Laupäev, 20. aprill 2024
Eestis loodud kolmerattalise retrodisainiga elektrisõiduki NOBE ühisrahastuskampaania Indiegogo platvormil lõpeb 28. augustil. Loetud tunnid enne tähtaja kukkumist on koos pisut üle 10% loodetud rahast. Uurisime NOBE eestkõneleja Roman Muljari käest, mis on plaan B.

Retrovälimusega NOBE elektrisõiduk on kogunud tuntust üle ilma ning jõudnud esimeste prototüüpideni: sel suvel esitleti Rotermanni kvartalis ajakirjanikele punast tavalist ja musta GT-versiooni ning kuulutati pidulikult Indiegogo ühisrahastuskampaania avatuks.

Vestmann* all… Vestmann all

27. augustiks on suudetud veenda 99 investorit ja kogutud kokku pisut üle 10% rahast, 10 115 eurot. Vaja on palju rohkem. Seda sooviti kulutada sõiduki homologiseerimisele.

Võrdluseks: Eesti meeste Ampler Bikes, mis toodab moodsaid elektrirattaid, kogus Fundbeami platvormil viie päevaga 2,5 mln eurot. See on enneolematult vägev tulemus.

Nii vägev, et kampaania tuleb ennetähtaegselt – 28. augustil – lukku lüüa. Üle ei saa investeerida, laieneda tuleb mõistlikult, kirjutas mulle Ardo Kaurit, Ampleri üks eestvedajaid.

Facebooki Eesti elektriautode grupis kommenteerib üks elektriautoomanik NOBE kõrbemist ja elektrirataste edu:”Funktsionaalne vs retro-veider disain. Võitja on jah, päris selge. Loodan, et NOBE teeb kiire pivoti ja kui tiim toimib, siis proovib midagi praktilisemat.”

“Marketingi kõlapinna saamise osas õnnestuti päris hästi, elektriautonduse blogidest ja tuubidest kõlas hästi. See aga näitab üpris kindlalt, et praktilist huvi pole. Käsitööna väga väikses koguses valmistada vist aga pole rahaliselt otstarbekas,” lisab ta asjatundlikult.

NOBE kampaania seis Indiegogo’s 27. augustil
Muljar: Plaan B on olemas!

Otsustan uurida otseallikast ehk NOBE eestkõnelejalt Roman Muljarilt, mis saab, kui kampaaniaraha kokku ei tule. Kas on olemas plaan B?

Vastuseks saadab Muljar mulle kõigepealt edasi Jalopniku lingi ja iluvideo, kus klaverivirtuoos Rein Rannap läbi kõrge heina NOBEga end pankranniku servale must klaverini läbi surub ja seal musitseerima asub. Ilus!

Ka AutoBildile olla NOBE meeldinud. Ent see kõik ei veena neid, kes elektriautoga päriselt sõita tahaksid. Kui palju ühe laadimisega, mis laadimisstandard, kuidas kolmerattaline lumes käitub? pärivad nad.

Kuidas edeneb vabriku ehitamine? Kas oleks võimalik saada mõnd inseneri, kes NOBE-le käed külge pannud, rääkima? Kuidas edeneb homologiseerimise ettevalmistamine? Seda kõike küsin mina Muljarilt lisaks.

Pärast paari “vaata kui tore kõik on” kirja vastus siiski tuleb. Ja see pakatab optimismist.

“Vabriku ehitamine jätkub. Oleme hetkel eraviisiliselt müümas väikeosalust Nobest hinnaga 300 000 eurot. Läbirääkimised käivad, tahtjaid on,” kirjutab Roman Muljar vastuseks.

Millega parasjagu tegeletakse? Kas mõni insener tahaks kõneleda?

“Parendame ja täiustame veermikku, elektroonikat, tagumist istet. Nobest tuleb kolmekohaline auto – turul sellist hetkel pole,” vastab Muljar.

“Sōitsin juba väga kiiresti – kas Indie kampaania videot nägid?” küsib ta edasi. (Jah, muidugi olen näinud. Kirjutanudki oleme mitu korda…)

Millised arengud on tehases? Kas mõni insener siiski tahaks meile NOBEst rääkida?

“Oleme kolimas suuremasse tehasehoonesse Tehnopoli taha. Seal hakkame modelleerima väiketootmist. Peainsenerid ikka Eero Tamre ja Meelis Merilo,” tuleb vastus.

Ent homologiseerimine, milleks raha koguti, kas ettevalmistusi tehakse siiski?

“Homologiseerida saab valmis autot. Seda veel hetkel pole.”

(Mida meile siis Rotermannis näidati? Millega Muljar juba väga kiiresti sõitis? Nii palju küsimusi…)

“Hiinast huvi. ZD autotootja kutsub külla. Kuulus näitleja Hollywoodist on saatnud paar meili,” kirjutab Roman mulle lõpetuseks.

Tahaks midagi öelda, aga ei oska

Kui ma möödunud kevadel Roman Muljariga intervjuud kokku leppisin, viisin end kurssi tema varasemate projektidega. Selgub, et mees on väga palju lahedaid asju teinud. Idee tasandil.

2014. aastal näiteks kirjutasid lehed isuga tema laevmajast, mis peagi maailma pidi vallutama. Tootmiseni siis ei jõutud.

2019. aasta talvel rääkis Muljar, keda on nimetatud ka Eesti oma Elon Muskiks, et NOBE järgmine sõiduk saab olema elektriveok. Millal, ei ole teada.

Mõtlen praegu, et võib-olla oleks targem mõte Eesti oma täiselektrilisest kergsõidukist siiski sinnapaika jätta? Seniks kuni Muljari asemel hakkab projekti vedama inimene, kes teab, kuidas sõidukeid ehitada, oskab otsida raha ja kaasata tõsiseltvõetavaid investoreid.

Natuke on selline tunne, nagu kirjutaks Arnold Oksmaast või BSH-st. Klikke tuleb, mis mühin, sest lugejad ju ootavad tsirkust ja leiba. Leib on neil enamasti endal, aga vot, tsirkust tahaks ikka veel ja veel…

Ma mõtlen sellele. Ja räägin vahelduseks Merilo ja Tamrega.

*Vahepealkirjas viidatud “Pisuhännast” tuttav tsitaat “Kord Vestmann peal ja Piibeleht all, siis Piibeleht peal ja Vestmann all” ei ole NOBE kontekstis ehk kõige õigem: Roman Muljar on pigem äge sõnameister kui “ärimiis”, samas ei tahaks Piibelehele liiga teha, sest too oli nii liblik und luuletajj kui ka ärimiis.

Kaanepilt: Indrek Jakobson

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN