Reede, 20. detsember 2024
Rein Arusalu, reisijate poolt Euroopa toredaimaks nimetatud bussijuht, jagab mõne nõuande kuidas pikk bussireis enda jaoks turvaliseks ja mõnusaks muuta.

Eestlased on hakanud üha rohkem kasutama ühistranspordi hüvesid. Milleks rähelda autoga ummikus, kui sihtkohta saab ühistranspordiga? Meie “suurlinnade” vahel on väga hea ühendus, bussid on mugavad ja kokkuvõttes on see odavam kui isikliku sõiduauto kasutamine. Ainus mure – pühadeaeg võib jätta reisija pika ninaga, kui sõidu planeerimine viimasele minutile jätta.

1. Soeta pilet varakult

Kindlasti tasub pühadeks bussisõitu planeerides pilet eelmüügist varakult osta. Sõitjaid on pühade ajal palju ja võib juhtuda, et bussijaama kassast või bussijuhi käest piletit ostma minnes vabu kohti enam polegi. Vähetähtis pole ka see, et mida varem on pilet soetatud, seda soodsam on selle hind ning suurem istekohtade valik.

Internetist ostetud pileteid välja printima ei pea. Pileti saab bussijuhile esitada mugavalt ka oma nutiseadme ekraanilt. Nimeliste piletite puhul võib esitada ka ID-kaardi või PINS kaardi, kui pileti ostmisel on seda kasutatud.

2. Pagas paki targalt

Kuigi paljudel reisijatel on soov võtta reisijateruumi palju asju, et kõik vajalik oleks käeulatuses, tasub arvestada, et reisijateruumis lahtiselt olevad suured esemed võivad liikudes ohtlikud olla.

Näiteks äkilise pidurduse korral võib halvasti paigutatud pagas kaasreisijatele otsa lennata ja vigastusi tekitada. Seetõttu tasub bussi kaasa võtta vaid käsipagas ja juba kodus asju kohvrisse või spordikotti pakkides sellega arvestada. Suuremad pakid võib julgelt usaldada bussi alumisse pagasiruumi.

Käsipagasisse on mõistlik pakkida vaid need esemed, mida kindlasti bussis vaja läheb, samuti need, mis bussi pagasiruumi külma temperatuuri ei kannata. Bussireis ei ole espitsile minek, tasub mõistlikult pakkida.

3. Taga enda ja teiste sõitjate ohutus

Igas turvavööga sõidukis on turvavöö kinnitamine kohustuslik – nii autos kui ka bussis. Kuigi see nõue tuleb liiklusseadusest, on see kasulik eelkõige sõitjale ja tema kaasreisijatele. Bussi äkkpidurdusel või liiklusõnnetuse korral päästab kinnitatud turvavöö elu.

Sõidu ajal tasuks kindlasti oma kohal püsida ja lahkuda sellelt vaid äärmise vajaduse korral. Bussi WC-d või kuumade jookide aparaati on mõistlik kasutada sõidu alguses või vahepeatustes.

Tasub meeles pidada, et hoolimata oskuslikust bussijuhist ja tipptasemel bussist tagab turvalise bussisõidu ikkagi iga reisija ise!

4. Lastega reisides taga ka nende turvalisus bussis

Lapsega reisides tuleb tema turvavöö kinnitada. Kui vanemal on vöö kinni ja ta ei istu bussis esiistmel, võib täiskasvanu bussis küll ühte alla 3-aastast last süles sõidutada, kuid õnnetuse korral ei jaksa täiskasvanu last kinni hoida.

Laste turvaseadmetega reisijad saavad selle bussis kõige efektiivsemalt kinnitada iga istmerea esimestele kohtadele – need istmed on varustatud turvatooli kinnitamiseks mugavama kolme punkti turvavööga.

Laste meelelahutuse pärast pole vanematel vaja bussides muretseda, sest reisiaega täidavad meediakeskuste vahvad multifilmid ja mängud. Meediakeskuste statistika näitab selgelt, et just lapsed tunnevad kõige suuremat rõõmu busside meelelahutusvõimalustest – enim vaadatud filmid bussis on lastefilmid!

5. Õigesti istudes väldid iiveldustunnet

Bussireis pole mitte igaühe jaoks oodatud sündmus. Kui sõitjale on teada, et bussisõit võib temal või ta kaasreisijal iiveldust tekitada, tasub bussipilet varakult osta, et valida iste bussi eesosas, sest nii saab sõitja otse aknast välja vaadata ja iiveldustunnet vältida.

Samuti pole mõistlik võtta sõidule kaasa rasvaseid snäkke või gaseeritud jooke – pigem tasub joogiks valida vesi. Vee saab osta ka bussijuhilt.

6. Väldi näljatunnet

Pikemate reiside puhul tasub näksimiseks kaasa võtta näiteks pähkleid või puuvilju. Joogiks sobib hästi vesi – kui see on maha ununenud, saad pudeli ka bussijuhi käest enne reisi osta.

Reisile kaasa võetavat toitu valides on mõistlik vältida tugevalt lõhnavaid toiduaineid, sest see võib kaasreisijaid häirida.

Hambaarstid soovitavad söögiaegu ja kergeid näksimisi planeerida nii, et kahe toidukorra vahele jääks vähemalt neli tundi. Kui kõht läheb varem tühjaks, joo vett, magusaisu korral võta üks ksülitooliga närimiskumm. Loe, vaata filmi või tee lihtsaid harjutusi, et mõte näksimiselt kõrvale viia.

7. Kasuta sõiduaega mõtestatult

Tänapäeval on mugavate bussidega sõit tõeline ajavõit! Kui ise rooli hoidma ei pea, tekib võimalus paaritunnise reisi jooksul lihtsalt lõõgastuda ja nautida näiteks bussi meediakeskuste pakutavat, sest mine tea, millal pühade saginas puhkehetki tekib.

Mõnus ajaviide bussis on ka ristsõnade lahendamine ja ajakirjade lugemine. Samas on bussis olemas kõik vajalik selleks, et valmistuda ette näiteks töökohtumiseks – arvutit ja telefoni saab laadida ning wifi-ühenduse abil saab tööasju teha.

8. Anna kehale koormust

Pikk bussireis väsitab keha. Tänapäeva bussides on väga mugavad istmed, mida saab vastavalt soovile reguleerida. Kui aga pikematel sõitudel sõiduväsimus tekib, on abiks mõned lihtsad võimlemisharjutused.

Näiteks võib toetada käed istmele ja jalad maast mõneks sekundiks lahti tõsta. Samuti võib käsi ülespoole sirutada ja venitada või õlgadele risti asetatud kätega keha kumerdada ja sirutada. Harjutusi on mõistlik teha mitu korda, et kehale natukenegi koormust anda.

9. Hoia oma asju

Selleks, et asju bussi mitte unustada, tuleks enne väljumist üle kontrollida oma istekoht ja selle ümbrus. Vaadata tuleks näiteks nii enda kui ka eesoleva istme alla ja panipaika pea kohal. Samuti tasub kontrollida üle istmetasku ja bussi vahekäik.

Juhul kui mõni ese bussi ununeb, tuleb viivitamatult ühendust võtta klienditeenindusega ja anda edasi võimalikult täpne info kadunud eseme kohta, märkida ära sõidu väljumise kuupäev, kellaaeg, sõidusuund ja võimalusel ka istekoha number.

Bussijuhid vaatavad peale reisi sõiduki alati üle ja annavad leitud esemed klienditeenindusele. Märgates, et kaasreisija on midagi maha unustanud, anna sellest julgelt bussijuhile teada – see on otsijale hiljem suureks abiks!

Bussijuht Rein Arusalu on Lux Expressi reisijatele ammu tuttav ning suur lemmik – kes on kord Reinuga sõitnud, mäletab tema nakatavalt positiivset suhtumist ja põhjalikku tervituskõnet. Rein Arusalu võib kohata Eesti siseliinidel sõitvate busside roolist.

Lux Expressis on kokku 82 mugavat bussi 4361 meelelahutuskeskusega. Lux Expressi bussides on iga istmepaari juures elektriseadmete laadimisvõimalus (220 V), mugavad reguleeritava seljatoe ja turvavööga varustatud istmed ning rohkelt jalaruumi. Kõikides bussides on tasuta WiFi, kliimaseade ja WC.

Allikas ja meedia: Lux Express

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.