Praegu on õige aeg oma sõiduvahend korralikult puhtaks teha. Jagame paar näpunäidet, kuidas auto kevadine suurpuhastus käepäraste vahenditega läbi viia, sealjuures vältides tüüpilisi vigu.
Igapäevase autohoolduse esimene reegel on teadagi “kui juhtub, tegutse kohe”, aga mingil põhjusel kipuvad plekid ja rämpsuhunnikud kabiinis end ikka mugavalt sisse seadma.
Prügilasu vältimisega on lihtne: jäätmed tuleb autoga sõites koguda kindlasse kohta, kas eraldi prügikotti või siis ühte kindlasse laekasse. Sealjuures oleks eriti hea, kui biojäätmed (banaanikoored, õunasüdamed jms) on kogutud eraldi – need saab autost välja astudes visata biojäätmekogujasse.
Iga kord autost välja astudes võtab igaüks oma uksetaskusse vm kogunenud prahi kaasa ja viskab selle prügikasti. Ka prügikoti saab otse olmejäätmetesse visata. Kui pidev enda järelt koristamine sisse harjutada, kabiini rämpsu ei kuhju.
Värskete plekkide eemaldamine
Plekkide puhul on “kui juhtub, tegutse kohe” eriti asjakohane. Autos, kus sõidavad lapsed, on plekid igapäevane nähe isegi juhul kui autos söömine on keelatud. Pisemad ilmakodanikud kipuvad autosõidul mõnikord toitu tagasi heitma, sama võib juhtuda lemmikloomaga.
Soome “Martad” (venestamisevastasest naisliikumisest välja kasvanud mõistlikku eluviisi tutvustav ühendus) on sel puhul soovitanud autosse panna paki söögisoodat, mida kohe märjale plekile peale raputada. Kindlasti ei tohi soodat panna plastikule, sest see ei tule sealt enam maha. 8-10-tunni pärast tuleb koht tolmuimejaga üle käia.
Kui laps või lemmik on autosse oksendanud, kulub rohkem soodat, aga pärast tolmuimejaga ülekäimist võiks autosse jätta üleöö või isegi ööpäevaks kausi äädikaga: see aitab halva lõhna vastu. Äädikalõhna saab autost välja tuulutada.
Mustika-, mustasõstra-, vildika- ja muud raskesti eemaldatavad plekid soodaravile ei allu, nendest lahti saamiseks on vaja appi võtta tõhusam keemia. Värskete vereplekkide puhul aitab külma vee ja seebiga likkupanemine.
Kohviplekid on tõeline nuhtlus, aga nendegi puhul on esimene vahend külma veega leotamine ning seejärel keemiline puhastus.
Pea meeles: Igal juhul on mistahes plekkide puhul kõige õigem nendega kohe tegeleda: kui kogu jampsi tekstiilist välja ei saagi, on vähemalt lootust, et hilisem keemiline puhastus teeb need peaaegu nähtamatuks.
Loomulikult on lastega peres lihtsam hooldada nahkistmetega autot, aga nahksisu ei pruugi sobida muudel põhjustel – mõni kurdab, et see on libe ja talvel külm.
Autotootjad on moodsaid istme- ja salongitekstiile kasutades plekiprobleemi arvesse võtnud ja “ligahülgavad” katted on enamasti juba baasvarustuses olemas. Aga tasub muidugi müügiesindusest kindluse mõttes üle küsida.
Vältida tuleks pööratud nahka (napa, nutukka), eri materjalide kombinatsioone ja sametkatteid. Nende hooldamine on tõepoolest paras peavalu kui autot agaralt kasutatakse ja peres on lapsi või lemmikloomi.
Mida mitte mingil juhul ei tohi teha:
- Tavalise kodukeemiaga EI TOHI plekkide kallale minna!
- Unustage Fairy ja muud nõudepesuvahendid – need söövitavad tihendeid ja lagundavad lakki
- Põrandaharjaga või tavalise nuustikuga ei tohi autos midagi pesta, see kriimustab!
- Kui sa ei tea, millega puhastada, siis ära puhastagi vaid pöördu spetside poole!
