Kirgas või madalalt paistev päike teeb autojuhtide elu põrguks. Ei aita ka puhtaks nühitud esiklaas, välja tuleb otsida päikeseprillid. Anname nõu, kuidas prille valida ja hooldada.
Autosõidu puhul on puhta esiklaasi vajadus ilmselt üsna selge. Aga tähtis on, et prillikandjal, olgu ta siis igapäevane prillipapa või päikeseprillide kasutaja, oleksid isiklikud silmaklaasid alati piinlikult puhtad.
HOIA PRILLE ÕIGESTI
Prillide puhastamiseks on erinevaid nõkse ja vahendeid, tähtis on ainult lõpptulemus: laitmatult puhas ja kriimudeta klaasipind, mis paistab hästi läbi.
Seetõttu tuleb pöörata tähelepanu ka oma prillide seisundile. Klaasipinnal olevad kriimud ja muud kahjustused mõjutavad nähtavust päris palju, eriti halbades valgusoludes.
Klaaside kriimustumist saab vältida, kui prille õigesti puhastada ja hoolikalt hoida. Kui prillid ei ole kasutusel, peaks neid hoidma spetsiaalses prillitoosis. Kui prillid lauale panna, tuleb teha seda nii, et klaasid ei puudutaks lauapinna vastu.
Prilliklaasid võivad kergesti saada ka kuumakahjustusi – puid kaminasse, lõkkesse või ahju lisades, grillimisel, kuuma aurupahvaku võib saada nii keedupoti kaane alt kui ka rapsakalt nõudepesumasinat avades.
Klaasipinda võib kahjustada ka see, kui jätta prillid autosse päikese kätte (nii toosis kui ka lahtiselt) või pestes neid liiga kuuma veega.
Kõik eelmainitu käib ka päikeseprillide kohta. Neid hoitakse sageli autos ja puhastatakse haruharva. Mingil kummalisel põhjusel arvatakse, et päikeseprilli võib osta suvalisest poest ning neid kõikjale vedelema jätta. Vale puha, autojuhi jaoks on silmade päikese eest kaitsmine elulise tähtsusega.
KUIDAS VALIDA PÄIKESEPRILLE
Kõige parem on hankida UV-kaitsega päikeseprillid prillipoest. Odavate päikeseprillide optiline kvaliteet võib olla kehvem ja nende klaasid võivad moonutada ning isegi peavalu põhjustada.
Prillikandjal peaksid olema ka optilised päikeseprillid. Need on oluliselt mugavamad, kui tavaprillidele lisatavad päikeseklaasid, mille puhul on silmade ja muu maailma vahel mitu klaasikihti.
Sageli põhjustavad need ka peegeldusi ja neile tekivad kergesti kriimud. Loomulikult on ka optilisi päikeseprille oluliselt mugavam puhastada.
Olemas on ka isetumenevad prilliklaasid. Enne nende kasuks otsustamist tasub proovida, kas need tumenevad piisavalt ka autos.
PRILLIRAAMIDE VALIMINE
Prilliraamid ei ole pelgalt maitseasi. Päikeseprillide klaasipind peaks olema võimalikult suur, et prillide pealt või alt päikesevalgus silma ei paistaks.
Raamid ja sangad aga võiksid olla võimalikult peenikesed, et need ei häiriks nähtavust. Laiade raamide ja sangadega prillide puhul peab autojuht oluliselt rohkem pead pöörama, et korralikult ümbrust jälgida.
Tähtis on ka see, et prillid oleksid tugevad ja istuksid hästi ees. Kui need aga ninale kipuvad vajuma või muidu pidevalt kohendamist nõuavad, saab abi prillipoest. Sageli tehakse vajalik reguleerimine üsna pisikese tasu eest ära.
Plastraamidega prillid kipuvad higisel ninal libisema. Prillide heaks ees püsimiseks tasub neile kinnitada silikoonist ninapadjakesed. Vales asendis olevate prillide optilised omadused ei toimi nii nagu vaja, samuti võib vale asend põhjustada peegeldusi.
PRILLIKLAASIDE VALIMINE
Päikeseprillide klaaside valikul tasub kaaluda erinevaid variante. Olemas on erinevat värvi, eri pinnaviimistluse ja muude omadustega klaase.
Pruunid, hallid ja rohelised klaasid näitavad ümbritsevat tõetruudes värvides, mis autojuhi jaoks on päris oluline. Optikud soovitavad autojuhtidele sageli pruune klaase, millel on parem kontrastsus ja nendega on parem nähtavus ka tunnelites ja parkimismajades.
Klaaside värvi puhul on arvamusi muidugi sama palju kui prillikandjaid. Kõige parem oleks, kui saaks eri värvi klaase õues päikese käes proovida.
Optiliste päikeseprillide puhul on kahjuks proovimisvõimalust raske leida, sest kaupluses olevad näidised võivad värvi ja muude omaduste poolest erineda tellimusel valmistatavatest klaasidest.
Polariseeritud klaaside kohta on väga vastakaid arvamusi. Ka neid soovitatakse autojuhtidele põhjusel, et need väldivad lumelt ja märjalt teekattelt peegelduva valgusega pimestamist.
Samuti pakuvad need maksimaalset UV-kaitset ja loomulikku värvide kontrasti. Ent neil on ka negatiivseid omadusi. Näiteks ei näe nendega LCD-displeil kuvatud infot, salongipeeglist vaatamise muudavad need aga ebamääraseks ja laiguliseks.
PÄIKESESIRMI KASUTAMINE
Päike ei paista ju alati otse vastu. Küljelt paistva päikese vastu aitab päikesesirmi kasutamine. Enamikel sõidukitel on päikesesirmi jaoks kaks kinnituspunkti. Üks neist on avatav ja teine võimaldab sirmi pöörata küljeklaasi suunas.
Allikas: Trafi.fi. Tõlkis: Lena Murd. Kaanepilt: Ylle Rajasaar