Neljapäev, 7. november 2024
Surugaas autokütusena on Eestis järjest populaarsem. Uurisime, milliseid CNG-autosid on saada, millised on lähiajal tulemas, kui pikk on ooteaeg ning mis värvid kõige nõutumad.

CNG ehk surugaasiga sõitvad autod on järjest populaarsemad: AMTELi andmetel lisandub igakuiselt teedele paarkümmend gaasihübriidi. Järjest avatakse uusi tanklaid ning mudelivalik laieneb.

Kui palju Eestis CNG-autosid kokku võib olla? Kõige täpsema vastuse peaks andma Maanteeameti sõidukite statistika, paraku tuleb tabelist surugaasi “näpuga taga ajada” nagu Toots saia seest rosinaid.

“Muud” kütust kasutab 2019. aasta 27. augusti seisuga registri andmetel 2825 N1 ja N1G kategooria sõidukit, aga sealhulgas on isepaigaldatud gaasiseadmega autod, tehasest tulnud LPG-d ja CNG-d.

Vaata siit, kus asuvad CNG tanklad Euroopas

Plussid ja miinused lühidalt

Surugaasiautol on tavalise sisepõlemismootoriga auto ees mitmeid eeliseid: olulisim on muidugi hind. CNG autoga on odav sõita: 100 km hind on umbes 3.30-3.50 eurot. Kui paak tühjaks saab ja jaam kaugel, jätkub sõit bensiiniga.

CNG ehk surugaas jätab kütuse valikul vabad käed: kasutada võib maagaasi või biometaani, nende segu või ka üksnes lehmasõnnikust ja käärinud kapsast toodetud “biod”, mida muuseas Eestiski toodetakse.

Kuniks see ei ole toodetud monokultuurse põllu peal kasvatatud taimest, on asi loodussäästu seisukohalt OK. Loe biometaani kohta rohkem siit.

Miinuseks – kui biogaasi tootmisküsimused kõrvale jätta – on tanklate vähesus (Eestis on juba hästi, aga Läti näiteks on täitsa tühi), eelarvamused, kitsuke mudelivalik ning sõltuvalt tootjast lühem hooldusvälp.

Loe ja vaata meie pikka eksperimenti CNG-autoga

Eestis saadaolevad uued CNG-sõiduautod

Eesti teedel liigub kõige rohkem VW ja Škoda CNG-mudeleid, hiljaaegu sai ka SEAT oma liini käima. Suurimad soetajad on takso- ja transpordifirmad, kelle kulusid gaas kõvasti kärpida aitab.

Seevastu Fiat on gaasiga lõpparvet tegemas ja seda, kas ka Opelile tuleb mõni uus CNG-mudel, näitab aeg. Noobelklassis on ootusärev: Audil on g-tron olemas, ent millal autod jõuavad, teab praegu vaid tuul.

Võtame Eesti Gaasi (suurimaid CNG müüjaid) andmed ette ja uurime maaletoojatelt*, millised sõiduautod on valikus, millised mudelid lisandumas ja kui pikad tehase tellimuse korral ooteajad.

Võrreldes aastataguse ajaga on praktilistele universaalide kõrval CNG-hübriidina olemas või tulemas ka kõige populaarsema segmendi – linnamaasturite – versioone.

Gaasiauto ei erine kuigivõrd sisepõlemismootoriga autost: see paistab välja ka ostjate eelistustest. Oluline on mugavus ja turvalisus ning praktilisus. Kõige rohkem tahetakse halle ja valgeid sõiduautosid.

Et surugaasi populaarsus tõuseb, on maaletoojad varunud eesti autokasutajale sobivas varustuses laoautosid ja ooteajadki on ootamatult lühikesed. Seega: kui otsus on langetatud gaasiauto kasuks, võib kohe tegudele asuda.

Škoda

Praegu on valikus Škoda Octavia universaal, alates detsembrist jõuavad gaasihübriidina Eestis müügile ka Scala ning linnamaastur Kamiq. Keskmine aeg auto tellimisest kohalejõudmiseni on 8 nädalat.

Alates 2014. aasta lõpust on Škoda Eesti maaletooja müünud 836 Octavia CNG-d. Surugaasist on saanud esimene eelistus ostjate seas: 2019. aasta augustis registrisse kantud Octaviatest on 56% CNG-ga.

Enim müüdud on keskmine varustusaste Ambition Plus millel standardvarustuses leed- esilaternad, alarm, 2-tsooniline kliimaseade, vihmasensor, parimisandurid taga, multifuntktsionaalne rool, jpm.

Lemmikvärve on ostjatel lausa kolm: hall, valge, must. Kõik metallikvärvid.

