Esmaspäev, 25. november 2024
Jeep on oma aastakümnete pikkusel teekonnal osalenud sõjalistel missioonidel, ekstreemsetel rännakutel maailma kaugetesse nurkadesse ja mänginud olulist rolli põllumajanduses.

Jeepi ametlik esindaja United Motors pani kokku kümme kõige huvitavamat fakti Jeepi autode ajaloost.

Esimese auto joonised valmisid vaid kahe päevaga

Teise maailmasõja alguses 1940. aastal võttis USA valitsus vastu otsuse projekteerida ja tellida lahinguväljale väike ja kerge nelikveoline sõiduk, mis mahutaks vähemalt kolm inimest. Pakkumise koostamiseks anti 11 päeva, liikuva prototüübi esitlemiseks 49 päeva ja seejärel 75 päeva 69 prooviauto tarnimiseks.

Ainult American Bantam suutis kutse vastu võtnud 135 ettevõtte seast pakkumise õigeaegselt esitada. Nad töötasid välja sõitva prototüübi sel ajal toodetud autode erinevatest osadest ja insener Karl Probst valmistas prototüübi joonised vaid kahe päevaga. Prototüüp esitati komisjonile vaid 30 minutit enne tähtaega.

Esimene standardiseeritud USA auto

Kuna konkursi võitja American Bantam ei suutnud oma rahalise olukorra ja piiratud võimsuse tõttu toota armeele vajalikul hulgal autosid, sõlmis USA väejuhatus Bantami arendatud auto jaoks lepingud Willys-Overlandi ja Fordiga.

Willys MB

Need moderniseerisid igat Bantami prototüüpi, kuid sõjaväe tellimusel toodeti üks ühtne variant, seda erinevate nimedega nagu Willys MB ja Ford GPW. Niimoodi vähendati vajaminevate varuosade hulka. Teise maailmasõja ajal tootis Willys 363 000 ja Ford 280 000 sõjaväeautot. Räägiti, et kui üks Willys ja üks Ford lahti võtta ja osad ära segada, saab ikkagi kokku panna kaks sõitvat autot.

Teine legend räägib meile, et Fordi variante sai Willysest eraldada poldipeadele ja teistele väikestele detailidele vermitud F-tähe tõttu. Henry Ford ise olevat käskinud niimoodi toimida, et mitte hüvitada sõjaväe garantiinõudeid, juhul kui auto oli Willyse valmistatud.

Lahinguteks loodud auto kohandati tsiviilkasutamiseks

Teises maailmasõjas asendas Jeep hobuseid, keda oli sajandeid luureks või kaubaveoks kasutatud. Sõja lõpus 1945. aastal avaldas Willys 20-leheküljelise kataloogi fotodega, kus Willys MB sai kohandada tsiviilkasutuseks.

Kuulus Jeepi radiaatorivõre

Seitsme vertikaalse õhuvõtuavaga radiaatorivõre on iga Jeepi iseloomulik tunnus, nagu ka stiliseeritud kaubamärk ise. Kuid see pole alati nii olnud. Willys kasutas algselt sõjaaegsete autode jaoks keevitatud radiaatorivõresid ja Ford paigaldas üheksa vertikaalse õhuvõtuavaga stantsitud võre, et detaili valmistamine oleks odavam ja tehnoloogiliselt lihtsam. Sõja lõpul vähendas Willys avauste arvu seitsmeni ja patenteeris need võred oma kaubamärgiks.

Jeep Kohtla-Järve

Ka tsiviilkasutuses mitmeotstarbelised

Lisaks sõjalistele missioonidele said Jeepi autod pärast sõda Ameerika perede lahutamatuks kaaslaseks, kui nendega sõideti mööda linna, poodi, tööle või lastega kooli. Lisaks täitis Jeep ka veoki otstarvet, muutudes sageli mobiilseks keevitusseadmete laadimisjaamaks või neljarattaveoga traktoriks.

Ainus täielikult eemaldatavate ustega sõiduk

Sõjaliste missioonide ajal puudus algsetes Jeep Willys MB autodes uks väga lihtsal põhjusel: sõdurid said nii mugavalt autosse või sealt välja. Seda 80 aastat vana tehnoloogiat kasutatakse tänapäevani. Jeep Wrangleriga sõitjad saavad loodusesse minnes ise uksed ära võtta ja nii ümbritsevat vahetult kogeda.

Jeep Wrangler 2018

Venekeelsed väljendid Ameerika reklaamis

Jeepi reklaamidel on olnud algusest peale omapärane stiil. Willys Overland avaldas juba sõja ajal Jeepi sõjastseenidega reklaame, kuigi siis vaid armeele mõeldud autosid ei saanud veel osta. Autosid tutvustati kirjeldustega nagu näiteks “Like a bat out of hell!” („väga nobe“), samuti venekeelseid väljendeid nagu “Zametšatelno!” (“hämmastav, suurepärane“). Nii reageerisid Vene sõjaväelased esimestele oma käsutusse saadud Jeepi autodele ja ameeriklased võtsid need vaimustunud hüüded oma turunduses kasutusele.

Ägedad turuletulekud

Uute mudelite turuletulek on käinud reklaamiga ühte sammu. Jeep on aastate jooksul esitlenud uusi mudeleid kõige ootamatumal moel, nagu näiteks puitkastis Jeepide „hüppamine“ lendavast lennukist või sõitmine pilvelõhkuja seinal. Samuti täites auto kuue tonni mullaga ja pestes auto tuletõrjevoolikutega selle alt välja – nii toodi turule esimene nelja uksega Jeep Wrangler.

Sportwagoni kontseptsiooni looja

Jeep Cherokee XJ turuletulekuks 1984. aastal oli tavapärane, et Ameerika linnamaasturite kaheukselised kered kinnitusid redelraamile. Insenerid kasutasid Jeep Cherokee XJ ehitamisel uut tehnoloogiat ja vähendasid sõiduki massi, loobudes eraldi raamist. Auto tagaosa kaalus senisest vähem, kuna tagaluugis kasutati klaaskiudu. Pärast auto massi vähendamist ja nelja ukse paigaldamist esitleti esimest Sportwagonit – Jeep Cherokee XJ.

Esimene elektriajam sisepõlemismootori ja automaatkäigukasti vahel

Jeepi insenerid lõid uue hübriidtehnoloogial baseeruva Jeep Wrangler 4xe. Nii toodi esimesena turule maastur, millel on nelikvedu kombineeritult sisepõlemismootori ning 145-hobujõulise elektriajami toel. Lisaks on Wrangler 4xe mudelil veel üks 61 hj elektriajam, mis on mõeldud sisepõlemismootori käivitamiseks, lisavõimsuse pakkumiseks kiirendades või aku laadimiseks.

Fotod: Jeep, Military Trader

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.