Esmaspäev, 25. november 2024
Lahtised asjad sõitjateruumis võivad äkkpidurdusel või kokkupõrke puhul reisijaid raskelt vigastada või lausa Looja karja saata. Soome liikluseksperdid soovitavad siinkohal mitte loota, et ei juhtu või “rehvid peavad”, sest kui auto on valesti pakitud, ei päästa füüsika käest ka parimad papud.

Kui auto teeb äkkpidurduse või veelgi hullem, avarii, siis muutuvad kõik sõidukis lahtiselt vedelevad esemed ohtlikuks.

Füüsikaseaduste tõttu jätkavad kehvasti pakitud ja lahtiselt liikvele pääsenud vidinad inertsi mõjul liikumist ja muutuvad kordades raskemaks, mistõttu nendega kokkupuude ei pruugi hästi lõppeda.

Seega on asjade õige paigutus autos sama oluline kui rehvide seisukord. Ka parimaist rehvidest ei ole abi, kui autos lendab ringi tappev kola.

Soome Rehviliidu juhi Jarmo Nuora toon näite: kerge, vaid 600-grammine tahvelarvuti muutub inertsist 24 kg raskuseks lendavaks tapjaks, kui sõidukiirusega 50 km/h sõitev auto teeb äkkpidurduse.

Ülaltoodud videost on samuti näha, mismoodi veepudel või telefon omandavad sootuks teise kaalu kui neile veidi hoogu anda.

Lemmikloomad

Paljud veavad autoistmel lahtiselt lemmikloomi. 4 kg kaaluv taskukoer omandab sellises olukorras ligemale 640-kilogrammise massi.

Seetõttu tuleb hoolitseda selle eest, et nii asjad, inimesed kui ka karvased sõbrad on kinnitatud ega muutuks ohuolukorras ohtlikuks ei enesele ega teistele.

Seda, kui raskeks muutud sa ise erinevatel kiirustel, saad kalkuleerida siin: sisesta kehakaal, vajuta nuppu ja lase fantaasial lennata. 

Maasturitaolise pagasikate

Järjest enam veereb meie teedel linnamaastureid, mille pagasiruumi saab mugavalt suuremaks muuta sel moel, kui eemaldada pagasikate.

Siin peitub samuti oht, kui kinnitamata ja üle tagaistme seljatoe kõrguvad esemed pagasiruumist auto kabiini paiskuvad.

Hoiduda tuleks liiga kõrgele kuhjatud pagasist ning kinnitada pagasiruumis olevad esemed pagasivõrguga ja mitte ära võtta pagasikatet: see on seal asja pärast, et autoga ei veetaks ei-tea-mida.

Pagasikatte eemaldamine on lubatud juhul kui pakiruum on sõitjateruumist eraldatud või ka siis kui sõidukiga veetakse suuremat kola, mis on nõuetekohaselt kinnitatud.

Rehvirõhk õigeks

Paljud uued autod hoiatavad liiga madala rehvirõhu korral, kuid vaid sellele loota ai tasu. Kui auto on reisijaid ja pagasit täis, tuleks ka rehvirõhku suurendada.

Õige rehvirõhk muudab sõidu mugavamaks ja ohutuks ning parandab sõiduki juhitavust mõnevõrra, eriti saab sellest aru kurvides ja möödasõitudel.

Samuti aitab õige rehvirõhk raha säästa, sest piisavalt kõrge siserõhuga rehvid kuluvad vähem ja kütusekulu on väiksem.

Rataste tasakaalustamine on oluline

Kehvad teed mõjutavad auto rataste kokkujooksu. Aukudest läbisõit või üllatuslik kohtumine tee äärekiviga ei pruugigi kohe märgatavat tulemust anda, ent paigast ära sillad ehk vale geomeetria mõjutab juhitavust.

Üldiselt annab see probleem end tunda veidi suuremal kiirusel, kui rool kisub viltu või väriseb. Samuti kipuvad rehvid sel juhul ühelt poolt rohkem kuluma.

Sageli ei pruugi aga probleem endast veel mõnda aega märku anda. Ignoreerida seda ei maksa, sest halvimal juhul kuluvad rehvid nii läbi, et võivad sõidu ajal lõhkeda. Ennetavat abi saab korralikust rehvitöökojast.

Vaata rehvid enne sõitu üle

Lisaks rehvirõhu kontrollile või reguleerimisele tuleks pilk peale heita ka rehvide üldisele seisundile. Kui on märgata kahjustusi, kulumist või mügaraid, tuleks lasta asjatundjail rehvid üle vaadata ja vajadusel välja vahetada.

Rehvimustri sügavust saab kontrollida lihtsal kodusel viisil näiteks kaheeurose mündi abil. Kui muster ulatub mündi hõbedase servani, on mustril sügavust 4 mm, seega on kõik korras ja rehviga on turvaline sõita märjal teel.

Minimaalselt lubatud 1,6 mm rehvimuster ei ole aga vihmase ilmaga enam võimeline teepinna ja rehvi vahelt vett piisavalt tõhusalt eemaldama.

Allikad: Trafi.fi, Maanteeamet, Soome rehviliit

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.