Neljapäev, 25. aprill 2024
Tesla Model S Plaid on üks hetke kiiremaid elektriautosid, millele kuulub juba mitmeid rajarekordeid, sealhulgas Nürburgringi seeriaelektriautode arvestuse kiireim ring.

Ometi on erinevate rajaarvustuste käigus korduvalt välja toodud üks suuremaid puudujääke – pidurid. Jason Fenske populaarsest Youtube’i kanalist Engineering Explained tegi hiljuti põneva ja detailse video, mis Plaidi pidureid lahkab:

Video tegemise motivatsiooniks on infokildude, soovituste ja testitulemuste hulk, mis kulutulena internetis liikvele läinud.

Esiteks, mitmed kogenud ja usaldusväärsed arvustajad on palunud, et ärge viige oma Plaidi rajale! Selle masina pidurid ei kannata sellist kasutust ja seda illustreerib ka Nürburgringi rekordivideo, kus toimub palju vabaveeremist pikkade sirgete lõpus, mis on ajasõidul väga ebatavaline – standard on kiirendada maksimaalselt hilise hetkeni, siis pidurdada maksimaalse jõuga!

Kuid Tesla rekordisõidul jäeti aega lauale ja millalgi lubati keraamiliste pidurite ja aeropaketiga uuesti aega sõitma minna. Porsche pole aga oma kangeimat, Taycan Turbo S-i veel Nürburgringile viinudki, seega lahing alles käib.

Teine huvitav faktor Tesla Model S Plaidi juures on see, et auto kiirendab paremini kui pidurdab. See läheb vastuollu levinud käibetõega, mille järgi ei saa kiirendus pidurdusest parem olla.

Kui sa võtad kiirendades ja pidurdades rehvidest maksimumi, peaks tulemus teoorias olema äärmisel juhul sama, üldiselt aga on pidurdus praktikas parem kui kiirendus. Ometigi see Model S Plaidi puhul nii ei ole ning Motor Trendi poolt läbi viidud testides saavutati kiirus 97 km/h 29,9 meetri ja 2,28 sekundiga, samalt kiiruselt pidurdus võttis aga 31,7 meetrit ja 2,38 sekundit.

Kuidas on see võimalik? Kas Plaidi pidurid on tõesti alla arvestust? Rajal on juba üle kuumenevate pidurite tõttu esimesed õnnetused juhtunud ja kui rajal tekivad probleemid, siis kas me peaks ka tänavaliikluses ja ohuolukordades muretsema?

Mida raskem auto ja suurem kiirus, seda rohkem kineetilist energiat masin evib. Kuhugi peab see aeglustades minema ja see “kuhugi” on piduritesse, suurema töö teevad pidurikettad. Enamasti on seeriaautode pidurid soojust salvestavad, võidusõiduautode pidurid soojust hajutavad. Ka rajasõidufookusega seeriaautod ajavad ikkagi läbi hiiglaslike piduriketaste ehk põhimõtteliselt soojusmahutitega.

Model S Plaidi piduriketaste läbimõõt on ees 380 mm ja taga 365 mm. Hiiglaslikud küll, aga auto mass on 2184 kg. Porsche Taycan Turbo S-i pidurikettad on näiteks ees 40 ja taga 45 mm suurema läbimõõduga. See tähendab seda, et kuigi mõlemad autod saavutavad pidurduskatsete jaoks pea identse tulemuse (Tesla isegi 30 cm parema), suudab Porsche seda korrata, Tesla pidurid kuumenevad enne üle. See aga on rajal kriitiline.

Seega vastus pealkirjas esitatud küsimusele – jah ja ei. Liikluses on kõik korras, kuid ei tasu veel tõrvikuid ja hange kätte võtta ja Plaidi ülimaks rajaautoks nimetada – arenguruumi veel on, kuid sellega tegeletakse. Vastuse küsimusele, miks Plaid kiirendab paremini kui pidurdab, saab aga videost.

Meedia: Tesla, Engineering Explained

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN