Laupäev, 9. november 2024
Ei ole saladus, et õige mootoriõli valik on auto mootori pikaealisuse võti. Kuid ekspertide sõnul on juhtide teadlikkus endiselt puudulik.

Juhid toetuvad aegunud teadmistele, samas kui kvaliteedinõuded õlidele karmistuvad aina kiiremini. Eksperdid jagavad oma teadmisi ja näpunäiteid selle kohta, mida on vaja teada õli kvaliteedist ja miks see muutub üha olulisemaks.

Peamine viga – viskoossus

“Mootoriõli valimisel on autojuhtide peamine viga juba aastaid olnud sama – autoomanikud hindavad mootoriõli ikka veel selle viskoossusklassi järgi, näiteks 5W-30, arvates, et see tagab ka mootoriõli hea kvaliteedi. Tegelikkus on aga see, et sama viskoossusklassiga õlid ei pruugi sobida sama automargi jaoks, sest need ei ühildu kõigi mootorite eripäradega,” sõnas Balti Autoosade tootejuht Danel Kask.

Viis kvaliteediparameetrit

“Uued mootorite konstruktsioonilahendused, heitgaasinormid ja biokomponentide suuremad kogused kütuses on viimastel aastatel toonud kaasa väga ranged nõuded mootoriõlide kvaliteedile. Mootoriõli valimisel ei piisa enam ainult õli viskoossusest. Väga oluline on kontrollida sõiduki kasutusjuhendist või õlitootja veebilehelt, milline on õli nõutav spetsifikatsioon või heakskiit ning valida sobiv õli, mis vastab antud standardile. Ilma selleta mitte ainult ei lühenda me mootori eluiga, vaid võime põhjustada ka selle kiire hävimise LSPI detonatsiooni tõttu,” rääkis TotalEnergies tehnilise osakonna juht Andrzej Husiatyński.

Õli kvaliteedistandardid kehtestavad rahvusvahelised organisatsioonid nagu ACEA (Euroopa Autotootjate Liit), API (Ameerika Petrooleumi Instituut) ja ILSAC (Jaapani-Ameerika Rahvusvaheline Määrdeainete Standardiseerimise ja Kinnitamise Komitee).

“Eesti autojuhid peaksid eriti huvitatud olema ILSACist – seda kvaliteedistandardit kasutavad laialdaselt populaarsete Jaapani ja Korea autode tootjad. ILSAC on oma kvaliteedinõudeid täiustanud ja uuendanud juba üle 30 aasta. ILSACi tunnustuse saamiseks läbib õli mitmeid laboratoorseid ja dünaamilisi teste viies erinevas mootoris,” sõnas Husiatyński.

Eksperdid on välja selgitanud viis kvaliteetse mootoriõli kriteeriumit ja nende eelised, mida iga autojuht peab tänapäeval teadma. Nendele kriteeriumidele vastavad täna mootoriõlid, mis on kooskõlas ILSAC GF-6 kvaliteedistandardi viimaste nõuetega. Joonisel on näha ka võrdlust ILSAC GF-6, GF-5 ja GF-4 vahel.

Mootoriõli nõuded

“Uusim ILSACi GF-6 standard annab mootoriõli omadusi kõige paremini edasi, kui seda võrrelda eelmiste standarditega. GF-6 standard toob suurema kütusesäästu, suurema kaitse mootorile ja palju muud,” ütles Kask.

Viskoossuse kasv

Täna saavutavad väiksemad mootorid suure võimsuse ja see tähendab suuremat termilist koormust õlile. Siis kipub õli oksüdeeruma ja selle viskoossus suureneb. See nõue piirab oluliselt viskoossuse kasvu võimalust, mis peab tähendama paremate baasõlide, antioksüdantsete lisandite ja tahma vähendamise lisaainete kasutamist.

Väiksem kütusekulu

Õli eesmärk on vähendada hõõrdumist mootoris. Sobiva viskoossuse, hõõrdumise modifikaatorite ja vähendatud HTHS-koefitsiendi kasutamine aitab vähendada hõõrdumist mootoris ja suurendada selle efektiivsust, mis tähendab väiksemat kütusekulu. HTHS on lühend sõnadest “High Temperature High Shear”, mitmeastmelise mootoriõli näiv viskoossus kõrgel temperatuuril (150 °C) mootoriruumis.

Ladestuste tekke vältimine

Süsiniku ladestused tekivad mootoris kõrgel temperatuuril. Kõige rohkem ohustatud kohad on kolvirõngaste ja väljalaskeklappide või turbo ülerõhuklapi ümber ning vastava kvaliteediga õlid võivad süsiniku ladestumist piirata.

Süsinikuladestus klappidel, Atlantic Motorcar Center

Nukkvõlli keti kaitsmine kulumise eest

Kettajamite puhul õlitatakse ketti mootoriõliga, mis peab tagama ka selle kaitse, jahutuse ja puhastamise. Näiteks tahm, mis tekib otsesissepritsega bensiinimootorites, kipub mootori erinevatesse kohtadesse, sealhulgas just nukkvõlli ketile settima. See on eriti kahjulik ketilülisid ühendavate tihvtide piirkonnas, põhjustades nende kulumist, mis omakorda toob kaasa keti venimise ja hammasratta hammastest üle hüppamise.

Kaitse LSPI vastu

Sisepõlemismootorite projekteerijad seisavad silmitsi LSPI ehk detonatsiooniga madalatel pööretel ja suurel koormusel. See nähtus on muutunud eriti probleemseks vähendatud mõõtmete, otsepritse ja ülelaadimisega bensiinimootorites.

Kuigi LSPI toimumisele aitavad kaasa mitmed tegurid, on ühena põhjustest tuvastatud kolvirõngaste vahelt põlemiskambrisse pääsevad hõõguvad õliosakesed, mis segu enneaegselt süütavad. Detonatsioon suurel koormusel võib väga kiiresti põhjustada katastroofilist mootorikahju. Õlid, mis vähendavad LSPI nähtust, on eespool nimetatud hõõguvate õliosakeste teket vähendava koostisega.

Fotod: TotalEnergies, Atlantic Motorcar Center

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.