Kolmapäev, 18. detsember 2024
Tärkav kevad toob teedele ohtlikud löökaugud, mis võivad autodele palju kahju teha. On ette tulnud ka juhtumeid, kus ratas murdub sõiduki küljest lahti ja kahju ulatub lausa 5000 euroni. Samas saab autojuht lihtsate nippide abil õnnetusi vältida.

„Kehvadest teeoludest tingitud kahjujuhtumeid jõuab meieni tavaliselt kõige rohkem varakevadel, mil lumi on ära sulanud, kuid talve jooksul tekkinud löökauke pole jõutud veel ära lappida,“ sõnas ERGO transpordikahjude osakonna juht Raido Orulaid. „Päeval päike sulatab, öösel aga külmetab. Selline temperatuuride vahe ja jäätumine öösel paisutab asfalti ning tekivad löökaugud,“ selgitab ta.

Löökaukudest hoidumiseks soovitab Orulaid jälgida teeseisundit ning vältida kiirustamist ja veelompidest läbi sõitmist. „Vesi võib peita suuremat löökauku – kui lombist mööduda ei ole võimalik, siis on võimalike kahjude vältimiseks mõistlik lomp läbida võimalikult madala kiirusega,“ lisab ta. Orulaidi sõnul põhjustab ohtlikke olukordi ka madal päike, mis jää ja asfaldi pealt vastu peegeldab ja nähtavust halvendab ning toob välja, et ka sel puhul aitab sõidukiiruse vähendamine, et löökauke piisavalt vara märgataks.

ERGO kindlustuse andmetel ulatuvad löökaukude puhul keskmised väljamaksed 1000-1500 euroni. Kergematel juhtudel saab vigastada ainult rehv, halvemal juhul saavad vigastada ka vedrustus ja keredetailid. On olnud ka juhtumeid, kui ratas sõiduki küljest murdub. Sellisel juhul võivad kahjud isegi 5000 euroni ulatuda.

Löökaugu tuvastamisel on mõistlik see kaasliiklejate informeerimiseks näiteks Waze’is märgistada ning kindlasti anda ka august teada telefoninumbril 1247. See on vajalik, et teehooldaja saaks löökaugu märgistada ja parandamise protsessi alustada. Transpordiameti esindaja sõnul on pärast teavitamist vajalik löökauk märgistada kahe tunni ning parandada maksimaalselt seitsme päeva jooksul.

Löökaugust tekkinud kahju hüvitab kaskokindlustus, kuid hüvitist saab nõuda ka tee valdajalt. Kahjude hüvitamiseks on oluline tekkinud juhtum fikseerida. Seda saab teha kas ise või paluda selleks politsei või munitsipaalpolitsei abi. Sündmuse fikseerimata jätmisel ei saa hiljem tekkinud kahju tee valdajalt nõuda.

Foto: PotholeStories

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.