Volkswagen

Volkswageni tallist leiab surugaasi-versioonis kolm autot: Golf-luukpära, Golf Variant universaali ning muidugi Caddy-kaubiku.

2019. aastal on müüdud 44 Volkswageni CNG-sõidukit. Praegu on näha tugevat kasvutrendi. Auto saab kätte umbes kahe kuuga.

Kõige rohkem on Eestis müüdud Golf Variant 1.5TGI 130H DSG kastiga mudelit. Business varustustasemel sõidukil on standardvarustuses 20,3 cm puutetundlik infolust, bluetooth mobiilsideliides, parkimisandusrid ees ja taga, tahavaatekaamera, jne.

Värvidest on 2019. aastal kõige populaarsemad hall ja hõbedane.

Seat

Seat lööb mudelivalikuga kontserni teisi brände pika puuga. Saadaval on 4 CNG-mudelit: Ibiza TGI, Leon TGI, Leon ST TGI (universaal) ja kompaktne linnamaastur Arona TGI.

Leon Sporttoureri ST ning Arona gaasiautosid on laos olemas ning need saab kiirelt kätte. Tehasest tellides on tarneaeg tavapäraselt 3 kuud, takistusi ega kvoote ei ole.

Kokku on Seat tänavu Eestis müünud 66 CNG autot ja neist kõige populaarsem on valge Leon Sporttourer ST 1,5 TGI 131 hj Style DSG. Kohe sabas on sama mudel Xcellence varustustasemega ja selle puhul ei ole enam selget värvieelistust.

Fiat

Eesti Gaasi lehel on Fiat CNG-sõiduautode müüjana veel üleval. Kui vaadata Euroopa CNG-jaamade kaarti, on see loogiline: Itaalias ajab üks surugaasijaam teist taga.

Maaletoojat, kes asub Leedus, tuleb samuti taga ajada ning lõpuks saamegi vajaliku info hoopiski Autospiriti Fiati haru müügijuhi käest.

Midagi väga toredat ei ole: Eestis on gaasiseadmega müügil üksnes Doblo-kaubik, ükski sõiduauto siia CNG – versioonis teadaolevalt ei jõua, sest maaletooja ei näe asjal potentsiaali. Lisaks on mudelivalikust üleüldiselt pakkuda vaid Fiat 500 ja 500X, kõik ülejäänud mudelid on pausi peal.

Opel*

*Opeli Eesti esindusel seekord palju midagi öelda ei olnud, aga see on mõistetav, sest PSA Grupiga liitumine on kaasa toonud suuri muutusi ning uute CNG-mudelite kohta puudub info.

Eelmisel kevadel oli valikus veel praeguse põlvkonna Opel Astra CNG, mida pakuti käsikastiga versioonis ning mille ooteaeg tellimuse korral oli kuni 4 kuud.

Kuna CNG osakaal Opeli müügis Eestis on olnud marginaalne, rohkem andmeid ei ole. Kel on tõsine soov just gaasihübriidiga Opel soetada, peab pöörduma esindusse.

TOIMETATUD: Heigo Kimmel, Opeli piirkonna müügijuht kommenteerib olukorda nii: “Opeli lähiaja prioriteet on pakutavate mudelite kas siis osaline või täielik elektrifitseerimine, sellest tulenevalt on nn. alternatiivkütuseid kasutatavate sõidukite tootmine hetkel lõpetatud.”

“Põhjust pole vaja kaugelt otsida – EU surve autotootjatele vähendada jätkuvalt CO2 jalajälge annab selge eelise elektri- ja hübriidautodele, CNG/LPG tarbivad mootorid aga emiteerivad endiselt otseselt CO2,” lisab ta.

“Lisaks on Opeli uute tavamootorite (bensiini ja diiselmootorid) CO2 emissioon silmapaistvalt madal (nt. uue Astra baasversioonide CO2 on alla 100g/km kohta), mille tõttu CNG/LPG lisamine muutub küsitavaks.”

Audi

Noobelautode segmendist on teadaolevalt ainus CNG-versiooni pakkuv tootja VA Grupi Audi. Saksa turul on hinnakirjad värskelt olemas järgmistele mudelitele: Audi A4 Avant g-tron, Audi A5 Sportback g-tron, Audi A3 Sportback g-tron.

Üks A3 Sportback g-tron ja üks A4 Avant g-tron sõidavad Eestis teadaolevalt ka ringi. Kuna antud teema on hetkel aga Eestis veel üsna alguses, ei jaga maaletooja lähemaid kommentaare. Aga uudiseid on oodata.

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.