Esmaspäev, 15. aprill 2024
Tehnopol kutsub rohetehnoloogia idufirmasid osa võtma rahvusvahelisest PowerUp! konkursist, kus saavad hoo sisse äriideed, mis aitavad tulevikus linnadel nutikalt areneda ning võtta kasutusele säästvamaid energialahendusi.

Teaduspark Tehnopol kutsub Eesti idufirmasid 19. aprillini registreeruma rahvusvahelisele konkursile PowerUp!, mis on varasematel aastatel eestlastele suurt edu toonud.

Korraldaja EIT InnoEnergy on tõstnud peaauhinna möödunud aasta 20 000 eurolt 30 000 eurole, sest huvi ürituse vastu on väga suur.

Neljandat korda toimuvale Kesk- ja Ida-Euroopa suurimale rohetehnoloogia idufirmade konkursile on oodatud kõik ideed, mis aitavad kaasa säästva energia sektori arengule ja sudu vähendamisele. Samuti on kandideerima oodatud ka mobiilsuse, nutika linna ja küberturvalisusega seotud ideed.

Lisaks 30 000 euro suurusele peaauhinnale on rahalised auhinnad ka teisele ja kolmandale kohale – vastavalt 10 000 eurot ja 5000 eurot.

Kõige põnevamate projektide autorid kutsutakse osalema mainekasse EIT InnoEnergy Highway® kiirendisse, mis pakub kuni 150 000 euro suurust finantseeringut.

EESTI IDUFIRMAD ON OLNUD EDUKAD

Tehnopol Startup Inkubaatori projektijuhi ja võistluse Eesti eestvedaja Heleri Holmi sõnul on PowerUp! konkurssi korraldatud 2015. aastast ning seni on see meie idufirmadele olnud väga edukas:

“Kohe esimestel aastatel tõid Eesti ettevõtted Kesk- ja Ida-Euroopa finaalist koju esikohad ning ühe kolmanda koha. Esiletõstmine nii kõrgetasemelisel rahvusvahelisel konkursil näitab, et Eesti säästva energia valdkonna idufirmad on maailmas konkurentsivõimelised ning tulevikku vaatavad.“

Eelmiste aastate PowerUp! konkursi võitjad on edukalt kasutanud võimalusi arendada ja turustada oma lahendusi. „Ootame põnevusega uusi ideid 2018. aasta PowerUp! võistlusele ja loodame Eesti idufirmadelt aktiivset osavõttu,” kõlab Holmi üleskutse.

LAINERGY HÕLJUV ELEKTRIJAAM

Eestlaste esimene edulugu PowerUp!’il kuulub noorte inseneride Nikon Vidjajevi ja Jan Terentjevi loodud idufirmale Lainergy, kes tõid 2015. aastal 100 osaleja seast koju võitja tiitli ning 10 000-eurose auhinnaraha.

Lainergy võiduidee kätkes laineenergiast elektrit tootvat mobiilset ja hõljuvat elektrijaama. Nikon Vidjajevi sõnul andis konkursil osalemine kindlasti vajaliku tõuke ja ressursi projektiga edasi tegelemiseks.

Keerulise ja suuri investeeringuid nõudva idee arendusetapp on olnud pikk ja põhjalik, kuid tänaseks on projektiga jõutud tehnoloogiliste testimisteni ning võib öelda, et niipea, kui me leiame vajalikud lisafinantseeringud, on kõik eeldused tootmisega alustamiseks olemas.

Ettevõte teeb aktiivselt koostööd Euroopa ülikoolidega ning innovatiivse elektrijaama arenduse kõrvalt toimetatakse ka muude projektide juures. 2017. aastal autasustati Lainergyt Maailma Energeetikanõukogu 2500-eurose stipendiumiga.

MITMEKÜLGNE ARENDUSABI

EIT InnoEnergy Kesk-Euroopa tegevjuht Jakub Miler selgitas, et konkursil osalemine annab võimaluse kasutada ära EIT InnoEnergy ainulaadset oskusteavet:

„InnoEnergy erineb teistest idufirmadesse investeerivatest ettevõtetest – me mitte ainult ei finantseeri, vaid pakume firmadele ka tuge nende projektide turule toomisel. Ulatame abikäe meeskonna arendamisel, koolitamisel ja juhtimisel, lihtsustame kokkulepete sõlmimist finantsasutustega ning riskikapitaliettevõtetega. Tehes tihedat koostööd teadusasutuste ja ülikoolidega, saame viia omavahel kokku insenere ja idufirmade esindajaid ning aidata kaasa toote arendamisele.“

Maikuus osalevad konkursi PowerUp! ideede esitajad oma riigi bootcamp’is ja kohalikes finaalides. Iga riigi võitjad kutsutakse lõppvõistlusele, mis toimub 19. juunil Prahas.
Konkursil osalemiseks on vajalikud toote prototüüp ja meeskond. Osalemisankeedi saab täita konkursi veebilehel www.powerup.innoenergy.com.

TEHNOPOL JA EIT INNOENERGY

EIT InnoEnergy koostööpartneriks Eestis on Tallinna Teaduspark Tehnopol. Ühisteks eesmärkideks on toetada Eesti energiavaldkonna innovaatiliste ettevõtete arengut ja jätkusuutlikkust. Tehnopol arendab Eesti rohetehnoloogia valdkonda alates aastast 2010 koostöös PAKRI Teadus- ja Tööstuspargiga.

EIT InnoEnergy on Euroopa säästva arengu uuendusmootor. EIT InnoEnergy toetab säästva arenguga tegelevaid iduettevõtteid, alustades neile õpikeskkondade loomisest lõpetades abistamisega lõppkliendini jõudmisel.

EIT InnoEnergy’l on üle-euroopaline partnerite võrgustik ja suutlikkus tuua omavahel kokku investorid ja valdkondade esindajad, ülikoolilõpetajad ja tööandjad, teadlased ja ettevõtjad, ettevõtted ning turud. InnoEnergy loodi 2010. aastal ja seda toetab Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituut (EIT).

Kaanepilt: 2015. aasta PowerUp! rahvusvahelise finaali võidutöö Lainergy – laineenergiast elektrit tootev mobiilne ja hõljuv elektrijaam

KOMMENTEERI SIIN