kümme lihtsat soovitust kütuse tankimiseks

🛎️  Lõpeta tankimine kohe, kui püstol automaatselt välja lülitub
Kütusepüstol on loodud tuvastama, millal paak on täis. Kui jätkad tankimist pärast püstoli automaatset väljalülitumist, võid põhjustada paagi ventilatsioonisüsteemi häireid ja suurendada heitgaaside emissiooni.

🛎️ Ära täida kütusepaaki ääreni
Paagi täitekaelale peab jääma ruumi ka õhule, et kütus saaks paisuda ilma üle ajamata. Ületäitmine võib kahjustada ka aurutagastussüsteemi, mis on oluline kütuselõhnade vähendamiseks ja emissioonide kontrollimiseks.

🛎️ Väldi peaaegu tühja paagiga sõitmist
Kui sõidad pidevalt madala kütusetasemega, võib see põhjustada kütusepumba ülekuumenemist ja enneaegset kulumist, kuna kütus toimib ka pumba jahutusvedelikuna.

🛎️ Kasuta kvaliteetset kütust
Halva kvaliteediga kütus võib sisaldada lisandeid ja saasteaineid, mis võivad ummistada kütusefiltri ning vähendada mootori efektiivsust. On mõistlik järgida tootja soovitusi kütuse oktaanarvu või tsetaaniarvu osas.

🛎️ Tangi jahedas
Kuna kütus paisub soojaga, võib jahedama ilmaga (suvel hommikul või õhtul) tankimine tagada, et saad rohkem kütust sama raha eest. See kehtib eriti kuumades piirkondades ja suveajal.

🛎️ Kinnita kütusepaagi kork korralikult
Lahtine või halvasti suletud kütusepaagi kork võib põhjustada aurustumiskao ja süüdata armatuurlaual hoiatustule. On mudeleid, millel polegi enam kütusepaagi korki, vaid katteluugi alt vaatab vastu pehmete servadega ava, mis kohe tankimise järel end taas “pimedaks” tõmbab.

🛎️ Veendu, et tangid õiget vedelikku
Kui su auto vajab bensiini, ära tangi kogemata diislit ja vastupidi. Vale kütuse kasutamine võib põhjustada tõsiseid mootoririkkeid ja nõuda kalli remondi. Kui juhtub, et tankisid vale kütust, kutsu kohe abi. Mida vähem vale kütust süsteemi satub, seda väiksemad kahjud.

🛎️ Kõrgem oktaanarv pole alati ägedam
Paljud juhid usuvad, et kõrgema oktaanarvuga bensiin parandab nende auto jõudlust ja pikendab mootori eluiga. Tegelikult sõltub see täielikult sõiduki mootorist. Kui su auto on konstrueeritud kasutama 95-oktaanarvuga bensiini, siis 98 või kõrgema oktaanarvuga kütuse kasutamine ei anna märkimisväärset kasu. Kuid kui tootja soovitab kõrgema oktaanarvuga kütust (nt turbomootoriga või suurema surveastmega mootorite puhul), siis võib see parandada jõudlust, vähendada kütusekulu ja detonatsiooniriski.

🛎️. Kütuselisanditega tasub piiri pidada
Kütuselisandid lubavad paremat jõudlust, väiksemat kütusekulu ja puhtamat mootorit, kuid nende efektiivsus sõltub konkreetsest tootest ja sõiduki seisukorrast. Kui kasutad kvaliteetset kütust usaldusväärsetest tanklatest, ei ole enamik lisandeid vajalikud.

Siiski võivad mõned lisandid olla kasulikud:

    • Puhastavad lisandid: aitavad eemaldada süsiniku ladestusi pihustitest ja klappidelt, mis võivad tekkida vanemates mootorites.
    • Talvised diislikütuse lisandid: vähendavad parafiini sadestumist ja aitavad mootoril töötada külmades tingimustes.
    • Oktaanivõimendid: kasulikud vaid siis, kui sinu auto nõuab kõrgemat oktaanarvu, kui tavaline bensiin pakub.

Kui kahtled, kas kasutada kütuselisandit, loe oma auto kasutusjuhendit või küsi nõu mehhaanikult. Vale lisandi kasutamine võib teha rohkem kahju kui kasu.

Allikad: Regular Cars, Fuel Tech Experts

Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.