Kevadist suurpuhastust alga pesuga
Kevadist suurpuhastust tuleks alustada korralikust välispesust. Kuidas seda keskkonnasäästlikult ise teha, loe siit, mõistlikum on teha autole (leotus)pesu kaasaegses pesulas. Eelistatult säärases, kus ei tehta harjapesu. Kriibib!
Kui teenindusjaamas on tolmuimeja, võiks sellega teha auto esimese sisepuhastuse ja ühtlasi visata autost välja sinna kogunenud rämpsu – selleks on jaamades prügikastid täitsa olemas.
Jalamattide kloppimise võiks jätta koduseks tegevuseks, keegi ei taha saada kaela teie tolmupilve. Kummist jalamatid tuleks samuti kodus hoolikalt puhtaks pesta ja kuivama jätta. Tekstiilist mattide keemiline puhastamine jätke spetside hooleks.
Panipaigad, praovahed tühjaks
Enne kui sisemuse kallale minna, tuleks üle vaadata panipaigad ja need tühjaks teha. Samal ajal võiks mõelda, millised asjad on sõitjateruumis üleliigsed – mida vähem lahtisi esemeid autos, seda turvalisem. Tee korda ka pakiruum.
Nüüd vaata üle kõik istmealused ja põrandapraod: sinna on kogunenud imeline kultuurikiht! Korja suurem jama käsitsi ära, väiksem jäta tolmuimeja hooleks. Kui leiad näritud nätsu, rakenda sanktsioone, reaalselt. Näts on saatanast.
Martade nipp: väikesed silikoonist muffinivormid võib panna topsihoidjate põhja: topsid ei libise, pisike pudi koguneb vormi põhja, mitte topsihoidja põhja kust seda on raske kätte saada.
Kui autos sõidutatakse lapsi, võiks ka tagaistme juures olla prügikott, kuhu praht kogutakse. Harjutage lapsed jääke ja kommipabereid ja muud mudru kohe prügisse panema (kõrgem level on biojäätmete eraldamine tavaprügist).
Martade nipp: kasutage prügikotina sangadega ühekordseid kotte (biolagunevaid, kui sellest on parem tunne), kuid mitte paberkotte, sest need imavad niiskust ja muutuvad hapraks. Kinnitage kott näiteks peatoe külge.
Areenile astub ablas tolmuimeja
Ning ongi tolmuime kord! Alusta laegastest ja panipaikadest, kasuta vastavaid otsikuid. Tõmba õrnalt üle ka armatuur (pintsliga otsik, töötle nagu raamaturiiulit). Käi üle uste sisetaskud. Jälgi, et sa hoogsalt koristades autot ei kriibiks.
Järgmiseks tee puhtaks pakiruum (klopi ka matid välja!) ja viimasena võta ette kabiin, selle puhastamine nõuab kõige rohkem meelekindlust. Ja aega.
Kõige rumalam, mida teha saad, on alustada tolmuimejaga tõmbamist põrandalt: võid kindel olla, et nii paiskad tolmu igale poole laiali. Seega liigu ülaltpoolt allapoole ja ära unusta üle tõmbamast ka lage. Ja istmete seljatugesid!
Hea teada: selleks, et auto kodus tolmuimejaga korralikult puhtaks teha, kulub isegi oskajal vähemalt tund aega. Imuri kott või tolmuanum võiksid olla “nullis” ehk uus kott või tühi anum – ideaalne õppematerjal pereliikmetele, KUI essune üks auto olla võib.
Aknad puhtaks
Pehme “karvutu” mikrofiiberlapp või ka spetsiaalne aknapuhastamiseks mõeldud abivahend tõstavad töö tulemusega rahulolu: kui kasutad klaasipuhastusvahendit, väldi pritsmete sattumist armatuurile, uste sisekülgedele ja tekstiilile.
Töötle rahulikult, süsteemsete liigutustega üle kõik sisemised klaasipinnad, sh tahavaatepeegel. Käi üle armatuur, ka infolustiekraan, tagumised klaaskattega käetoepaneelid (noobelautodel), mis on täis näpujälgi.
