Reede, 19. aprill 2024
Hyundai teatas uuest eesmärgist investeerida elektriautodesse 2030. aastaks 14,5 miljardit eurot, müüa 1,87 miljonit elektriautot ja avalikustada 17 uut täiselektrilist mudelit.

Eesmärk avalikustati täna Hyundai investorite päeval firma presidendi ja tegevjuhi Jaehoon Changi poolt. Elektriautode ambitsiooni kiirendamine ja seatud eesmärgid puudutavad nii Hyundai kui Genesise brände.

Eelnevalt oli teada eesmärk müüa 2025. aastaks 560 000 elektrisõidukit. Kui see eesmärk saavutatakse, peaks Hyundaile kuuluma 7% maailma elektriautode turuosa.

Samuti loodetakse 2030. aastaks saavutada USA müügis 50% elektriautode osakaal, kuna tõusuteel on nii ostjate huvi kui ka valitsuse toetused elektrisõidukitele.

Detsembris ennustati, et Hyundai ja Genesise elektriautode üleilmne müük jõuab käesoleval aastal 220 000 sõidukini – näitaja, mis 2020. aastal oli vaid 90 000. Ühtlasi plaanib Genesis 2030. aastaks saada vaid elektriautode tootjaks ning 2025 alustatakse sisepõlemismootoritest loobumist.

Samuti plaanitakse hetkel kasutatava e-GMP modulaarse elektriautode platvormi edasiarendust nimega IMA (Integrated Modular Architecture), mis võetaks alates 2025. aastast kasutusele kõigil kontserni brändidel. IMA-l rajaneksid nii sõiduautod kui ka spetsiifilisemaks tarbeks loodud masinad nagu robotaksod.

IMA-le saab pakutama viit erinevat elektriajamit ning tõenäoliselt ka erineva suurusega akupakke, lubatud on paremat sõiduulatust ning piisavat paindlikkust kõigi segmentide sõidukitel kasutamiseks.

Lubatud 17 elektrilisest uudismudelist saab Hyundai 11 ja Genesis 6. Hyundaile lubatakse kolm sedaani, kuus krossoverit, üks väikesõiduk ja üks veel täpsustamata sõiduk. Genesis saaks kaks sõiduautot ja neli krossoverit, sealhulgas juba käesoleval aastal lansseeritav GV70.

Genesis GV70

Investeerida plaanitav 14,5 miljardit eurot on osa Hyundai “tulevikuäride” 71,7 miljardi euro suurusest investeeringust, mis panustatakse tootmisse, laadimisvõrgustikke ja tehnoloogiapartnerlustesse. Suurema summa sisse jääb ka 9 miljardi euro suurune investeering autonoomsete sõidukite arendusse.

Laiendada plaanitakse ka tootmist – lisaks olemasolevatele elektriautosid tootvatele tehastele Koreas ja Tšehhis algab juba käesoleval aastal tootmine Indoneesias.

Akude tootmine ja isejuhtivad autod

Hetkel on Hyundai sõnul kaetud akude vajadus kuni 2023. aastani ning läbi partnerluste soovitakse 2030. aastaks jõuda 170 GWh varuni, et toetada elektrifitseerimist.

Tahkisakude teemal öeldi vaid, et koostöö partneritega käib. Detsembris toimunud intervjuu käigus ütles Chang, et ei saa lubada tahkisakude laiatarbekaubaks saamist 2030. aastaks, nagu on lubanud mõned Jaapani tootjad. Koos Korea partneritega käib aga töö uue põlvkonna liitiumioon- ja liitium-metallakude arendamiseks.

Hyundai on tõusnud globaalsete autotootjate esirinda ning nüüd seisab ees suur töö, et elektrisõidukitele üle minna. Chang võttis vastutusrikka koha üle 2020. aasta detsembris, olles enne olnud Genesise tegevjuht. Tema sõnul on Hyundai kvaliteeti ja brändikuvandit puudutavad eesmärgid suuresti saavutatud ning nüüd tuleb rõhku panna elektrifitseerimisele.

Investorite päeval oli juttu ka muudest arengutest – näiteks kõik alates 2022. aasta lõpust lansseeritud mudelid saavad üle-õhu tarkvarauuendused. Aasta teises pooles avalikustatav Genesis G90 sedaan saab aga olema tootja esimene kolmanda taseme autonoomsete juhiabisüsteemidega mudel.

Genesis G90 Stardust Edition

Järgmisel aastal alustatakse Hyundai Ioniq 5 mudeleid kasutava robotaksode teenusega, plaanis on ka isejuhtivate kullerautode projekt koostöös Aptivi ja Uber Eats’iga.

Fotod: Hyundai Motor Co.

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN