Autotootjate tihe konkurents ulatub mootorsõidukitest kaugemale ning uue auto valikul hinnatakse üha enam ka muid toetavaid tehnoloogiaid, sealhulgas sõidukogemuse hõlbustamiseks loodud autorakenduste olemasolu. Elke Mustakivi uute autode müügiosakonna juhataja Konstantin Semjonov toob välja uuemate autoäppide kõige kasulikumad funktsioonid.
Autoäppide funktsioonid käivad käsikäes auto enda funktsionaalsuse ja kasutusmugavustega. Semjonovi sõnul on iga tootja rakendus küll oma nägu, kuid siiski on parimate autoäppide puhul läbivaid funktsioone, mida kasutajamugavuse parendamiseks pakutakse.
„Autorakenduse põhilised funktsioonid on loodud selleks, et oma sõidukit veelgi paremini tundma õppida ning kõikidest mugavustest maksimum võtta. Tänapäevased rakendused on nagu head abimehed, kes aitavad avada distantsilt uksi, määrata auto asukohta ning optimeerida sõidukulusid ja marsruuti,“ ütles Semjonov.
Auto asukoha määramine ja jälgimine
Semjonovi sõnul on auto asukoha määramine üks peamisi funktsioone, mida autorakenduste juures kasutatakse. Sageli teeb auto asukoha määramise ja jälgimise reaalajas võimalikuks pidev ühendus Google Mapsi või mõne muu kaardirakendusega, sest rakendus ja auto on pidevalt ühendatud. Nii saab auto omanik mootorsõiduki asukohta igal ajal jälgida ja seda ka vajadusel oma pere ja sõpradega jagada. Seega ei ole ka suures parklas auto kaotamine enam probleem, sest rakendus mäletab asukohta sõidukijuhi eest.
Uste distantsilt lukustamine ja avamine
Distantsilt auto uste lukustamine ja avamine on hajameelse autoomaniku parim sõber, sest enam ei ole uste kontrollimiseks vaja õue auto juurde kõndida – uksed saab äpi kaudu mugavalt avada ükskõik kust. Semjonovi hinnangul on funktsioon eriti kasulik nendele, kes autot jagavad või kelle autosse sageli midagi olulist unustatakse, näiteks võtmeid, rahakotti või laste kooli- ja trenniasju. Nii saab asjad autost mugavalt kätte ka siis, kui autoomanik on võtmetega tööl või kodus.
„Lisaks uste avamisele ja lukustamisele võimaldavad mõned rakendused ka distantsilt autot käivitada ning seadistada sõiduks sobivat temperatuuri, mis on tänuväärne funktsioon kuumal suvepäeval või krõbedate miinuskraadide korral,“ tõi Semjonov välja.
Hoolduste meeldetuletused ja ajalugu
Paljude tootjate sõidukid annavad küll näidikuplokis teada, et hooldus on lähenemas, kuid autorakendust kasutades on sinu jaoks nähtav ka auto hooldusajalugu, tehtud tööd ning eesootavad hooldused. „Rakendust kasutades on omanikul pidev ülevaade, kui palju kilomeetreid järgmise hoolduseni on jäänud, millised tööd on masinale juba tehtud ning milliste hooldustöödega tuleb tulevikus arvestada. See aitab oluliselt kaasa ka sõidukiomaniku kulude planeerimisele, sest on ette teada, mis ulatuses hooldustööd ees ootavad,” selgitas Semjonov.
Hoiatustuled ja nende tähendus
Seda, et mõni erksavärviline hoiatustuli endalegi üllatuseks põlema läheb, tuleb ette igal autojuhil. Sageli tuleb hoiatava märgutule põhjust otsida juhendist või pöörduda info saamiseks teeninduse poole.
„Mitmed uued autoäpid näitavad reaalajas, mis sõidukiga parasjagu toimub ning millal tuleks hoiatustule korral tegutseda. Näiteks Toyota rakenduses MyT on selgitused tehtud võimalikult kasutajasõbralikuks, et omanik oleks kursis, mida põlev hoiatustuli tähendab ja kui kiiret reageerimist see vajab,” selgitas Elke Mustkivi uute autode müügiosakonna juhataja. Nii muutub igasugune tehniliste probleemide lahendamine autojuhi jaoks veidi kergemaks ning enda autot õpitakse tundma järjest paremini.
Sõiduajalugu kulude optimeerimiseks
Mitmed autoäpid kuvavad ka auto sõiduajalugu, mis näitab kenasti ära nii läbitud teekonna kui ka sõidustiili. Sealhulgas saab jälgida sõiduki keskmist kiirust ning kiirendamisi, mis aitavad ehk praeguse kalli kütusehinna juures oma sõidustiili ökonoomsemaks optimeerida. Samuti on see hea viis erinevate sõidutrajektooride katsetamiseks, et valida ajaliselt ja kütusekulult kõige mõistlikum lahendus. Erinevate elektrisõidukite puhul on sõiduajaloo jälgimise boonuseks ka kalkuleeritud CO2 sääst, mis tuletab kasutajale pidevalt meelde keskkonnasõbralike sõiduvahendite olulisust.
Foto: Dacia