Nende puhul kasuta pehmet lappi mitte mingil juhul aknapuhastit. Väldi ekraanide puhul igasugust keemiat: läikivate pindade jaoks on osal autodel juba kaasa pandud “karvutu” mikrofiiberlapp.
Martade nipp: kooli kodundusetunnis õpetatakse tütarlastele energiasäästlikku aknapesuvõtet: alustad ülemisest vasakust nurgast, vead sirgjooneliselt parema nurgani, tuled nõksu alla ja vead sirgjooneliselt vasakule jne. Nagu ussimäng, joonistad kandilise “s”-tähe üle kogu aknapinna. Eriline tähelepanu ümaratele nurkadele, sealt tuleb veidi “koukida”, et mustust kätte saada.
Autoaknaid võid puhastada ka isetehtud sidruni-viina või äädikalahusega, vesi jätab klaasile kohutavad hallid triibud. Olemas on laias valikus (öko)autokeemiat, seega ise katsetamise asemel on võimalik minna välja kindla peale.
Hea teada: sarnaselt koduakendele on parim ilm auto puhastamiseks pilvealune plusskraadiga päev. Päike kuivatab märjad pinnad koledasti triibuliseks, ja sisemisi klaasipindu puhastades tundub, et need ei saa elades puhtaks.
Viimase lihvi võid aknaklaasidele anda “nahaga”. Jälgi, et see oleks kuiv, niiske “nahk” teeb klaaspinnad triibuliseks ja kogu senine töö ja vaev osutuvad mõttetuks rapsimiseks.
Natuke draamat peab olema igas töös: päris kindlasti unustasid sa puhtaks tegemata küljeakende ülemised servad – tee seda siiski! Lase aken natuke alla ja tõmba lapiga servad puhtaks. Ühtlasi kontrolli, kas mehhanismi vahele pole sattunud liiva või tolmu – kui krigiseb või tõrgub, tuleb hoolduses lasta automaatika korda teha.
Istmed puhtaks
Nüüd on see koht, kus võid kasutada akna puhastamiseks mõeldud kummiservaga puhastajat ja veega täidetud pritsi – sea selle pihusti kõige “udusemasse” asendisse.
Töötle istmeid sammhaaval: pritsi seljatugedele pisut vett ja tõmba ülalt alla liigutustega aknapuhastiga: juuksekarvad ja riidejäägid rullivad end kenadeks topsudeks, millele võid soovi korral nimedki anda.
Töötle istmeosad tagant ette ja samuti istmete alumised osad ning põhjakatted. Jätka pakiruumi vilditud osadega. Kui kõik tekstiilipinnad puhastatud, kogu topsud kokku. Kui andsid neile nimed, vabanda viisakalt ja viska need ära.
Kui aknapuhastajat ja pritsi käepärast pole, võid istmed üle käia niiske froteed meenutava mikrofiiberlapiga ja korjata tolmu, karvad ja muu mudru sellega kokku.
Plastikpinnad puhtaks
Kõigepealt pühi tolm, kasutades mikrofiiberlappi, millepuhtaks raputad pärast iga suurema ala pühkimist. Järgmiseks tuleks teha “märgpuhastus” ehk kõik kohad niiske lapiga üle käia.
Võid kasutada vastavat puhastusvahendit. Panipaigad tuleb ükshaaval ja suure hoolega puhtaks nühkida. Käi üle ka pakiruumi plastosad.
Martade nipp: tilk oliivõli aitab eemaldada mustuse plastpindadelt, tõmmates uuretest kaasa tolmu. Enne kui õlitama kukud, testi seda nippi mõnel väisemal pinnal. Õliga võib kevadpuhastuse lõpus üle käia kummitihendid.
Martade nipp: raskesti ligipääsetavate uurete puhastamiseks võib kasutada pehmet hambaharja ja tükiseepi. Pärast tuleb pinnad majapidamispaberi või “karvutu” pehme rätikuga üle käia.
