Kolmapäev, 24. aprill 2024
1. veebruarist kehtib uus riiklike sõidu-ja teooriaeksamite vastuvõtmise kord. Juhiloa saamiseks tuleb õppuril endal kõvasti panustada. Kõige alus on hea ja toetav õpikeskkond. Kuidas valida autokooli, räägivad asjaga kursis olevad eksperdid ja koolitajad.

Liiklusekspert Juri Ess, üks riikliku teooriaeksami küsimustiku koostajatest kirjutas veebruari alguses põhjalikult lahti, mis on eksamikorralduses võrreldes varasemaga muutunud.

Juri Ess rõhutas, et heade tulemuste saamiseks peab õppur ise olema valmis panustama – oluline on mõista, et mitte juhiluba ei sõida, vaid päris inimene ning teekond turvalise liiklemiseni on pikk ja sugugi mitte lihtne. 

Autokooli valimine

Kõik algab kliendist ehk õppijast. Kui soovid lõpetada autokooli võimalikult kiiresti ja odavalt, siis selliseid pakkumisi ka turult leiab.

Aga see on nõiaring: mida rohkem on nõudlust odava ja küsitava kvaliteediga teenuste vastu, seda rohkem autokoole seda teenust ka pakuvad.

Ja kui enamus õppijaid valivad autokooli üksnes hinna järgi, viib see paratamatult hindade võidu allatrumpamiseni ja ühtlasi ka kvaliteedi alandamiseni, sest tasuta lõunaid ei ole olemas.

Tulemuseks ongi kehva kvaliteediga uued juhid. Seega võtke asja tõsiselt, planeerige oma aega ja olge valmis õppima ja investeerima enda teadmistesse.

Autokooli valima hakates tuleks lähtuda eksami tulemustest, sest need iseloomustavad koolituse kvaliteeti. Õppekava hind on kahtlemata oluline, kuid kehva tasemega odav kool läheb lõpuks kallimaks kui hea autokool.

Eesti autokoolidest saab ülevaate portaali valiautokool.ee kaudu. Kasutaja saab võrrelda eksamite tulemusi ja sobivat autokooli filtreerida linna, koolituseliigi ja hinna järgi. 

Autokoolide instruktorid jagavad kogemusi

Tapa Autokooli juhataja Neeme Külmallik ütleb, et õpilased valivad autokooli sageli reklaami ja algselt pakutava hinna järgi.

“Tõsiasi, mille me unustame, on et inimene käib autokoolis korra elus. Ja kui sealt saadav mulje ei vasta ootustele, siis selline arvamus tal autokoolidest ka jääb. Enamasti ei olda teadlikud kursustega kaasnevatest kulutustest.”

Külmallik lisab, et parim kvaliteedinäitaja autokoolile on õpilane, kes jõuab juhiloani: “Kui õpe ning suhtumine on olnud autokooli poolt hea, siis räägib õppur seda ka tuttavatele. Ja eks auto, millega õpet läbi viiakse, on ka oluline.”

Enn Saard Aide autokoolist kinnitab, et kõige enam valitakse autokooli sõprade ja tuttavate eelneva kogemuse järgi, aga loomulikult arvestatakse ka kvaliteeti ja masinaparki, millistega toimub õppesõit.

Aides tehakse õppesõitu paar aastat vanade sõidukitega, põhiosa kooli õppuritest eelistab harjutada käsikäigukastiga autoga:

“Käsikastiga autoga sõitma õppides ja eksameid sooritades on hiljem nii käsikastiga kui ka automaatkastiga sõidukit õigus juhtida, ainult automaatkastiga õppides võib edaspidi ainult automaadiga sõita,” selgitab Saard.

Eesti ühe suurema autokooli Autosõit OÜ juhataja Indrek Madar ütleb, et autokooli valimise printsiipide kohta ei olegi võimalik üheselt vastata:

“See on keeruline küsimus. Ega sellele küsimusele ühes vastust ei olegi, paljud vaatavad ikkagi hinda, kuid kahjuks ei tehta endale selgeks mida küsitud raha eest pakutakse,” tõdeb Madar.

“Samas, mida päev edasi, seda enam otsitakse mugavat ning turvalist teenust. Seda viimast oleme soovinud ka oma klientidele pakkuda ja suures osas on see õnnestunud – kogu „koolitusportfell“ tuleb ühest koolist.”

Indrek Madar selgitab, et Autokooli e-autokool on tasuta ka tavaõppurile, õppesõitu tehakse kaasaegsete autodega, olemas on aastaringsed libedarajad, liiklusohutussimulaatorid, lai teenidusvõrk, mugav broneerimissüsteem.

“Autokooli kvaliteeti võiksid kinnitada ka läbipaistev arveldamine, ja koolitatud personal. Suhtlemine õppuriga ja tema vajadustest lähtuva õppeprogrammi koostamine ja läbi viimine on need näitajad, mille puhul võib öelda, et autokoolist tulevad kvaliteetsed tulevased juhid,” võtab Indrek Madar teema kokku. 

Viis punkti, mida autokooli valimisel järgida

1. Kuula sõprade ja tuttavate kogemusi ja loe autokoolide kohta jäetud tagasisidet. Ühismeedia ning internet annavad kiire vastuse, kas tegu on hea või lihtsalt odava autokooliga.

2. Kasuta Maanteeameti autokoolide võrdlust või portaali valiautokool.ee ja vali välja 3-5 sulle sobivat. Võrdle hindu ja eksamitulemusi.

3. Võta kooliga ühendust ja tee selgeks kursuste sisu ja võimalikud lisatasud. Loe läbi kooli õppekava või palu endale see saata. Õppekava puudumine või puudulik kursuste kirjeldus võivad viidata puudujääkidele kvaliteedis.

4. Küsi teooria- ja sõiduõpetajate kohta tagasisidet, et saaksid valida oma natuurile sobivaima juhendaja. Küsi koolist, kas sul on soovi korral võimalus sõiduõpetajat vahetada.

5. Vaata, milliste autodega koolis tehakse õppesõitu ning kas neil on olemas lisavõimalused nagu libedarada vms. ja uuri välja, kas kool on valmis tegema lisatööd (kui sina oled valmis maksma), et õpiksid päriselt sõitma. Eksamikorras on sellest aastast suur muutus: sa pead olema võimeline toime tulema elulistes olukordades ja päris liikluses. 

Kaanepilt: Ylle Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN