Reede, 12. aprill 2024
Bussifirma Lux Express vallandas samal päeval bussijuhi, kellel politsei puhumisreidi ajal tuvastas jääknähud. Augusti alguses tööle võetud juht ise ei saanud arugi, et ei tohi rooli minna.

21. augusti  hommikul tabas peatas politsei Toila lähistel puhumisreidi käigus alkoholi tarvitamise tunnustega Lux Expressi bussijuhi, ettevõte vallandas alles 1. augustil ettevõttes tööle asunud mehe koheselt.

Bussijuhi poolt tööandjale antud info kohaselt oli alkoholisisaldus juhi poolt välja hingatavas ühes liitris õhus 0,29 milligrammi, mis viitab alkoholi tarvitamise tunnusele ja tõi endaga väärteomenetluse.

Juhi joove viitaski eilse taasiseseisvumise päeva tähistamise jääknähtudele, kuid Lux Expressi juhatuse liikme Paul Kristjan Lilje sõnul puudub juhtunule igasugune õigustus.

„Meie jaoks ei ole väiksemaid ja suuremaid promille, on kas täiesti kaine juht või vallandamine,“ märkis Lilje. „Antud bussijuht liitus Lux Expressiga 1. august ja kahetsusväärsel moel selgus kohe ka tema sobimatus antud ametisse. Kahjuks vedasid taustakontroll ja sobivuse hinnang ning juhi lubamatu käitumine meid seekord alt.“

Lilje ütleb, et juhtide tausta kontrollitakse kõiki ametlikke võimalusi kasutades: “Kasutame kõiki ametlikke võimalusi, muuhulgas ka karistusregistri päringuid,” selgitab ta.

“Kuna bussijuhid üldiselt tunnevad üksteist, on teada ka probleemsemad juhid ja uurime enne uue inimese töölepalkamist tausta ka bussijuhtidelt endilt,” kirjeldas Lilje taustakontrolli üksikasjaliselt.

Lux Expressi Eesti liinidel töötab praegu 150 juhti, rahvusvahelises grupis kokku 350 inimest. Purjus juhte on vahele jäänud üliharva: “Ausalt öeldes ma eelmist sellist korda ei mäletagi, see sai olla aastaid tagasi,” tõdeb Lilje.

“Juhil polnudki mingeid õigustusi peale selle, et ta tundis end hommikul rooli istudes igati sõidukõlbulikuna. Paraku ei hinnanud ta olukorda adekvaatselt,” kirjeldab Lilje bussijuhi reaktsiooni.

Bussijuht teenindas liini Narva – Tallinn väljumisega Narvast kell 7:00 ja saabumise ajaga Tallinna kell 10:25. Reisile oli müüdud 53 piletit. Politsei kõrvaldas juhi roolist, reisijatele organiseeriti asendusbuss ja nad hilinesid Tallinna umbes pool tundi.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Lux Express on tänavu kõvasti pingutanud selle nimel, et olla parim bussiteenuse osutaja Eestis: näiteks toodi turule uudne kuukaardi teenus, mis edukalt konkureerib rongisõidu hindadega. Bussid on uued ja liinid kiired, aga nagu öeldakse: juhtub ka paremates peredes.

Rahvasuus nimetatakse 0,2-0,5 promillist joovet jääknähtudeks ning enamasti põhjendavadki pisikese “auru” välja hinganud autojuhid, et tegu on eelmisel õhtul võetud alkoholist jäänud järelmõjudega.

Paraku on selline eneseõigustus kohatu, sest kui politseile puhutakse välja “jääknähud”, siis rooli istudes on joove olnud enamasti ju raskem.

Jääknähtudega juhi reaktsioonikiirus on aeglasem kui kainel inimesel ja tähelepanu hajusam. Kuna bussi- ja rekajuhtide põud on üleüldine, satub sekka neid, kelle arvates pikaks veninud peo järel rooli istumine pole patt. Samal teemal kirjutas äsja ka Eesti Ekspress.

Kaanepilt: Lux Express pressimaterjalid

KOMMENTEERI SIIN