Teisipäev, 21. mai 2024
Eestis võib ka suvel sõita lamellrehvidega, ent suverehvidest loobumine võib osutuda ohtlikuks nii endale kui ka teistele liiklejatele. Kuna nüüd on suverehvide aeg lõplikult käes, seisavad paljud autojuhid dilemma ees, milliseid suverehve eelistada.

Kui ööpäevaringne õhutemperatuur tõuseb püsivalt üle nulli, siis on õige aeg suverehvide jaoks. Viimased testid tõestavad, et märjal teel ja 15 kraadi juures on lamellrehvide pidurdusteekond kiiruselt 80 km/h ligikaudu 12 meetrit pikem kui suverehvidel.

“Mida kõrgem on temperatuur, seda suurem on lamellrehvi ja suverehvi omaduste erinevus. Suvel lamellrehvidega sõitmine põhjustab muutusi sõiduki käitumises, samas kui suverehvidel kasutatav rehvisegu ja disain tagavad optimaalse kulumiskiiruse, millel on positiivne mõju nii juhitavusele, läbisõidule kui ka jätkusuutlikkusele,” ütles Goodyeari piirkondlik tehnoloogiadirektor Laurent Colantonio.

rehvivahetustöökoda rehvivahetus kaks naastrehvid

Kuni 50% rahalist kokkuhoidu

Kuna turul on suverehve saadaval laias valikus, on juhtide jaoks ülioluline märgata märkimisväärseid erinevusi nende vahel. Suverehvide valik võib pidurdusteekonda oluliselt mõjutada – pidurdades märjal teel kiiruselt 80 km/h ulatuvad rehvimudelite erinevused kuni 15 meetrini ja kuival teel kiiruselt 100 km/h kuni 7 meetrini. Kuigi kvaliteetsetesse suverehvidesse investeerimise kulud võivad esialgu tunduda märkimisväärsed, ei tähenda pikaajaline kasu mitte ainult paremat juhitavust ja mugavust, vaid ka rahalist kokkuhoidu.

Saksa autoväljaanne Auto Bild võrdles 20 suverehvi läbisõitu, asetades 63 200 km-ga esikohale Goodyeari rehvi Eagle F1 Asymmetric 6. See läbisõit on võrreldes testis viimasele kohale jäänud rehviga enam kui kaks korda suurem.

Auto Bild võrdles ka 20 suverehvi hinna ja 1000 km läbisõidu suhet ning selles kategoorias osutus soodsaimaks Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 rehv hinnaga 8,70 eurot 1000 km kohta. See on umbes 50% vähem kui edetabeli viimase seitsme rehvi keskmine hind, milleks oli 16,14 eurot 1000 km kohta. See tähendab umbes 50% säästmist iga tuhande kilomeetri kohta.

Mida teha, et rehvid kestaks võimalikult kaua?

Ainult õige hooldusega saavad autojuhid võtta rehvidest maksimumi ja seeläbi ka raha säästa. Selleks tuleb eelkõige järgida kolme lihtsat reeglit:

  • Kontrollige regulaarselt rehve kahjustuste suhtes ja veenduge, et suverehvi turvisemustri sügavus on vähemalt 1,6 millimeetrit. Kulunud suverehvid on eriti ohtlikud märgades teeoludes, kuna kasvab vesiliu oht.
  • Rehvirõhku tuleb kontrollida vähemalt kord kuus. Liiga madal rõhk ei põhjusta mitte ainult suuremat kütusekulu, vaid kiirendab ka rehvide kulumist ja äärmuslikel juhtudel võib põhjustada rehvi purunemise. Järgige alati rehvirõhu osas auto tootja juhiseid, selle teabe leiate auto käsiraamatust ja enamasti ka juhiust avades B-piilarilt või tankuriluugi siseküljelt. Ärge kasutage kunagi rehve, mis on alla soovitatava kiirus- ja koormusindeksi.
  • Võimalusel vältige üle äärekivide ja läbi löökaukude sõitmist. Lisaks pikendab rehvide eluiga ning vähendab kütusekulu sujuv sõit ja kõige ökonoomsema marsruudi leidmine.

KOMMENTEERI SIIN