Reede, 22. november 2024
Tallinna linnavalitsuse soov, panna kõik sõidukid talvel lamellrehvidele, on tekitanud palju vastukaja. Avaldame lugejakirja, mille autor* selgitab, miks ta linnas uuesti naastrehvidega sõidab. Ta lubab, et paneb autole lamellid alla, kui linnavalitsus hakkab sisuliste asjadega tegelema.

Ma ei saa aru miks toimub Tallinnas nõiajaht naastrehvidele. Kunagi eelmisel sajandil kasutasin lamellrehve ja mulle meeldis nendega sõita. Aga siis hakkasid tekkima olukorrad kus vaja oli naastrehve.

Linnavalitsus võib ju korraldada lauluväljakul sügisesi paraade ja väita, et nad on talveks valmis aga jälle tuleb lumi maha ja just ristmikud on jääs. Väiksemate tänavate otsad enne ristumisi on samamoodi jääs.

Meie tänavatelt vee ära juhtimisega on nii nagu on. Päike sulatab lund ja jääd, vesi voolab sõiduteele ja külmub seal maja varjus ära. Mida ma teen sellisel lõigul lamellrehvidega?

Käin ka palju jala ja iga talv olen kõnniteel kukkunud, kuigi vanusest tulenev kogemus peaks juba riskide eest hoiatama.

Minu – ja ilmselt ja paljude teiste autojuhtide kogemus ütleb, et kui sa ei sõida Tallinna peatänavatel ja ei tööta Tallinna Linnavalitsuses, siis on mõistlikum kasutada talvisel ajal naastrehve.

Ma tean ja saan aru, et naastrehvid rikuvad teepinda ja tekitavad tolmu, aga tagasi eelmise lõigu juurde: kui ma tunnen, et ma ei pea enam ootamatute jääväljadega võitlema, võin tagasi pöörduda lamellrehvide juurde.

Miks ikkagi toimub ristisõda naastrehvide vastu? Ma ei saa sellest tõesti aru! Kas eemaldatud katalüsaatori ja tahmafiltriga sõidukid ei ole meie tervisele ohtlikud? Tahma peenosakesed ja lämmastikoksiidid on ka tervisele kahjulikud või lausa vähki tekitava toimega.

Kas keegi on välja arvutanud, kui palju rikuvad meie tervist rikutud heitgaaside puhastuse süsteemiga sõidukid ja millal selle probleemiga tegelema hakatakse?

Mis kasu on naastrehvide tekitatud tolmu eemaldamisest, kui kõrval on tahmaosakesed ja lämmastikoksiidid? Ehk lühidalt, kui võidelda tervise eest, siis kompleksselt, mitte ainult ühe komponendi vastu võideldes.

Ma saan aru, et kellelgi Tallinna Linnavalitsuses on pime viha naastrehvide vastu. Tehku oma tööd korralikult ja ma hakkan jälle lamellrehvidega sõitma!

*Toimetusele on kirja saatja nimi teada

Kaanepilt: Uku Tampere

1 kommentaar
  1. blank

    Üleüldiselt nõustun, “tuunitud” EGR ja DPF süsteemidega autod on ilmset elanike tervise osas tunduvalt suurem probleem.

    Samas, olen juba aastaid pealinnas elanud, sõidan väga palju nii linnas kui maantee ja ka külavaheteedel. Lülitusin mingi hetk tippklassi naastrehvide pealt tippklassi lamellidele ja ei kavatse kunagi enam igapäevaauto alla naastrehve panna. Tänapäeval on täiesti aktsepteeritava jääpidamisega rehve väga mõistliku hinnaga saada (nt Hankooki W616), ehk äkki on autori probleem hoopis nendes eelmise sajandi lamellrehvides..
    Viimaste aastate testides on korduvalt näha olnud, et hea lamell võib ka jääl kehvemast naastrehvist üle olla.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.