Teisipäev, 22. aprill 2025
“Teslatapja”, kelle tulemist on ennustatud niikaua kui on toodetud Tesla elektriautosid, on suure tõenäosusega nüüd kohal. Tuleb see Hiinast – kust siis veel!? Tegu on maailma suurima elektriautode tootjaga, mis ei võta turgu üksnes ikooniliselt ameeriklaselt, vaid lööb kaardid segi kõikjal, kuhu rattad maha paneb. Rahapaki ja kavalusega saab võita kõigi südameid.

Paar päeva tagasi sai sugetud Vana Euroopa autotootjaid, kes, selle asemel, et hiinlastele vastu astuda, istuvad vaguralt nurka ja nutavad. Värsketest JATO andmetest paistab aga, et nüüd annab alla ka “kõikide elektriautode isa” Tesla. Kui see oleks spordivõistlus, siis oleksime praegu tunnistajaks ajaloolisele sündmusele autonduses: Hiina autotootja BYD on võtnud Teslalt liidrisärgi ja kihutab täiskäigul eest ära. Kindlameelselt. Miljardite toel.

Build Your Dreams – ja seda see teeb!

BYD – lahti kirjutatuna “Build Your Dreams”, võiks eesti keelde tõlgituna kõlada “unista suurelt” või ka “tee oma unistused teoks” – on oma sõnade taga. Kui unistada, siis suurelt; ja teha unistused ka teoks!

2024. aastal raporteeris ettevõte 777 miljardi jüaani (umbes 107 miljardi dollari) suurust tulu, ületades sellega Tesla 97,7 miljardi dollari suuruse tulemuse. Lisaks kasvas BYD-i netotulu 34% võrreldes eelmise aastaga, ulatudes 40,3 miljardi jüaanini. Kasvu vedasid tugevalt pistikhübriidide ja elektriautode müük.

BYD muljetavaldav kasv on teinud sellest Hiina enimmüüdud brändi, Volkswagenist saadi jagu juba 2024. aastal. Euroopas laienetakse kindla plaaniga võtta ära ka väiksemad turud (näiteks Eesti), lüües nii hinna kui uuenduslikkusega.

Ettevõte on seadnud eesmärgiks suurendada oma mahtu ja kohalolekut Lääne-Euroopas vaatamata mitmetele takistustele, sealhulgas Euroopa Liidu (EL) otsusele kehtestada oktoobris 2024 Hiina akutoitel töötavate elektriautode (BEV) impordile tollimaksud. EL põhjendas oma otsust Hiina RV valitsuse toetusmeetmetega, mis võimaldavad tooteid soodsamalt müüa.

Kui ei saa uksest, tuleb tulla aknast. BYD on kaalunud võimalust, rajada Saksamaale oma kolmas koostetehas. Kaks tehast on Euroopasse juba planeeritud—üks Ungaris Szegedis ja teine Türgis Izmiri linnas. Tollimaksudest pole juttugi, kui sõidukid on valmistatud Euroopas.

BYD müüs 2024. aastal 1,76 miljonit elektriautot, mis on peaaegu sama palju kui Tesla 1,79 miljonit. Kui aga lisada pistikhübriidid, tõuseb BYD-i kogumüük rekordilise 4,3 miljoni sõidukini. See tähendab, et BYD on tegelikult märksa suurem tootja kui Tesla.

Tesla müük kukub Euroopas kivina

Tesla, kunagine elektriautode maailma vaieldamatu liider, on sattunud Euroopas libedale teele. JATO Dynamicsi andmetel langes Tesla müük Euroopas 2025. aasta esimese kahe kuu jooksul 49%, samal ajal kui Euroopa elektriautode turg tervikuna kasvas 28,4%.

Me kõik aimame, mis on juhtunud. Eksperdid viitavadki mitmele tegurile, mis on Tesla müügile saatuslikuks saanud: Elon Muski poliitilised seiklused, vananev mudelivalik ja üldine konkurentsi tihenemine.

Musk on saanud tugevat kriitikat oma seotuse pärast USA presidendi Donald Trumpi administratsiooniga, kus ta juhib riigieelarve kulutuste kärpimise eest vastutavat DOGE osakonda. Samuti on Musk – kes muuseas pole isegi mitte Tesla asutaja, vaid oli seal alguses uskumatult äge visionäär ja investor – väljendanud toetust Saksamaa parempoolsele erakonnale Alternative für Deutschland, mis on tekitanud pahameelt Euroopa Tesla ostjate seas.

Lisaks mõjutavad Tesla müüki geopoliitilised pinged. Hiina elektriautotootjad, sealhulgas BYD, on nii USA-s kui Euroopas tollimaksude sihikul  see aga pole nende hoogu uute turgude vallutamisel vähendanud, pigem vastupidi. Tootmine tuuakse Euroopasse.

Samal ajal kui BYD avalikustab järjest uusi elektrilisi sõiduautosid, toppab Tesla mudeliuuendus ning Model Y, mis on ameeriklaste praegune müügihitt, ei saa tootmismahtude kännu tagant lahti. Küll ostaks, kui kätte saaks, aga nagu varasemaltki, jäävad sõiduki tarned mõneks ajaks venima.

Uusi BYD-e tuleb nagu Vändrast saelaudu

Äsja on BYD välja tulnud Tesla Model 3-le otseselt konkurentsi pakkuva uue mudeliga, millel nimeks Qin L.  Hiinas algab auto hind 119 800 jüaanist (umbes 15 000 eurot), samas kui Tesla Model 3 algversiooni hind on 235 500 jüaani (umbes 30 000 eurot). Taskukohasem hind annab BYD-le tugeva eelise, eriti ajal, mil Hiina tarbijad on majanduslanguse tõttu hakanud autosid vähem ostma.

Lisaks on BYD teinud muljetavaldava tehnoloogilise läbimurde. Ettevõtte asutaja Wang Chuanfu tutvustas uuenduslikku laadimisstandardit, mis võimaldab elektriauto aku laadida viie minutiga. Võrdluseks: Tesla superlaadijal võtab see aega umbes 15 minutit. Veebruaris teatas BYD ka sellest, et nende “God’s Eye” juhiabisüsteem saab olema kõigis mudelites tasuta saadaval.

Eestlased esialgu ootavad ja vaatavad

See, et BYD on nüüd ka Eestis kohal, on võibolla hea uudis neile, kel plaanis soetada uus auto. Hinnad on BYD mudelitel konkurentidega võrreldes päris okeid.

Küsimus, kas on okei osta hiina autot, sest “suur vend” kogub andmeid ja pistab need ei-tea-kuhu, on asjakohane kõikide tänapäevaste autode puhul. Kuskile liiguvad meie andmed ju kõigist sõiduvahenditest, mis on ühendatud värkvõrku või internetti. Volvo on ka suuresti Hiina päritolu, ometi ei tule kellelgi mõttesse kahtlustada rootslasi nuhkvaras.

Lisaks BYD-le leiab Eestist nüüdseks juba kõikide suuremate Hiina tootjate elektri-ja hübriidsõidukid. Müügitabeli etteotsa pole neist siiani ükski jõudnud, kuid see pilt muutub tõenäoliselt just BYD tulekuga seoses. BYD on “teslatapja” selle sõna sügavamas tähenduses, pakkudes uudseid tehnoloogiaid mõistliku hinnaga ning seeläbi kogu autotööstust elavdades.

“Teslatapja” tuli Hiinast – kust siis veel!? Rahapakk on kahtlemata kõva argument, aga imelise tehnoloogia ja kavaluse vastu ei saa ilmselt ei Tesla ega ammugi Vana Euroopa autotööstus. Esimese juht on ametis maailma ülevõtmisega, teine ahastab salatilehte närides ja patsifismist jutlustades nurgas. Tarbija peab jälle päeva päästma: kui BYD-d ei taha, osta Toyota või KIA. Väga head autod, kas teate!

Kaanepilt: Ylle Rajasaar

Jäta kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.