Laupäev, 27. juuli 2024
Uute autode müügiturg elavneb tõenäoliselt saabuva aasta teises pooles ja populaarsemate mudelite, nt hübriidide järele võib tekkida suurem nõudlus, prognoosib Amserv Auto juhatuse liige Margus Nõmmik.

Nõmmiku sõnul mõjutas käesoleva aasta alguses automüüki koroonapandeemiast ja sõjast tingitud tootmisraskustest ülesaamine, mistõttu oli turul toimuvat keeruline ennustada. 2023. aasta lõpus on Amserv Auto juhatuse liikme hinnangul enamik tootjaid raskused seljatanud ning autode tootmine ja saadavus on taastunud kriisieelsele ajale.

“Selle aasta uute sõiduautode müük on juba ületanud eelmise aasta tulemuse. Ilmselt müüakse 2023. aasta lõpuga suurusjärgus 26 000-26 500 uut sõiduautot, mis on ca 2500 autot enam kui 2022. aastal. Esikolmikus suuri üllatusi pole ja Toyota hoiab selgelt liidripositsiooni,” lausus Nõmmik.

Käibemaksu tõus on Amserv Auto juhatuse liikme hinnangul jäänud automaksu varju, kuid ostjate kasv on aasta lõpus tuntav. “Eraisikud, kelle sõidukid olid saabumas 2024. aasta alguses, kindlasti kiirendasid ostuprotsessi, et auto veel sel aastal kätte saada. Osad kliendid, kellel oli sõidukivahetus plaanis, tegid nüüd otsuse kiiremini, et auto veel madalama käibemaksuga soetada,” ütles Nõmmik.

Uute autode hinnatõus pidurdub

Järgmine aasta saab Eesti autoturul olema nagu sõit Ameerika mägedel, hindas Nõmmik. Aasta algus tuleb veidi vaiksem ja vaadatakse, mis majanduses toimub. Seejärel hakkab ralli, et pääseda võimalikust sõiduki esmase registreerimise tasust.

“Seega ennustame, et aasta teine pool saab olema nii ettevõtete kui ka eraisikute poolt aktiivne ning need, kellel plaan autot peagi vahetada, seda ka teevad. Lisaks registreerimistasule arvestatakse ilmselt rohkem iga-aastast automaksu ning siin muutub oluliseks auto mass ja CO2 heide. Kas see nüüd kohe paneb eestlased väikeautosid eelistama, selles julgen kahelda,” märkis Nõmmik.

“Uute autode hinnatõus on loodetavasti nüüd saavutanud oma tipu ja kuna tootmised on taastunud, siis peagi on juba piisavalt autosid ladudes ning müüjad alustavad vaikselt ka kampaaniatega. Tänane kõrge laenuintress on kindlasti veel mõnda aega see tegur, mis paneb inimesi rohkem kaaluma, kas osta uus või kasutatud auto. 2023. aastal soetasid 75% uute autode ostjatest ja 43% kasutatud autode ostjatest oma sõiduki läbi liisingu ning aasta lõpus tehtud ja edukaks osutunud fikseeritud intressi kampaania näitas, et tarbijad eelistavad oma kulusid stabiilsuse tagamiseks pikemalt ette planeerida,” lisas ta.

Fookuses loodussäästlikkus ja vesinikkütus

Toyota-Yamaha vesinik V8

2024. aastal peab Amserv Auto juhatuse liikme hinnangul autoostja arvestama sellega, et kuigi automaks on ainult Eesti eripära, siis tootmised on varem planeeritud, mistõttu võib aasta teises pooles tekkida osade mudelite järele suurem nõudlus.

Nõmmik tõi välja, et ülemaailmselt on autotööstuse fookuses loodussäästlikkus ja seda nii tootmises kui ka kogu auto kasutamise perioodi ajal. “Lähiaastatel suureneb veelgi hübriidautode ja pistikhübriidide osakaal. Samal ajal peavad aga elektriautode ja akude tootjad lisama veelgi kiirust, et jõuda 2035. aastaks soovitud tulemuseni, kus Euroopa Liidus müüdavad uued autod peavad olema heitmevabad. Olen enam kui kindel, et järgnevad aastad saavad selles vallas olema murrangulised ning peagi on turul ka teised alternatiivsed kütused lisaks elektrile,” ütles ta.

“Järgmisel aastal on Eestis juba saadaval vesinikkütus, mis on oluliseks sammuks just raskeveos ning ühistranspordi valdkonnas. Kui hetkel on vesinikautode puhul tegemist vesinikelektriga, siis Toyotal on juba olemas ka vesinikul töötavad sisepõlemismootorid,” selgitas Nõmmik tulevikusuundasid.

Autoostjate valikutes ja eelistuses Nõmmik 2024. aastal midagi uut ei ennusta. “Eestlane eelistab ikka endiselt praktilist ja turvalist autot. Ostjad vaatavad täna omale ühe sellise auto, millega saab teha ära kõik pere reisid ja hobisõidud,” märkis ta.

Fotod: Toyota

KOMMENTEERI SIIN