Olemas on spetsiaalsed poleervahendid, mis takistavad tolmul kogunemast plastikpindadele ja hoiavad need kauem puhtana. Võid need kõige lõpuks kanda mikrofiiberlapiga peale ja tunda rahulolu, sest vahend teeb auto nagu-uueks.
Vanade plekkide eemaldamine
Üldiselt on vanade plekkide eemaldamine suht tulutu töö, mille peaks õnnestumise huvides usaldama spetsialistidele ja edaspidi kehtestama reeglid, et plekke tekiks vähem.
Kes raatsib, rendib tekstiilpindade puhasti, mitte mingil juhul ei tohi ise hakata plekke eemaldama aurupuhasti, kuuma vee või nõudepesuvahendiga: kogu mustus imbub istmete sisse ja seda ei saa sealt enam miski nipiga kätte.
Viimane lihv kevadkoristusele
Tunneli lõpus paistab valgus: et anda kevadpuhastusele viimane lihv, tuleb uksed ja pagasiruumi luuk avada ja servad niiske lapiga puhastada talvel sinna kogunenud tolmust ja mudast. Sealjuures peab jälgima, et metallpinda ei kriibiks.
Hea teada: kuigi Martad soovitavad kvaliteetset oliivõli tihendite puhastamiseks, võiks selleks kasutada vastavat vahendit, mida müüakse igas autopoes. Tihendite tervis peab olema korras!
Kui märkad värvivigastusi või roostet, ära hakka oma tarkusega midagi tegema. Küsi palun nõu asjatundjatelt. Kere ja auto põhja puhastamist ei ole niisama lihtsalt “käepäraste vahenditega” nagu ilusad silmad ja vesi võimalik ette võtta.
Jäta auto uksed lahti (muidugi kuiva ilmaga!) ja tuuluta sõidukit korralikult mitu tundi. “Juustukat” või muud haisu võid proovida käepäraste vahenditega välja saada: pane autosse kauss äädikaga ja jäta see sinna üleöö. Hommikul tuuluta auto.
Tähtsad soovitused laiskadele
Kogu see “tee ise”-teema on mitme otsaga ega sisalda ainulist tõde. Parima suurpuhastuse tulemuse tagab korraliku, vastavale alale spetsialiseerunud teenusepakkuja kasutamine. Jah, see maksab päris korraliku raha, aga tasub ära kui jälgid allolevaid reegleid:
- hoia auto prügist puhas
- korista värsked plekid
- väldi söömist, joomist, nätsutamist autos
- võta turvatoolis lapsel jalatsid jalast
- istu autosse puhastes riietes
- puhasta jalanõud või kasuta eraldi jalatseid
- käi auto tolmuimejaga kergelt iga nädal üle
- klopi matte alati kui seal peal on sodi
- pese matte kui midagi on sinna peale läinud
- hoia asjad omal kohal
- nõua korda kaasreisijatelt
- vaheta prügikotte tihedalt
Kokkuvõtteks
Auto on ruum, kus veedame lühema või pikema osa oma päevast, kuidas keegi. Seega on see peaaegu nagu eluruum ja nagu sa koristad oma tuba, nii võiksid koristada ka autot.
Puhtast autost üksi on vähe, et turvaliselt sõita: autot tuleb ka korraliselt hooldada. Ka kriisiajal on teenindused lahti ja pole ühtegi vabandust, miks peaksid kättejõudnud korralise hoolduse aja “üle laskma”. Auto saab kontaktivabalt anda üle ja pärast desotud võtmed kätte.
Kevadpuhastuse tegemiseks varusid sa ju endale kummikindad nagunii. Kui kardad viirusnakkust, kasuta autot viies ja tuues ühekordseid kindaid võõraste pindade puutumisel.
Boonuseid kevadise suurpuhastuse tegemisel on mitmeid: värske õhk, kulutatud energia, rõõmus meel tehtud tööst ja pereliikmete kustumatu tänu kui nad istuvad puhtasse sõidukisse. Tasub ära!
Erinevate plekkide eemaldamise kohta leiab kasulikke nippe näiteks siit
Pildid: Ylle Tampere