Accelerista kolumnist, autoarvustaja Indrek Jakobson, kelle põhjalikud proovisõidulood ka ajakirjas Inseneeria ilmuvad, paneb EAA ning Istmesoojenduse TOP-idele vastu valiku tema meelest 2019. aastal parimatest uudismudelitest. Oma TOP3-ga ujub Jakobson risti vastu peavoolule.
Aastavahetus on kokkuvõtete tegemise aeg, ning kõikjal, kus ametis autoasjatundjad, koostatakse nimekirju ja “toppe” aasta ägedamatest uudismudelitest. Panen allpool kirja oma lemmikud, sest näen, et olen oma maitse ja poolehoiuga peavoolust üsna kaugele ujunud.
Valiku tegemine pole aga lihtne, sest häid autosid lisandus meie teedele aasta jooksul päris palju. Kõik parima kolme hulka ei mahu, seega paratamatult tuli teha valikuid, ja loomulikult on need subjektiivsed.
Jakobsoni peavoolust erinev TOP3
TOP3 pääsesid mudelid, mis olid erilised seetõttu, et tootja suutis aasta jooksul teha suurima arenguhüppe. Nad pole alati kõiges parimad, kuid just toimunud muutuste olulisus viis nad tippu.
Renault Kadjar
Tabeli esikohale konkurents puudus, sedavõrd võimas oli uue Renault Kadjari esitus. Näovärskenduse läbimise järel olid muudatused välisilmes üsna kosmeetilised, kuid määravaks sai uus bensiinimootor, mis kapoti alla ka selle uuenduse käigus jõudis.
Koos Daimleriga valminud jõuallikas on vaikne, võimas ning ökonoomne ja teeb uuenenud Kadjarist auto, mis pakub üheaegselt nii sõidurõõmu kui mugavust.
Kirsiks tordil on uuenenud R-LINK 2 infolustisüsteem, miinuspoolele jääb nelikveo puudumine, kuid lõviosa klientidest ei pea seda niikuinii vajalikuks.
Kadjari sobivust meie pimeda põhjamaa tingimustesse hindasid Istmesoojenduse saatejuhid, kes autoga väga rahule jäid. Lena proovisõidulugu Kadjariga lõunamaal loe siit!
Nissan LEAF e+
Tegu on elektriautoga, mille puhul kehtib parimal moel tuntud lause: väike samm autotootjale, kuid suur hüpe autoomanikule.
Võrreldes väiksema, 40 kWh akupakiga Leafi suurema, 62 kWh akuga mudeliga, on kasutajamugavus tõusnud mitte poole võrra, vaid kordades.
Hinnale lisandunud mõnituhat eurot tasuvad end kuhjaga ära, sest pikem läbisõit ühe laadimisega võimaldab e-autot kasutada enam mitte hädise „pere teise“, vaid täisväärtusliku sõiduvahendina.
Suurema akuga Nissan LEAF e+ võimaldab iga ilmaga ja iga temperatuuriga sõita peatumata Tartust Tallinna ning lisaks rahuliku südamega linna vahel ringi tiirutada. Aku mahtuvus on oluline. Loe, kuidas Ylle uue Leafi Norras heaks kiitis.
Ssangyong Korando
Kui firma asemel oleks tegu inimesega, siis vääriks ta elutöö preemiat. Ssangyong on Mahindra (India) kapitali toel oma mudeligammat sedavõrd uuendanud, et Korando ei pea enam konkurentide ees silmi maha lööma.
Mahukas pakiruum, moodne, kuid samas klassikaline välimus, tasakaalus sõiduomadused ja mugavusvarustus, mis teeb silmad ette konkurentidele ja kõrgema klassi autodelegi, üllatavad selle firma toodangust seni mööda kõndijaid.
Tõsi, kes on sõitnud aasta varem esitletud Rextoniga (loe proovisõidulugu siit), leiavad seal palju tuttavat, kuid teised võiksid kindlasti uut Korandot proovida, positiivne üllatus on garanteeritud!
