Neljapäev, 21. november 2024
Elektriratas Ampler erutab ilmselgelt investoreid rohkem kui Nobe elektriauto: viimasel on koos vaid 10% loodetud rahast, samal ajal kui Eestis toodetud särtsvelo on paari päevaga ühisrahastuse abil saanud täis esialgse toetussumma. Miks see nii on?

Ampler ja Nobe on kaks brändi, mida oskavad nimetada ka asjatundmatumad, kui juttu tuleb elektritranspordi edulugudest Eestis. Ampler on meie ägedaim elektrirataste tootja, Nobe peaks Eesti taas tooma autotootjate riikide peresse.

Ent nagu näha, ühel läheb paremini kui teisel ning ratas erutab investoreid rohkem kui stiilne “kaasavõetav” kolmerattaline autotaoline.

2013. aastal n-ö põlve otsas Arukülas elektrirattaid tootma hakanud ettevõte on ühisrahastusega kogunud korduvalt soliidseid summasid, pole erandiks ka praegune Funderbeam – investeerimiskampaania.

Nobe on samal ajal hädas Indiegogo kampaaniaga, mille lõpuni on jäänud veel vaid 7 päeva, ent loodetud 100 000 dollarist (90 000 eurot kopikatega) on koos alla 10 000 euro.

Ampleri eduloo tagamaad

2016. aastal muudeti brändinimi Ööbik Ampleriks, ning võeti üksteise järel vastu rida julgeid otsuseid. Tegijail on olnud õnne ja asjatundlikkust: ettevõttele aluse pannud kaks meest on ise ratta-, moto- ja automaailmaga hästi kursis ning prototüübid suures osas oma kätega valmis ehitanud.

Tänaseks on Ampleril kontorid Tallinnas ja Berliinis, ettevõttes on tööl 36 inimest. Ampleri edevaim šõuruum asub Berliinis.

Üle ilma sõidab ringi enam kui 3 500 Ampleri elektriratast. Tootmises on praegu kolm erinevat mudelit, nende hinnaklass jääb paari-kolme tuhande euro kanti.  Sõltuvalt mudelist, sõitjast ja sõidumaneerist on elektri toel ühe laadimisega võimalik läbida 50-70 km.

Käimasoleva Funderbeam – investeerimiskampaaniaga loodeti leida minimaalselt 500 000 eurot, et laiendada tootmist: uues tehases peaks valmima 25 000 elektriratast aastas.

EAS on ettevõtte laienemist toetanud 400 000 euroga, Funderbeam ühisrahastusplatvormil on investorid aga näidanud üles suurt toetust: esialgne eesmärk, 500 000 eurot on juba koos.

Tegelikult on koos rohkemgi: 22. augusti keskpäeva seisuga juba 1,22 mln eurot. Kampaania ülempiir 2,5 mln eurot saab tõenäoliselt tehtud, sest koguni 21 päeva on veel minna.

Lisaks uuele tehasele lubab Ampler peagi välja tulla uue mobiilirakendusega, mis pakub Ampleri omanikule rea uusi teenuseid. Elektrirataste uued mudelid peaksid jõudma müügile 2021. aastal.

Funderbeami investeerimiskampaania juures on põhjalik kirjeldus ettevõtte senisest eduloost ning realistlikud ajakavad. Suuri sõnu ei tehta. 24 kuuga on teenitud müügitulu 6,5 mln eurot. Asjatundliku investori jaoks on tegu enam-vähem kindlapeale minekuga.

Miks NOBE edulugu takerdus?

NOBE sai taasiseseisvumispäeval, 20. augustil ETV prime time’is Vahur Kersna saates kõvasti reklaamiaega. Ent mida me sellest autost teada saime?

Ei midagi uut, ikka needsamad suured unistused, serveerituna Roman Muljari naeratuse saatel. Ning pildis 2 Nobe kolmerattalist prototüüpi, mustal traagelniidid kaamerasse karjumas.

Nii kaua tehtud kaunikene võiks omadega olla sealmaal, et teaksime, kus hakatakse tootma, milliste tehniliste näitajatega auto olema saab jne.

“Kohvimasin kaasas” ja “kui sõidad korra, tahad veel” ei veena investoreid oma raha projekti alla panema. Kes Muljari tegevustega varasemalt kursis on, siis mõtlevad ilmselt mitu korda, enne kui sajalisi luhvtitavad.

Potentsiaali ju on: kolmerattalise noobli elektrisõidukiga ei ole keegi päevavalgele tulnud, linnasõitudeks on ruumisäästlik ja kerge NOBE, mis mahutab kaks inimest, justkui loodud.

Ent Muljar ei ole ise ühtegi autot ehitanud ja seega oskabki rääkida vaid ilujuttu. Ehk aitaks kui NOBE kaasaks arendusprotsessi tõsiseltvõetavaid insenere ja konstruktoreid? Ehk aitaks, kui üldise ilutseva jutumulli asemel saaksime usaldusväärseid andmeid ja ajakavasid?

Ma olen korra juba kalambuuritsenud NOBE nime kallal: eesti keeles tähendab nobe kärmast, kiiret. Inglise keeles aga kõlab see kui “no be”. Asi, mis ei saa kunagi teoks. Mine võta siis kinni.

Aga loomulikult on see meie kõigi võimuses, asju muuta: 7 päeva on aega NOBE-le õlg alla panna, 21 päeva aga Arukülast pärit elektrirattale hoogu anda.

Vaata videost, kuidas me paar aastat tagasi Ampleri rattaid Arukülas testisime

Funderbeam investeerimisplatvorm pakub kasvufaasis väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele kapitali kaasamise võimalust, investorid saavad järelturul investeeringutega piiratud tingimustel kaubelda. Funderbeami kaudu on tuge saanud 40 kiire kasvuga ettevõtet, investeerijaid on üle 11 000 üle kogu ilma.

Indiegogo pakub kasutajatele kahte võimalust projekti rahastamiseks. Esimese variandina on projekti üleslaadijatel võimalik valida kõik või mitte midagi – ehk kui eesmärgistatud summa kokku ei tule, siis läheb raha toetajatele tagasi (toetajad peavad maksma ka 3% krediitkaardi tasusid, 25 dollarit juhul, kui projekt on väljaspoolt USA ning lisanduda võivad ka valuutavahetusega seotud kulud).

Edukate projektide eest võtab Indiegogo 4% toetatud summast. Teise variandina pakub Indiegogo võimalust alles jätta kogu toetatud summa, isegi siis, kui eesmärki ei saavutata.

Sellisel juhul võtab Indiegogo samuti 4% toetatud summast ning juhul, kui eesmärki ei saavutata, lisaks veel 9% ja eelnevalt mainitud krediitkaardi, asukoha ja valuutaga seotud kulud.

Loe siit rohkem

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.