Ja kuigi meil on uuest Korandost veel pikemalt kirjutamata, on nüüd hea põhjus uuel aastal seda teha. Muide, Korando on lühend inglisekeelsetest sõnadest „Korea can do“.
Joonealused
Kuna tippu mahtusid üksnes kolm autot, ei lõpe ägedate autode rivi sellega sugugi, ka napilt joone alla jäänute näol on tegu suurepäraste sõidukitega. Märgin ka nemad ära, nad on seda väärt!
T-Cross, Passat Alltrack, Arona, Kamiq…
Kohe joone all ootavad kaks Volkswagenit, T-Cross ja Passat Alltrack. Kuigi neist esimene hõivas Saksa tootja linnamaasturite mudelireas üliolulise seni täitmata tühimiku, on turul olemas niisama head Seat Arona ja Škoda Kamiq. Uudsust napib.
Passat on läbi aegade olnud Volkswageni üks võtmemudeleid ning ehkki keskklassi sedaanide müük Euroopas ei ela paimaid aegu, on väike näovärskendus Passatile ainult kasuks tulnud.
Head sõiduomadused, suur mootorivalik ning ka mõningane maaastikuvõimekus on kooslus, mis võinuks auto esikolmikusse, kuid väikesed lastehaigused (tarkvaravead) siiski hetkel ei võimalda auhinnalist kohta püüda.
Muide, täpselt samal põhjusel ei ole tabelisse asja Renault Cliol, ei joone alla ega joone peale. Samuti Mazda 6, mis oma uue mudeliga on jonnakalt püüdmas järjest vähemaks jäävaid keskklassi universaalide ostjaid. Ehkki tulemuseks on suurepärane tervik, napib arenguhüpet päris tippu jõudmiseks.
Eestlaste üks suur lemmik, Dacia Duster sai sarnaselt Kadjariga kapoti alla uue väga hea bensiinimootori, mida on võimalik kombineerida ka nelikveoga 130 hj ja 150 hj seades.
TOP3st jäi ta välja aga mitte seetõttu, et Renault-Nissan allianss platsi puhtaks ei lööks, vaid et põhiväärtused, hea hind koos suurepärase maastikuvõimekusega, ei muutunud. Tubli tulemus sellegipoolest!
Viimasena väärib esiletõstmist TOP3 tõsine pretendent Hyundai Kona Electric 64 kWh, elektriauto, mis sobib vaatamata CCS laadimisstandardile juba praegu täiesti igapäevaseks kasutamiseks (erinevalt hiljuti müügile saabunud e-Kona säästuversioonist). Esmatutvust särtsu-Konaga saab lugeda siit.
Disain loeb
Lõpetuseks möödunud autoaastast kaks autot, mil pole ülalnimetatud parimate pingeritta vähimatki asja, kuid ometi ei saa neid märkimata jätta, sest autoost on emotsionaalne tegevus, kus välimusel on suur roll.
Mazda 3 sai sel aastal uue kuju ja täiesti uuendusliku sisepõlemismootori. Ning kuigi mitmed suunamudijad on autot kiitnud kui üht kaunimat, võis selle disaini lugeda sobilikuks ehk 20 aastat tagasi, aga mitte praegu.
Jah, kellele ema, kellele tütar ning ilu on vaid vaataja silmades, kuid sellele autole (luukpärale, sedaan on täitsa kena!) võib kõhklemata anda aasta ebaõnnestunuima disaini auhinna (lisaks Eesti aasta auto tiitlile). Eks aasta pärast vaatame müüginumbreid.
Teine auto, mis võtaks kohe sisse kõige kõrgemad kohad (kui ta juba kohal oleks), on Nissan Juke. Armastatud ja vihatud, kuid ometi innukalt ostetud auto elas 2019 aastal läbi ümbersünni.
Pisikesed kohendused tegid inetust pardipojast uhke kaunitari, mis nii algaval kui ka järgnevail aastail kindlasti ohtralt poolehoidu võidab. Ainult natukene ootamist ja kohal ta ongi.
Seniks aga head uut 2020 autoaastat!